REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trawnik na jesieni: kiedy ostatnie koszenie przed zimą? Jakie nawożenie i zabiegi pielęgnacyjne?

Trawnik jesienią – kiedy ostatnie koszenie przed zimą, nawożenie, pielęgnacja
Trawnik jesienią – kiedy ostatnie koszenie przed zimą, nawożenie, pielęgnacja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kończy się lato, dni stają się krótsze, a noce coraz chłodniejsze i mimo, że jeszcze nawet nie nadeszła kalendarzowa jesień, to perspektywa zimy staje się coraz wyraźniejsza. Jak zatem pielęgnować trawnik jesienią, czym nawozić, kiedy skosić ostatni raz i jak zabezpieczyć go przed zimą?

Kiedy ostatnie koszenie trawnika przed zimą

REKLAMA

O ile nie mamy łąki kwietnej i zależy nam na jednorodnym trawniku, także jesienią powinniśmy zadbać o regularne koszenie trawnika. Chodzi o to by nie dopuścić, by źdźbła trawy rosły wyżej niż 8-10 cm. Systematycznie przycinana trawa nie tworzy kłosów, dobrze odrasta (jeżeli też jest odpowiednio nawadniana i nawożona) i konsekwentnie rozwija system korzeniowy.

Oczywiście nie można też kosić trawnika zbyt nisko (poniżej 3 cm). Preferowana wysokość skoszonego trawnika rekreacyjnego (tj. do celów spacerów, gier i zabaw), to ok. 4-5 cm. Jeżeli mamy suchy i ciepłą jesień, to lepiej zostawić nieco wyższą trawę (ok. 6 cm).

Warto też wiedzieć, że gdy zapomnieliśmy o koszeniu trawnika, to niewskazane jest koszenie go od razu bardzo mocno.

REKLAMA

Ostatnie koszenie trawnika przed zimą powinno się – co do zasady -  przeprowadzić przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami – o ile oczywiście wysokość trawy jest odpowiednia dla koszenia. Jak od każdej zasady, także i w tym przypadku są wyjątki. Bowiem może się przecież tak zdarzyć, że po pierwszych przymrozkach mogą przyjść znacznie cieplejsze dni, w których trawa nadal będzie rosnąć.  Jeżeli widzimy, że trawa już znacznie wolniej rośnie (oprócz temperatur ma tu znaczenie coraz krótszy dzień – czyli mniejsze nasłonecznienie), to znaczy, że zbliża się jej okres zimowego spoczynku. Zatem i koszenie w takiej sytuacji nie jest wskazane.

trawnik, jesień, koszenie

 

 

Shutterstock

Na jesieni też trzeba nawozić trawnik

Na przełomie września i października powinno się zasilić trawnik specjalnym nawozem jesiennym, który zawiera tylko niewielką ilość azotu, a ma w składzie fosfor, potas i pakiet mikroelementów (np. siarką, żelazem, magnezem). Te składniki nawozów wzmacniają korzenie trawy i jej gospodarkę wodną, czyli zwiększają odporność trawnika na zimowe przesuszenie.

trawnik, jesień, nawóz

 

 

Shutterstock

Fosfor w szczególności wspomaga rozwój systemu korzeniowego traw, co sprawia, ze trawnik jest bardziej odporny na deptanie. Trawnik zasilony fosforem dobrze wchłania też potas. Co istotne, fosfor jest wolno wchłaniany przez glebę a jest bardzo istotny dla rozwoju trawy wiosną – dlatego najlepszy okres dla nawożenia fosforem to jesień. 

Ważne

Uwaga! Eksperci wskazują, że nie należy w tym samym czasie nawozić fosforem i wapnować trawnik. Bo fosfor i wapń łączą się w związki chemiczne, których rośliny nie przyswajają.

Potas natomiast jest ważny dla trawy dlatego, że pomaga jej lepiej przyswajać wodę z gleby. Jest to istotne zwłaszcza, gdy tej wody jest niewiele.

W przypadku gleb kwaśnych (co np. można zauważyć po dużej ilości mchu, czy skrzypów) warto też zwapnować trawnik jesienią (np. dolomitem). Ale – jak to już wyżej wspomniano – nie można tego robić jednocześnie z nawożeniem fosforem. Trzeba odczekać przynajmniej 2-3 tygodnie.

W listopadzie, gdy już są przymrozki, warto też rozrzucić po trawniku obornik granulowany – będzie idealnym wsparciem dla trawy, gdy ruszy jej wegetacja wiosną. Zamiast obornika może być dobrze rozłożony i przesiany kompost.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podlewanie

Jesienią zwykle jest więcej opadów więc podlewanie trawnika jest rzadsze. Ale gdy zdarzy się ciepły, bezdeszczowy okres, obowiązkowo powinniśmy podlewać nasz trawnik.

podlewanie roślin w ogrodzie wężem ogrodowym

 

 

Shutterstock

Inne zabiegi pielęgnacyjne trawnika na jesieni

Jesienią opadają liście z drzew – warto je regularnie zbierać (np. podczas koszenia) aby nie blokowały trawie światła słonecznego. Duże ilości liści na trawniku mogą skutkować zamieraniem trawy i rozwojem chorób grzybowych.

trawnik, jesień

 

 

Shutterstock

trawnik, jesień, liście

 

 

Shutterstock

Jeśli trawnik ma problem z ubitym i zbitym podłożem, warto wykonać jesienią aerację i wertykulację.

Aeracja, to „napowietrzanie” trawnika – polegające na nakłuwaniu murawy (specjalnym walcem z kolcami lub kolczastymi nakładkami na buty), co pomaga w przenikaniu tlenu do gleby.

aeracja trawnika

aeracja trawnika

aeracja trawnika

Shutterstock

Natomiast wertykulacja, to wygrabianie z trawnika tzw. filcu (czyli suchych źdźbeł trawy, liści i innych obumarłych roślin, które znajdują się między trawą a glebą i blokują dostęp do gleby nawozów i wody) i mchu - z jednoczesnym pionowym nacinaniem darni. Wertykulację przeprowadza się specjalnymi narzędziami (wertykulatorami) – mechanicznymi albo ręcznymi. Ręczne wertykulatory przypominają nieco duże grabie ale mają specjalne ostre „zęby”. 

aerator, trawnik

 

 

Shutterstock

Jesień (zwłaszcza jeżeli jest ciepła i deszczowa) jest również dobrym czasem na naprawę przerzedzonych części trawnika i dosiewanie nowej trawy (ale z reguły lepiej to zrobić wiosną). Można też np. uzupełnić trawnik trawą z domieszką koniczyny, która ma naturalną zdolność akumulacji azotu z powietrza, a nie jednocześnie nie dominuje trawy. Pozwoli to zaoszczędzić na nawozach azotowych wiosną i latem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

REKLAMA

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

REKLAMA

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA