REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pomieszczenia gospodarcze

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Budując dom poza tradycyjnymi pomieszczeniami, warto się zastanowić nad zapotrzebowaniem na dodatkowe miejsca użytkowe.
Budując dom poza tradycyjnymi pomieszczeniami, warto się zastanowić nad zapotrzebowaniem na dodatkowe miejsca użytkowe.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Marząc o nowym domu przeważnie myśli się o takich jego elementach jak: duża sypialnia, piękny ogród czy taras. Tymczasem jest wiele rozwiązań, na które często przy projektowaniu nie zwraca się uwagi, a które mają ogromny wpływ na funkcjonalność domu i komfort wykonywania wielu prozaicznych czynności.

Zapotrzebowanie na takie miejsca jak pokoje, łazienki, kuchnia jest dosyć oczywiste, choć i tu ważne jest patrzenie w przyszłość. Mianowicie, powinno zależeć od ewentualnych planów powiększenia rodziny czy zwyczajów przyjmowania gości. Natomiast już pomieszczenia gospodarcze nie są takie oczywiste i zależą od preferencji mieszkańców.

REKLAMA

Potrzeby

Poza uwzględnieniem tradycyjnych pomieszczeń warto się zastanowić nad zapotrzebowaniem na miejsca użytkowe. Pomocne może okazać się zadanie sobie kilku pytań:
- Czy nie ułatwiłaby nam życia spiżarnia, pralnia?
- Czy kobiety nie uszczęśliwiłoby osobne pomieszczenie na garderobę, a mężczyzny pomieszczenie do majsterkowania?
- Czy w związku z wybranymi instalacjami nie będzie potrzebna kotłownia?
- Czy w znacznym stopniu nie ubogaciłby naszego domu taras lub weranda?

Dobry moment

Wszystkie te elementy muszą być bardzo precyzyjnie określone już na etapie projektu domu. Można oczywiście dobudować je później, ale wiąże się to z dodatkowymi komplikacjami i kosztami. Projektowanie domu jest zdecydowanie najkorzystniejszym momentem na takie decyzje. Te pozornie nieistotne miejsca mają wpływ na wiele innych, np. decyzja o tarasie ma wpływ na kształt i wielkość ogrodu, rozmieszczenie okien oraz wejść do domu i na posesję. Przy komfortowym używaniu tarasu duże znaczenie ma jego położenie względem stron świata, a dobudowa tarasu do gotowego domu na wielkie manewry w tej kwestii już nie pozwala.

Zobacz także: Pomieszczenia gospodarcze: kompendium

Funkcjonalność

REKLAMA

Taras jest związany z wypoczynkiem, natomiast pozostałe „dodatkowe” pomieszczenia w domu związane są z podwyższaniem jego funkcjonalności. Pomogą w takim rozmieszczeniu mebli i sprzętów, że nie będziemy się na nie natykać na każdym kroku. Między innymi pralka będzie w pralni, a nie w łazience, wiadra i mopy w pomieszczeniu gospodarczym a nie w kuchni, męskie narzędzia nie będą się pałętać po całym domu, ale będą miały specjalne pomieszczenie techniczne. Wygodny jest również schowek na sprzęty nie używane regularnie, np. na narty używane tylko zimą, czy kosiarkę używaną tylko latem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na tym etapie należy również zastanowić się czy chcemy dom podpiwniczony, czy wolimy dom bez piwnic. W tym drugim przypadku należy pomyśleć o rozwiązaniach rekompensujących przestrzeń piwnic. Jeśli zdecydujemy się na dom podpiwniczony to przestrzeń piwnicy można wykorzystać właśnie na te funkcjonalne pomieszczenia, dodatkowo możemy tu zaaranżować siłownię, saunę czy garaż.

Zobacz także: Jak zorganizować pomieszczenie gospodarcze?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

REKLAMA

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

REKLAMA

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA