Stropy w budynkach jednorodzinnych
REKLAMA
REKLAMA
Stropy mogą być stropami poddasza, międzykondygnacyjnymi oraz stropami nad piwnicą. Z faktu, że mają różną lokalizację muszą być w różny sposób wykonstruowane. Dotyczy to konstrukcji podłóg, ocieplenia oraz nośności. Stropy są elementami konstrukcyjnymi zatem przenoszą pewne spektrum obciążeń i mają wpływ na sztywność całej budowli. Stropy poddawane są głównie zginaniu od momentów i na takie siły przekrojowe głównie są projektowane. Oczywiście występują też naprężenia poprzeczne, jednak najczęściej mają dostateczną wytrzymałość na zginanie już na etapie projektowania.
REKLAMA
Jaki powinien być strop
Stropy muszą mieć też odpowiednią masę i sztywność, aby nie wchodziły w rezonans od drgań spowodowanych użytkowaniem. Oczywiście grubość zależy od materiału konstrukcyjnego. Stropy oprócz usztywniania poziomego, jako pierwsza ważna cecha, muszą bezpiecznie przekazywać obciążenia stałe tj. ciężar własny, wyposażenia, oraz obciążenia zmienne i dynamiczne np.: pobyt ludzi i praca urządzeń, parcie wiatru i śniegu. Obciążenia użytkowe przyjmuje się minimalnie, jako równomiernie rozłożone, 150 kg/m2, na poddaszach użytkowych 50 kg/m2. Oczywiście przyjmowanie obciążeń jest znormalizowane. Wraz z przyjmowaniem mniejszych obciążeń niepewność bezpiecznego oszacowania rośnie mając wyraz we współczynniku obliczeniowym.
Izolacja akustyczna
Kolejną cechą jest ich izolacyjność akustyczna. Dotyczy to głównie dźwięków uderzeniowych. Wyrażona jest jako wskaźnik uderzeniowy stropu i powinien być mniejszy niż 63 dB. Taki wskaźnik można regulować poprzez dużą masę podłóg, najlepiej powyżej 300kg/m2, porowatą strukturę materiału, wielorodzajową strukturę podłóg (różne tłumienie dźwięku i zmiana długości fali).
Polecamy: Drewno jako materiał podłogowy
Bezpieczeństwo
Trzecią ważną cechą stropów jest ochrona przed dymem i ogniem. Z uwagi na sprawność ewentualnej akcji pożarowej oraz możliwość wystąpienia strefy segregacji pożaru najlepiej jeśli odporność pożarowa będzie najwyższa. Ostatnią cechą jest wytrzymałość. To od niej zależy maksymalne ugięcie oraz bezpieczeństwo użytkowania.
Czytaj także: Ceramika jako materiał podłogowy
REKLAMA
REKLAMA