Jak montować instalację wodociągową i grzewczą?
REKLAMA
Rodzaje montowania instalacji są następujące:
REKLAMA
• na powierzchni ścian czyli nadtynkowo;
• w bruzdach ściennych;
• w szlichcie podłogowej;
• w pionowych kanałach ściennych.
• w poziomych listwach podłogowych.
Możliwe kombinacje
Możliwe są również kombinacje układu, np. przewody rozdzielcze i piony prowadzone natynkowo, a odgałęzienia lub rozprowadzenia do grzejników prowadzone są w podłodze.
Montaż krok po kroku
Należy pamiętać, że rury wodociągowe warstwowe po wygięciu przekraczają granicę plastyczności stali co skutkuje nieodwracalnym odkształceniem. Zatem takich rur nie można wyprostować. Należy również pamiętać o tym, że promień gięcia nie może być mniejszy od pięciokrotnej średnicy wyginanej rury, zatem nie należy wyginać mniejszych przekrojów co może skutkować utratą lokalnej stateczności. Wynikiem tego są załamania rur i ich pękanie. Aby połączyć rury na jednym końcu osadza się złączkę. Wskazane jest odpowiednie sfrezowanie wewnętrznej krawędzi dla łatwiejszego montażu. Następnie rozwija się potrzebną długość rury i wciska w uchwyty mocujące. Na końcu potrzebnego odcinka umieszcza się drugą złączkę. Połączenie z baterią czerpalną kończy się kolankiem, aby nie przenosić obciążeń na połączenia rurowe przy montażu. Rury prowadzone w kanałach mocuje się sprężystymi obejmami co 1,5m. Należy zadbać o wykonanie dylatacji pomiędzy tynkiem a rurami, np. ze specjalnych koszulek.
Polecamy: Uważaj na służebność
Po zmontowaniu całej instalacji wodociągowej powinna być przeprowadzona próba jej szczelności. Wszystkie wyloty przyłączeniowe powinno się zamknąć specjalnymi korkami, a następnie powoli napełnić instalację wodą, jednocześnie odpowietrzając ją w najwyższym punkcie. Podczas próby ciśnienie w instalacji powinno być o 50% wyższe od ciśnienia eksploatacyjnego (praktycznie do 0,6 MPa).
Czytaj także: Ekspresowe zaprawy
REKLAMA
REKLAMA