REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Luty w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika [10 ZADAŃ]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
luty w ogrodzie 2025 kalendarz ogrodnika prace ogrodowe
Luty w ogrodzie 2025 - kalendarz ogrodnika, prace ogrodowe
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W lutym powoli czujemy zbliżającą się wiosnę. Zaczyna docierać przez chmury coraz więcej słońca. Ptaki zaznaczają swoją obecność śpiewem, a przez ziemię przeciskają się pierwsze zielone pędy, np. rabarbaru czy krokusów. Jakie prace wykonuje się w lutym w ogrodzie? Oto kalendarz ogrodnika.

Luty – prace ogrodowe

Jakie prace ogrodowe wykonuje się w lutym? Jeśli w styczniu nie zostały przycięte drzewa i krzewy owocowe, można zrobić to teraz. To już ostatni moment. Starsze drzewa tniemy silniej w celu odmłodzenia. Jest też jeszcze czas na bielenie drzew. Można w ten sposób ochronić je przed pękaniem pod wpływem ciepłych promieni słonecznych. W nocy są mrozy, a niedługo dni staną się cieplejsze. Jeśli w danym regionie jest dużo śniegu, systematycznie zrzucaj go z drzew i krzewów. Pod jego ciężarem mogą się połamać gałęzie. W dalszym ciągu dokarmiaj ptaki. Rozpoczęte dokarmianie powinno trwać do końca zimy. Luty to czas na pierwsze porządki i planowanie nowych projektów ogrodowych. Jeśli zamierzasz wprowadzić zmiany na działce, rozrysuj sobie wszystko na kartce, policz wydatki. Zobaczysz, jak szybko przyjdzie wiosna i będzie można zacząć działać.

REKLAMA

Luty 2025 w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

shutterstock

Ważne

W lutym przygotuj: nasiona, ziemię na pierwsze wysiewy, lampy doświetlające, nawozy, narzędzia ogrodowe.

Kalendarz ogrodnika - luty 2025

  1. Sadzenie cebulek kwiatów, których nie zdążyliśmy posadzić jesienią.
  2. Planowanie warzywnika z uwzględnieniem przedplonu i poplonu.
  3. Pierwsze wysiewy na rozsadę, np. kalafior, brokuł, seler, bakłażan, kalarepa, kapusta, karczochy, rzeżucha, bazylia, stewia, rozmaryn, trawa cytrynowa, sałata, szpinak, por, cebula, bób.
  4. Planowanie rozsad i miejsca z dużą ilością światła albo z lampami doświetlającymi.
  5. Zakup nasion roślin do kolejnego wysiewu.
  6. Zaplanuj wprowadzenie nowych roślin do ogrodu, konieczność przesadzenia lub wykopania niektórych roślin.
  7. Pomyśl o opryskach przeciw chorobom grzybowym.
  8. Zrób pierwsze porządki w ogrodzie; resztki roślin, suche liście wrzuć do kompostownika.
  9. Sianie na koniec lutego w szklarni, tunelu, inspektach, np. rzodkiewki, sałaty, rukoli czy szpinaku.
  10. Sprawdź stan roślin przechowywanych w chłodnych pomieszczeniach, np. wilgotność.

Luty - przysłowia

Ogrodnicy i gospodarze od pokoleń przy uprawach wspomagają się przysłowiami. W ten sposób przewidywali pogodę i dostosowywali do niej swoje plany związane z wysiewem i nie tylko. Podajemy niektóre z nich:

  • Idzie luty, podkuj buty.
  • W lutym śnieg i mróz stały, latem będą upały.
  • Gdy w lutym mróz mocno trzyma, będzie krótka zima.
  • Luty bywa w lód okuty.
  • Gdy bez wiatrów luty chodzi, w kwietniu wicher nie zawodzi.
  • W lutym wody wiele, w lecie głodne nawet ciele.
  • Czasem luty ostro kuty, czasem w lutym same pluty.
  • W lutym gdy zagrzmi od wschodniego boku, burze i wiatry walne są w tym roku.

Jakie kwiaty siejemy w lutym?

Luty to dobry czas na wysiewanie niektórych kwiatów. Należą do nich: begonie, lwia paszcza, dalia, cynia, heliotrop, astry chińskie, wilce, werbena, lawenda, lewkonia, petunia, lobelia, żeniszek, pelargonia, niecierpek.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA