REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Luty w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika [10 ZADAŃ]

luty w ogrodzie 2025 kalendarz ogrodnika prace ogrodowe
Luty w ogrodzie 2025 - kalendarz ogrodnika, prace ogrodowe
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W lutym powoli czujemy zbliżającą się wiosnę. Zaczyna docierać przez chmury coraz więcej słońca. Ptaki zaznaczają swoją obecność śpiewem, a przez ziemię przeciskają się pierwsze zielone pędy, np. rabarbaru czy krokusów. Jakie prace wykonuje się w lutym w ogrodzie? Oto kalendarz ogrodnika.

Luty – prace ogrodowe

Jakie prace ogrodowe wykonuje się w lutym? Jeśli w styczniu nie zostały przycięte drzewa i krzewy owocowe, można zrobić to teraz. To już ostatni moment. Starsze drzewa tniemy silniej w celu odmłodzenia. Jest też jeszcze czas na bielenie drzew. Można w ten sposób ochronić je przed pękaniem pod wpływem ciepłych promieni słonecznych. W nocy są mrozy, a niedługo dni staną się cieplejsze. Jeśli w danym regionie jest dużo śniegu, systematycznie zrzucaj go z drzew i krzewów. Pod jego ciężarem mogą się połamać gałęzie. W dalszym ciągu dokarmiaj ptaki. Rozpoczęte dokarmianie powinno trwać do końca zimy. Luty to czas na pierwsze porządki i planowanie nowych projektów ogrodowych. Jeśli zamierzasz wprowadzić zmiany na działce, rozrysuj sobie wszystko na kartce, policz wydatki. Zobaczysz, jak szybko przyjdzie wiosna i będzie można zacząć działać.

REKLAMA

luty w ogrodzie kalendarz ogrodnika prace ogrodowe 2025

Luty 2025 w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

shutterstock

Ważne

W lutym przygotuj: nasiona, ziemię na pierwsze wysiewy, lampy doświetlające, nawozy, narzędzia ogrodowe.

Kalendarz ogrodnika - luty 2025

  1. Sadzenie cebulek kwiatów, których nie zdążyliśmy posadzić jesienią.
  2. Planowanie warzywnika z uwzględnieniem przedplonu i poplonu.
  3. Pierwsze wysiewy na rozsadę, np. kalafior, brokuł, seler, bakłażan, kalarepa, kapusta, karczochy, rzeżucha, bazylia, stewia, rozmaryn, trawa cytrynowa, sałata, szpinak, por, cebula, bób.
  4. Planowanie rozsad i miejsca z dużą ilością światła albo z lampami doświetlającymi.
  5. Zakup nasion roślin do kolejnego wysiewu.
  6. Zaplanuj wprowadzenie nowych roślin do ogrodu, konieczność przesadzenia lub wykopania niektórych roślin.
  7. Pomyśl o opryskach przeciw chorobom grzybowym.
  8. Zrób pierwsze porządki w ogrodzie; resztki roślin, suche liście wrzuć do kompostownika.
  9. Sianie na koniec lutego w szklarni, tunelu, inspektach, np. rzodkiewki, sałaty, rukoli czy szpinaku.
  10. Sprawdź stan roślin przechowywanych w chłodnych pomieszczeniach, np. wilgotność.

Luty - przysłowia

Ogrodnicy i gospodarze od pokoleń przy uprawach wspomagają się przysłowiami. W ten sposób przewidywali pogodę i dostosowywali do niej swoje plany związane z wysiewem i nie tylko. Podajemy niektóre z nich:

  • Idzie luty, podkuj buty.
  • W lutym śnieg i mróz stały, latem będą upały.
  • Gdy w lutym mróz mocno trzyma, będzie krótka zima.
  • Luty bywa w lód okuty.
  • Gdy bez wiatrów luty chodzi, w kwietniu wicher nie zawodzi.
  • W lutym wody wiele, w lecie głodne nawet ciele.
  • Czasem luty ostro kuty, czasem w lutym same pluty.
  • W lutym gdy zagrzmi od wschodniego boku, burze i wiatry walne są w tym roku.

Jakie kwiaty siejemy w lutym?

Luty to dobry czas na wysiewanie niektórych kwiatów. Należą do nich: begonie, lwia paszcza, dalia, cynia, heliotrop, astry chińskie, wilce, werbena, lawenda, lewkonia, petunia, lobelia, żeniszek, pelargonia, niecierpek.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

Ceny mieszkań w marcu 2025 r. w największych miastach w Polsce [rynek wtórny]. W których dzielnicach jest taniej, a w których drożej?

Ile kosztują mieszkania używane (tzw. rynek wtórny) w marcu 2025 r. w największych miastach Polski? W których dzielnicach tych miast jest taniej, a w których drożej? Przedstawiamy raport przygotowany przez ekspertów Rankomat.pl i Rentier.io, który obejmuje dzielnice Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic, Gdańska i Gdyni. Aktualne stawki to mediany cen ofertowych i dotyczą okresu między grudniem 2024 a lutym 2025 roku. Ceny te zostały zestawione z okresem poprzednim listopad 2024 - styczeń 2025 roku.

REKLAMA

Pilne: rząd zdecydował teraz oszczędzanie na Koncie Mieszkaniowym łatwiejsze i z wyższym oprocentowaniem

We wtorek 18.03.2025 r. rząd zdecydował o korzystniejszych niż do tej pory formach wspierania osób kupujących pierwsze mieszkanie. Pakiet korzystnych z mian dotyczy między innymi oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym, które jest wstępem do kolejne wsparcia przy zakupie mieszkania.

Takich okazji długo nie będzie: jeśli kupować mieszkanie, to właśnie teraz, na rynku wtórnym

Coraz więcej okazji na kupno mieszkania do niższej niż rynkowa cenie. Ale tylko na rynku wtórnym i właśnie teraz. Czas na okazje szybko się skończy, a ceny używanych mieszkań znów dorównają tym u deweloperów.

REKLAMA