REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy tniemy tuje?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kiedy można przycinać tuje na wysokość?
Kiedy i jak tniemy tuje jesienią? Szmaragdy, Brabanty, kuliste Danica
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy tniemy tuje szmaragdy, brabanty i kuliste danica? Czy można przycinać tuje tylko raz w roku po zimie na wysokość? Kiedy przycinać tuje formowane na zimozielony żywopłot? Przedstawiamy 8 podstawowych zasad przycinania tuj.

rozwiń >

Przycinanie tui

Tuje, zwane także żywotnikami zachodnimi, to jedne z najbardziej popularnych roślin ogrodowych w Polsce. Tuje świetnie sprawdzają się jako zielone ściany w ogrodzie. Można nimi odgrodzić nieestetyczne miejsca w ogrodzie, np. wiatę śmietnikową czy kompostownik. Jednak najczęściej służą do tworzenia zwartego, zimozielonego żywopłotu pozwalającego na intymność na własnym podwórku. 

REKLAMA

Tuje jako gęste zarośla tworzą również intymne schronienie dla wielu gatunków ptaków.

 

Tuje - schronienie dla ptaków.

ShutterStock

Zdania na temat tuj są podzielone – jedni je kochają, inni nienawidzą. Dla jednych stanowią niezbędny element ogrodu w postaci zielonego tła. Dla innych kopiowanie tego rozwiązania w ogromnej liczbie ogrodów w Polsce to już zbyt wiele, więc w swoim ogródku chcą czegoś innego. 

 

Tuje w różnych odmianach zdobią parki i ogrody przypałacowe.

ShutterStock

Próbując wprowadzać nowe pomysły na żywopłot w życie, warto zasięgnąć opinii profesjonalistów. Bez niej można narazić się na nawet wieloletnie niepowodzenia. Można wyszukać wspaniałe rośliny, które na zdjęciach wyglądają zjawiskowo, egzotycznie (np. bambus). Warto jednak zastanowić się nad tym, czy niepowtarzalność rozwiązania jest dla nas ważniejsza od jego powodzenia w naszych warunkach klimatycznych. Nie bez przyczyny tuje są tak powszechnie stosowane w polskich ogrodach.

 

Zimozielony żywopłot z tuj.

ShutterStock

Zatem jak ciąć żywotniki zachodnie? Tak naprawdę można je ciąć na wiele sposobów. Wszystko zależy od efektów, jakie chcemy uzyskać. Można ograniczyć się również do dwóch (wiosna i późne lato), a nawet jednego cięcia w roku na wiosnę. Jednak dla osób, które boją się eksperymentować w ogrodzie, poniżej opisane zostały zasady stosowane przez ekspertów.

Kiedy ciąć tuje – jesienią czy po zimie?

To najczęściej zadawane ekspertom pytanie w kontekście przycinania tuj, na które mają oni jednoznaczną odpowiedź – po zimie. Po zimie przeprowadza się najważniejsze cięcie tuj. Przycięcie tuj jesienią jest dosyć ryzykowne pod kątem wystąpienia ewentualnych przymrozków i opadów, co w połączeniu z niezagojonymi po cięciu ranami może wpłynąć na uszkodzenie rośliny, brązowienie igliwia, a nawet jej obumarcie. Na koniec sierpnia i na początku września można jednak przeprowadzić cięcie wyrównujące, np żywopłotu z tuj lub krzewów formowanych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Tuje przycina się na wiosnę.

ShutterStock

Kiedy tniemy tuje wiosną?

Tuje powinny być przycinane od drugiej połowy marca do końca kwietnia, kiedy nie występują już silne przymrozki. Wówczas pobudzone do wzrostu przez przycięcie nowe pędy, nie zostaną uszkodzone.

Kiedy przycinać tuje na żywopłot?

Oto podstawowe zasady cięcia tuj na żywopłot:

  1. Tuje tniemy 3 razy w roku – wiosną, wczesnym latem i późnym latem (np. koniec marca, połowa czerwca, sierpień)
  2. Wszystkie cięcia tuj staramy się wykonywać w dosyć pogodnym dniu – bez mrozu, opadów i silnego słońca.
  3. Do cięcia używamy ostrych narzędzi, aby nie gnieść pędów (najlepiej nożyce ręczne lub nożyce elektryczne – szczególnie przy dużej liczbie krzewów).
  4. Pierwszy raz przycinamy roślinę w kolejnym roku po posadzeniu.
  5. Co do zasady pierwsze cięcie powinno się wykonywać, gdy roślina osiągnie wysokość 1,5 m.
  6. Wiosną ścinamy mniej więcej 1/3 pędów, usuwamy suche, zniszczone po zimie części tuj (np. złamane pod ciężarem śniegu).
  7. Wczesnym latem, kiedy kolor nowych przyrostów już ściemnieje, również można przyciąć pędy o ⅓.
  8. Późnym latem delikatnie przycinany tuje o około 2 cm tak, aby wyrównać kształt żywopłotu, ale nie pobudzać rośliny do silniejszego wzrostu.

Kiedy przycinać tuje na wysokość?

Przycinanie czubków tuj powinno nastąpić na wiosnę przed rozpoczęciem wegetacji. Przycinanie tui z wysokości można wykonać na przełomie marca i kwietnia. Najlepiej przyciąć 10-15 cm od góry. 

 

Przycinanie tuj z wysokości.

ShutterStock

Mocniejsze cięcie może spowolnić wzrost rośliny. Warto więc przemyśleć swoje zamiary i dostosować do nich skracanie czubków. Jeśli nie zależy nam na szybkim wzroście tuj, nie należy bać się przycinania. Roślina odbije i się zagęści, ale będzie potrzebowała na to trochę więcej czasu. W okresie letnim można wyrównać czubek tuj, szczególnie jeśli tworzą żywopłot. Wówczas bezpiecznie tniemy tuje aż do września. Nie jest to mocne cięcie, a kosmetyczne. Nie powinno więc zaszkodzić roślinie.

 

Tuja szmaragd - porównanie wierzchołka przyciętego i nieprzyciętego.

Infor.pl

Cięcie tuj z wysokości najlepiej wykonać nożycami elektrycznymi z wysięgnikiem, a następnie wyrównać (jeśli wysokość tuj tego wymaga, stojąc na stabilnie postawionej drabinie) nożycami ręcznymi.

 

Równanie wierzchołków tuj.

ShutterStock

Tuje Szmaragdy – przycinanie

Tuje szmaragdy łatwo poznać po ich stożkowatym pokroju. Są zwarte, wąskie i szybko rosną. Uprawa szmaragdów również nie sprawia wielu problemów. Kwaśna ziemia i umiarkowane podlewanie to podstawy, które powinny zapewnić im dobry wzrost. To zdecydowanie plusy szmaragdów. Sprawiają, że są tak chętnie stosowane przede wszystkim na żywopłoty. Dlaczego? Przycinanie szmaragdów nie jest konieczne. Rosną w kształcie wysokich stożków, które z biegiem lat tworzą gęstą ścianę. Nie są więc zbytnio wymagającą rośliną. Natomiast jeśli chcemy nadać im innego kształtu, nożyce w dłoń!

 

Żywopłot tuje Szmaragd.

ShutterStock

Przycinanie tui Szmaragd zależy od tego, czy rośnie ona jako żywopłot, czy też nie. Jeśli nie, można z nią eksperymentować w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. Może to być niższy krzew, wysoka na kilka metrów kolumna albo nawet zielona rzeźba (np. spirala, trzy kule, bonsai). 

 

Cięcie tuj w kształcie spirali.

ShutterStock

Szmaragdy mają wszechstronne zastosowanie, jednak kojarzone są z zielonymi ścianami. Jeśli właśnie taką rolę mają spełniać w ogrodzie, przycinanie powinno być częste (3 razy w roku), zagęszczające i wyrównujące. Żywopłot wygląda szczególnie harmonijnie, kiedy jest równo przystrzyżony od góry. Przy takim prowadzeniu roślin należy również pamiętać o równym przycinaniu boków – ściana może być prosta lub delikatnie pochylona tak, aby roślina zwężała się ku górze.

 

Zielona ściana z tuj.

ShutterStock

Tuje Brabant - cięcie

REKLAMA

Tuja Brabant to konkurentka Szmaragdu. Ogrodnicy wybierają zazwyczaj między tymi dwiema odmianami żywotników. Brabant ma bardziej kształt walca niż stożku. Jest również bardziej elastyczna i nie stwarza większych problemów w uprawie. Łatwo można ją formować w kształt żywopłotu, szybko się zagęszcza i odbudowuje. Uznawana jest za najszybciej rosnącą odmianę tuj. Jeśli tuja brabant tworzy żywopłot, przycinanie jest niezbędne w celu utrzymania ładnej formy.

Kiedy i jak ciąć tuję Brabant? Należy trzymać się wyżej wymienionych zasad dotyczących przycinania tuj na żywopłot. Można także ograniczyć liczbę cięć do 2 w roku – pierwsze wiosenne i drugie letnie wyrównujące.

 

Przycinanie Brabantów.

ShutterStock

Kiedy przycinać tuje kuliste Danica?

Najczęściej wybierane odmiany to tuja Szmaragd i tuja Brabant. Nierzadko można zobaczyć również realizacje z użyciem tui kulistej Danica. Ma ona jednak zupełnie inne zastosowanie niż wyższe, kolumnowo rosnące tuje. Zwykle sadzi się ją w odstępach, tak aby można było podziwiać jej kulisty kształt. Tuja ta jest typowa dla ogrodów geometrycznych i różnego rodzaju nasadzeń symetrycznych. Bywa, że danica również tworzy żywopłoty, lecz są one niskie (do około 70 cm wysokości, chociaż można spotkać okazy nawet do 1 m)  i zwykle półkoliste.

 

Tuja kulista Danica - kiedy przycinać?

ShutterStock

REKLAMA

Jak i kiedy przycinać tuję Danica? Należy podkreślić, że ta odmiana tui swobodnie rosnąc, utrzymuje kształt kuli. Jako tuja wolnorosnąca nie powinna być mocno cięta. Jednak w celu wyrównania formy, można ją przycinać. Najlepiej wykonać ten zabieg na wiosnę, mniej więcej na przełomie marca i kwietnia.

Podsumowując, tuje to wdzięczne, zimozielone rośliny, które nie są wymagające. Może je z powodzeniem uprawiać każdy ogrodnik. Niektóre odmiany nie muszą być przycinane - Danica czy Szmaragd. Jeśli jednak chcesz je zagęścić lub nadać im określony kształt, stosuj się do powyższych zasad, a efekt będzie satysfakcjonujący.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA