REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pomieszczenia gospodarcze

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Budując dom poza tradycyjnymi pomieszczeniami, warto się zastanowić nad zapotrzebowaniem na dodatkowe miejsca użytkowe.
Budując dom poza tradycyjnymi pomieszczeniami, warto się zastanowić nad zapotrzebowaniem na dodatkowe miejsca użytkowe.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Marząc o nowym domu przeważnie myśli się o takich jego elementach jak: duża sypialnia, piękny ogród czy taras. Tymczasem jest wiele rozwiązań, na które często przy projektowaniu nie zwraca się uwagi, a które mają ogromny wpływ na funkcjonalność domu i komfort wykonywania wielu prozaicznych czynności.

Zapotrzebowanie na takie miejsca jak pokoje, łazienki, kuchnia jest dosyć oczywiste, choć i tu ważne jest patrzenie w przyszłość. Mianowicie, powinno zależeć od ewentualnych planów powiększenia rodziny czy zwyczajów przyjmowania gości. Natomiast już pomieszczenia gospodarcze nie są takie oczywiste i zależą od preferencji mieszkańców.

REKLAMA

Potrzeby

Poza uwzględnieniem tradycyjnych pomieszczeń warto się zastanowić nad zapotrzebowaniem na miejsca użytkowe. Pomocne może okazać się zadanie sobie kilku pytań:
- Czy nie ułatwiłaby nam życia spiżarnia, pralnia?
- Czy kobiety nie uszczęśliwiłoby osobne pomieszczenie na garderobę, a mężczyzny pomieszczenie do majsterkowania?
- Czy w związku z wybranymi instalacjami nie będzie potrzebna kotłownia?
- Czy w znacznym stopniu nie ubogaciłby naszego domu taras lub weranda?

Dobry moment

Wszystkie te elementy muszą być bardzo precyzyjnie określone już na etapie projektu domu. Można oczywiście dobudować je później, ale wiąże się to z dodatkowymi komplikacjami i kosztami. Projektowanie domu jest zdecydowanie najkorzystniejszym momentem na takie decyzje. Te pozornie nieistotne miejsca mają wpływ na wiele innych, np. decyzja o tarasie ma wpływ na kształt i wielkość ogrodu, rozmieszczenie okien oraz wejść do domu i na posesję. Przy komfortowym używaniu tarasu duże znaczenie ma jego położenie względem stron świata, a dobudowa tarasu do gotowego domu na wielkie manewry w tej kwestii już nie pozwala.

Zobacz także: Pomieszczenia gospodarcze: kompendium

Funkcjonalność

REKLAMA

Taras jest związany z wypoczynkiem, natomiast pozostałe „dodatkowe” pomieszczenia w domu związane są z podwyższaniem jego funkcjonalności. Pomogą w takim rozmieszczeniu mebli i sprzętów, że nie będziemy się na nie natykać na każdym kroku. Między innymi pralka będzie w pralni, a nie w łazience, wiadra i mopy w pomieszczeniu gospodarczym a nie w kuchni, męskie narzędzia nie będą się pałętać po całym domu, ale będą miały specjalne pomieszczenie techniczne. Wygodny jest również schowek na sprzęty nie używane regularnie, np. na narty używane tylko zimą, czy kosiarkę używaną tylko latem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na tym etapie należy również zastanowić się czy chcemy dom podpiwniczony, czy wolimy dom bez piwnic. W tym drugim przypadku należy pomyśleć o rozwiązaniach rekompensujących przestrzeń piwnic. Jeśli zdecydujemy się na dom podpiwniczony to przestrzeń piwnicy można wykorzystać właśnie na te funkcjonalne pomieszczenia, dodatkowo możemy tu zaaranżować siłownię, saunę czy garaż.

Zobacz także: Jak zorganizować pomieszczenie gospodarcze?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

REKLAMA

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA

Ceny mieszkań w marcu 2025 r. w największych miastach w Polsce [rynek wtórny]. W których dzielnicach jest taniej, a w których drożej?

Ile kosztują mieszkania używane (tzw. rynek wtórny) w marcu 2025 r. w największych miastach Polski? W których dzielnicach tych miast jest taniej, a w których drożej? Przedstawiamy raport przygotowany przez ekspertów Rankomat.pl i Rentier.io, który obejmuje dzielnice Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic, Gdańska i Gdyni. Aktualne stawki to mediany cen ofertowych i dotyczą okresu między grudniem 2024 a lutym 2025 roku. Ceny te zostały zestawione z okresem poprzednim listopad 2024 - styczeń 2025 roku.

To już pewne, będzie wyższa premia za oszczędzanie na koncie mieszkaniowym, ile wyniesie

We wtorek 18.03.2025 r. rząd zdecydował o korzystniejszych niż do tej pory formach wspierania osób kupujących pierwsze mieszkanie. Pakiet korzystnych z mian dotyczy między innymi oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym, które jest wstępem do kolejne wsparcia przy zakupie mieszkania.

REKLAMA