REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Orzech włoski – uprawa w ogrodzie, najlepsze polskie odmiany, przycinanie, wartości odżywcze, nalewka i konfitura z zielonych orzechów

dojrzałe orzechy włoskie
dojrzałe orzechy włoskie
Orzech włoski – uprawa w ogrodzie, najlepsze polskie odmiany, przycinanie, wartości odżywcze, nalewka i konfitura z zielonych orzechów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli chcemy pozyskiwać ze swojego ogrodu bardzo zdrowe orzechy, to dobrym wyborem jest orzech włoski. To drzewo bardzo dobrze rośnie w polskich warunkach – choć w zimniejszych rejonach może czasem trochę przemarzać. Co trzeba wiedzieć o uprawie orzecha włoskiego? Jakie odmiany wybrać? Dlaczego warto jeść orzechy włoskie?
rozwiń >

Orzech włoski

Orzech włoski (Juglans regia), to dorastające nawet do 30 metrów (w Polsce do ok. 20 m.) rozłożyste drzewo, którego najcenniejszym walorem są smaczne i zdrowe orzechy, bogate w białko, witaminy (zwłaszcza dużo jest witaminy E), tłuszcze omega-3 i inne korzystne dla zdrowia substancje jak kwas alfa-linolenowy (ALA), czy l-arginina.

Roślina ta jest rozpowszechniona w południowej Europie, północno-zachodniej Afryce i wielu rejonach Azji. Do Polski orzech włoski został sprowadzony z terenów Wołoszczyzny (tereny obecnej Rumunii) i stąd pochodzi (przekręcona w trakcie stosowania) polska nazwa tego drzewa.

Co ciekawe orzech włoski jest obecnie uznawany w Polsce za roślinę inwazyjną – orzechy są bowiem chętnie jedzone przez różne ptaki (zwłaszcza krukowate), które przenosząc je często gubią w locie, czy zakopują w ziemi. Rozpowszechnianiu tej rośliny w Polsce sprzyja także ocieplający się klimat.

REKLAMA

orzech włoski, wrona

 

 

Shutterstock

Orzech włoski ma też i tą właściwość, że substancje zawarte w jego liściach (np. juglon,  kemferol) wywierają niekorzystne działanie (tzw. allelopatyczne) na inne rośliny. Dlatego pod orzechem włoskim źle rośnie większość roślin nie tylko dlatego, że drzewo to rośnie silnie i zacienia glebę wokół. Warto to wiedzieć na etapie wyboru roślin do ogrodu. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym jest wygrabianie i wyrzucanie liści orzecha włoskiego (nie do kompostu!) – by nie rozkładały się pod drzewem. Jeżeli zatem mamy słoneczne ale ustronne miejsce w naszym ogrodzie, gdzie nie chcemy sadzić wielu roślin, to orzech włoski jest dobrym wyborem. Ale w małym ogrodzie, gdzie mamy różne rośliny orzec włoski będzie przeszkadzał im w wegetacji. Oczywiście przez przycinanie mamy możliwość regulowania wysokości i rozmiarów tego drzewa i dlatego można „dopasować” orzech włoski nawet do niewielkich ogrodów.

orzech włoski - owoce

 

orzech włoski - owoce

Shutterstock

Uprawa orzecha włoskiego w ogrodzie

Orzech włoski najlepiej rośnie i owocuje na stanowisku słonecznym w glebie żyznej z dużą zawartością próchnicy, oraz wapnia – preferowany zakres pH gleby to 6,5-7,8. Najdogodniejsze dla tego orzecha są czarnoziemy, gleby brunatne. lessy i rędziny. Nie lubi gleb podmokłych. 
To drzewo ma bardzo głęboki system korzeniowy, sięgający do 3 m w głąb ziemi, dlatego poradzi sobie także na gorszych glebach. Ale właśnie z powodu głębokiego systemu korzeniowego, źle rośnie na ternach o wysokim poziomie wód gruntowych.

Można więc powiedzieć, że – co do zasady i w pewnym uproszczeniu - orzech włoski, jeżeli posadzimy go w przynajmniej w przeciętnie dobrej glebie na słonecznym miejscu, będzie „rósł sam”. Oczywiście na początku warto dbać o podlewanie w okresie suszy i wskazane jest zasilać go raz w roku (na wiosnę) kompostem, czy nawozem mineralnym wieloskładnikowym. Szczególnie ważne jest dostarczanie wapnia. Warto przynajmniej raz na 2 lata zwapnować glebę pod orzechem (późną jesienią), bo jego liście silnie zakwaszają glebę. 

Jak i kiedy przycinać orzech włoski?

Jeżeli nie chcemy ograniczać wzrostu orzecha włoskiego nie musimy go ciąć. Cięcie co prawda poprawia owocowanie ale i bez cięcia orzech posadzony we właściwym, słonecznym miejscu, w dobrej glebie, zasilany regularnie nawozami i wapniem - owocuje dobrze.

Ale jeżeli chcemy w określony sposób formować młode drzewo, a w późniejszych latach prześwietlać jego koronę możemy ciąć – najdogodniejszym terminem na cięcie orzecha jest sierpień. Wiosną orzech wydziela dużo soków i cięcie jego gałęzi w tym czasie grozi zainfekowaniem jakąś chorobą. Można też przycinać orzecha późną zimą - wczesną wiosną, zanim jeszcze ruszy wegetacja (koniec lutego-marzec). Wcześniej warto sprawdzić przycinając małą gałązkę. Jeżeli nie cieknie z niej sok – można ciąć.

Co do cięcia formującego to eksperci sugerują uformować pień o pnia o wysokości 1-1,5 metra (czyli wyciąć gałązki rosnące niżej). Jeżeli drzewo ma ok. 5 lat trzeba wybrać i zostawić kilka najsilniejszych gałęzi rosnących równomiernie na wszystkie strony, najlepiej jeżeli odrastają od pnia pod jak największym kątem. Pozostałe gałęzie trzeba wyciąć. W kolejnych latach powinniśmy usuwać gałęzie rosnące niżej (niż zaplanowane 1-1,5 metra), krzyżujące się, rosnące pionowo albo do wewnątrz korony, a także gałęzie chore, czy suche.

Najlepsze, wybrane odmiany orzecha włoskiego dostępne w Polsce

Oczywiście można posadzić (wysiać) sobie samemu orzech włoski wsadzając po prostu ładny i zdrowy owoc (orzech) tej rośliny do żyznej ziemi. Najczęściej bez problemu wyrośnie. Ale nie mamy w takim przypadku gwarancji, że drzewo w ten sposób posadzone będzie miało identyczne orzechy z tym wsadzonym do ziemi. Ponadto tak wysiany orzech (drzewo) zacznie owocować dopiero po 8-10 latach od wysiania.
Znacznie pewniejszą i lepszą metodą jest zakup w szkółce sadzonki szczepionej – takie drzewa zaczynają owocować już po 4–5 latach po posadzeniu.

Warto też wiedzieć, że dla obfitszego owocowania trzeba posadzić przynajmniej dwie różne odmiany niedaleko siebie, by wzajemnie się zapylały.

Polskimi, najlepiej dostosowanymi do naszego klimatu odmianami orzecha włoskiego są:

REKLAMA

Leopold – plenna odmiana stworzona przez polskiego przez szkółkarza Leopolda Dudka, orzechy tej odmiany mają wyjątkowo mocny, aromatyczny smak, a cechą charakterystyczną są postrzępione liście. Drzewko zaszczepione tą odmianą owocuje już w 2-3 roku po posadzeniu. 

Dodo (inna nazwa Godyń) obficie owocująca, bardzo odporna na mróz odmiana (wytrzymuje mrozy do -30 stopni Celsjusza. Odmiana średnio odporna na antraknozę (brunatną plamistość liści). Orzechy dojrzewają wcześnie - już od połowy września.

Resovia – rodzi średniej wielkości orzechy smaczne, słodkawe o cienkiej skorupie, łatwej do rozłupania, Bardzo mrozoodporna odmiana choć dość podatna na wiosenne przymrozki. Drzewo dorasta do ok. 6-7 metrów – silnie rozrasta się na boki. Odmiana średnio odporna na antraknozę. Orzechy dojrzewają wcześnie - już od połowy września.

Targo – podobnie jak dwie poprzednie bardzo mrozoodporna także na wiosenne przymrozki, bo późno kwitnie. Orzechy mniej słodkie od Resovii, 

Kościuszko  – odmiana ta rodzi liczne, bardzo duże (o ile nie największe) i niezwykle smaczne orzechy (najlepiej smakuje na świeżo), jedna z najlepszych odmian do uprawy amatorskiej bardzo odporna na mróz i choroby. 

Wiśnicz czerwony – ma niespotykane owoce o czerwono-różowym kolorze miąższu (jądra), a przy tym orzechy są bardzo duże – nie mniejsze niż odmiana Kościuszko i podobnie jak ta poprzednia odmiana, najlepsze są owoce jedzone na świeżo, suszone jądra tych orzechów znacznie się kurczą. Bardzo odporna na mróz i choroby.

Albi – plenna odmiana, średnio odporna na mróz, ale za to bardzo odporna na antraknozę. Drzewa tej odmiany rosną nieduże (do ok. 4-5 m),

Silesia bardzo plenna odmiana ale średnio odporna na mróz i antraknozę, jądra orzechów tej odmiany trudno się wyłuskują

Tryumf – również plenna odmiana, bardzo mrozoodporna odporna na mróz, i wysoce odporna na antraknozę. Rodzi nieco bardziej cierpkawe orzechy od innych odmian.

Koszycki – polska odmiana, która jest dobrym zapylaczem dla większości innych odmian, rodzi duże i liczne orzechy, wysoce odporna na mróz i choroby,

orzech włoski - odmiana o czerwonym jądrze

 

 

Shutterstock

Korzyści dla zdrowia człowieka ze spożywania orzechów włoskich 

Owoce orzecha włoskiego (orzechy) są nie tylko bardzo smaczne ale i zawierają wiele witamin i związków chemicznych korzystnie wpływających na zdrowie człowieka.

Jak informuje dr Katarzyna Wolnicka, dietetyk z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – PIB:
„Chociaż wszystkie orzechy są dobrym źródłem korzystnych dla zdrowia tłuszczów nienasyconych, orzechy włoskie są szczególnie bogate w kwas alfa-linolenowy (ALA). Jest to prekursor kwasów tłuszczowych omega-3 EPA i DHA występujących w tłustych rybach, które znane są ze swoich właściwości chroniących serce. Nasz organizm przekształca ALA w EPA i DHA, choć efektywność tego procesu jest różna u różnych osób. Orzechy włoskie charakteryzują się także najkorzystniejszym spośród orzechów stosunkiem kwasów omega-3 do omega-6. Zawierają składniki mineralne takie jak magnez, żelazo, selen. Polifenole zawarte w orzechach włoskich wykazują zdolności antyoksydacyjne, co jest korzystne dla zdrowia tętnic. Orzechy włoskie są również bogate w witaminę E posiadającą właściwości korzystne dla zdrowia układu krążenia.”

Z badań naukowych wskazywanych przez dr Wolnicką wynika, że spożywanie orzechów włoskich może być szczególnie korzystne dla ochrony zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

Liście i zielone łupiny orzecha włoskiego wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, a ponadto przeciwbiegunkowe i przeciwkrwotoczne. Zawierają dużo garbników i dlatego polecane są jako środek ściągający w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych. Odwar z liści i zielonych łupin stosuje się w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej, oraz do przemywania i okładów przy trądziku, liszajach, oparzeniach. Zielone orzechy włoskie potrafią zwalczyć pasożyty układu pokarmowego. 

orzech włoski - rozłupane orzechy

 

 

Shutterstock

Tradycyjne potrawy z orzecha włoskiego

Nalewka z orzecha włoskiego

Kiedyś bardzo popularną odmianą nalewki orzechowej była nalewka z zielonych owoców orzecha włoskiego, zwana tinkturą orzechową, ratafią orzechową, likierem orzechowym albo orzechówką.
Nalewka orzechowa jest tak zakorzeniona w tradycji Mazowsza, że produkt ten został w 2019 roku wpisany na listę produktów tradycyjnych w kategorii Napoje w woj. mazowieckim.
Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, do tej nalewki stosuje się orzechy zbierane na początku lipca. Do pokrojonych na ćwiartki orzechów dodaje się korzenie i zalewa mieszaniną spirytusu z 0,4 litra wody. Szczelnie zamknięte naczynie odstawia się na 2-3 tygodnie. Do syropu zrobionego z cukru i wody wlewa się przecedzoną nalewkę, esencję migdałową i doprawia mieszanką ziół z gałki muszkatołowej, anyżu, pieprzu  i cynamonu. Całość przesączana jest przez bibułę filtracyjną lub gęste płótno i rozlewana jest do butelek. Uzyskaną orzechówkę odstawia się na około 12 miesięcy w celu dojrzewania.

Konfitura z zielonych orzechów włoskich

Produkt ten został w 2016 roku wpisany na listę produktów tradycyjnych w kategorii Warzywa i owoce w woj. świętokrzyskim. Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Konfitura z zielonych orzechów ze względu na dość długi oraz kosztowny proces jej przygotowania, na przełomie XIX i XX wieku była popularna głównie na dworach. Dopiero z czasem umiejętność jej wytwarzania została przejęła przez mniej zamożnych mieszkańców powiatu opatowskiego. 
Do przygotowania konfitury wykorzystywane są następujące surowce: orzechy włoskie w zielonej skorupce zbierane w trzeciej dekadzie czerwca, cukier, woda, goździki oraz cynamon. Pierwszym etapem przygotowania konfitury jest długie moczenie zielonych orzechów włoskich w wodzie, następnie ich gotowanie oraz zalewanie coraz bardziej nasyconym syropem aż do pełnego wysycenia cukrem. Końcowym etapem przygotowania konfitury jest przełożenie jej do odpowiednio wcześniej przygotowanych naczyń np. słoików i pasteryzacja. Długi okres maceracji pozwala na wypłukanie znacznej ilości substancji garbnikowych i gorzkich. Dzięki temu konfitura z zielonych orzechów ma słodko-gorzki smak i korzenny zapach. Jest znakomitym i wykwintnym dodatkiem do dań mięsnych oraz podawanych jako dania główne i desery.

orzech włoski

 

orzech włoski

Shutterstock

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sprzedaż ogródka działkowego – ceny, umowa, formalności, PCC i podatek dochodowy

  W Polsce jest prawie milion ogródków działkowych działających na podstawie ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1073). Z roku na rok ich ceny rosną. Sprawdźmy więc jakie formalności towarzyszą sprzedaży takiego ogródka i czy trzeba zapłacić od sprzedaży pcc i podatek dochodowy.

  Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu

  Echmea wstęgowata, to ciekawa roślina doniczkowa bez specjalnych wymagań, która dodatkowo potrafi oczyszczać powietrze w naszym mieszkaniu z formaldehydu. Kwitnie tylko raz w życiu (ale za to długo i efektownie) a po przekwitnieniu wytwarza 2-3 nowe rozety, które można przesadzić do oddzielnych doniczek i cykl życia zaczyna się na nowo. Młode rozety zakwitają po ok. 2 latach.

  Podatek od nieruchomości 2023/2024 – kto płaci podatek od mieszkania i gruntu, ile, kiedy, jakie deklaracje i informacje trzeba składać?

  Kto ma obowiązek płacić podatek od nieruchomości? Za co płaci się podatek od nieruchomości? Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2023 roku a ile w 2024 roku? Kiedy trzeba zapłacić ten podatek?

  Wrzosy – uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany

  Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie, na balkonie i tarasie, by cieszyć się ich urokliwymi kwiatami jesienią? Jaką glebę przygotować pod wrzosy? Czy wrzosy w doniczkach przetrwają zimę na balkonie lub tarasie? Czy wrzosy trzeba przycinać? 

  REKLAMA

  Windy, parkingi, tereny zielone - co obiecuje program Przyjazne osiedle?

  Premier Mateusz Morawiecki w piątek w Strzegomiu mówił o szczegółach programu Przyjazne osiedle. Celem jest podniesienie komfortu życia mieszkańców blokowisk.

  Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu

  Obok mięty i kilku innych ziół, melisa lekarska ma swoje ważne miejsce w „zestawie obowiązkowym” dobroczynnych, leczniczych roślin, które powinny rosnąć w naszych ogrodach. Uprawa melisy nie jest żadnym problemem, jest niewymagająca, mrozoodporna – sadzimy raz i …. mamy spokój. Nie tylko dlatego, że herbatka ze świeżych liści melisy działa najlepiej na skołatane nerwy. Również z tego powodu, że melisa sama doskonale rozsiewa się po naszym ogrodzie i znajduje sobie dogodne miejsca. 

  Jeżówka purpurowa (echinacea purpurea) – uprawa w ogrodzie i właściwości zdrowotne

  Bardzo dekoracyjną rośliną ogrodową jest jeżówka purpurowa. Przy okazji jest to zioło, które ma niebagatelne zalety zdrowotne i lecznicze. Jak uprawiać jeżówkę purpurową w ogrodzie i jaki pożytek możemy mieć z niej oprócz uroczych kwiatów?

  Ile zapłacisz za kredyt? Sprawdzamy oprocentowanie i marże

  Jesienna odwilż — tak obrazowo można by określić sytuację kredytobiorców we wrześniu 2023. U progu jesieni oprocentowanie kredytów wreszcie wyraźnie spadło, oczywiście za sprawą decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która po raz pierwszy od jesieni 2021, a więc po dwóch latach, w czasie których stopy procentowe tylko rosły, wreszcie zdecydowała się na ich cięcie —  i to mocno, bo aż o 75 punktów bazowych. Jak kształtują się więc obecnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych i marże? Eksperci portalu GetHome.pl postanowili to sprawdzić.  

  REKLAMA

  Portal Cen Mieszkań czy uproszczenie procedur budowlanych – na zapowiedziach się skończyło

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii składało w tym roku wiele deklaracji dotyczących zmian w obszarze mieszkalnictwa. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, które z nich nie doczekały się realizacji.

  Dereń jadalny – wspaniałe owoce, łatwa w uprawie roślina. Dlaczego warto posadzić derenia w ogrodzie?

  Dereń jadalny, to długowieczny, duży krzew owocowy (może też być prowadzony jako drzewko), który z każdym rokiem zjednuje sobie nowych sympatyków. Jest prawie „bezobsługowy” – jego uprawa jest bardzo łatwa, zadowala się przeciętnymi glebami, z reguły nie atakują go szkodniki i choroby – nie trzeba więc go „pryskać”. Rodzi znakomite, jadalne owoce, zawierające duże ilości witamin i innych prozdrowotnych substancji. Z owoców można robić różne przetwory (konfitury, soki, kompoty, marynaty i jedne z najlepszych nalewek owocowych). Kiszone w solance niedojrzałe owoce derenia były w dawnej Polsce przysmakiem zastępującym oliwki.

  REKLAMA