REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stropy w budynkach jednorodzinnych

Paweł Nawrocki
Stropy muszą mieć też odpowiednią masę i sztywność, aby nie wchodziły w rezonans od drgań spowodowanych użytkowaniem
Stropy muszą mieć też odpowiednią masę i sztywność, aby nie wchodziły w rezonans od drgań spowodowanych użytkowaniem
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Stropy to poziome przegrody, których zadaniem jest podział budynku na kondygnacje.

Stropy mogą być stropami poddasza, międzykondygnacyjnymi oraz stropami nad piwnicą. Z faktu, że mają różną lokalizację muszą być w różny sposób wykonstruowane. Dotyczy to konstrukcji podłóg, ocieplenia oraz nośności. Stropy są elementami konstrukcyjnymi zatem przenoszą pewne spektrum obciążeń i mają wpływ na sztywność całej budowli. Stropy poddawane są głównie zginaniu od momentów i na takie siły przekrojowe głównie są projektowane. Oczywiście występują też naprężenia poprzeczne, jednak najczęściej mają dostateczną wytrzymałość na zginanie już na etapie projektowania.

REKLAMA

Jaki powinien być strop

Stropy muszą mieć też odpowiednią masę i sztywność, aby nie wchodziły w rezonans od drgań spowodowanych użytkowaniem. Oczywiście grubość zależy od materiału konstrukcyjnego. Stropy oprócz usztywniania poziomego, jako pierwsza ważna cecha, muszą bezpiecznie przekazywać obciążenia stałe tj. ciężar własny, wyposażenia, oraz obciążenia zmienne i dynamiczne np.: pobyt ludzi i praca urządzeń, parcie wiatru i śniegu. Obciążenia użytkowe przyjmuje się minimalnie, jako równomiernie rozłożone, 150 kg/m2, na poddaszach użytkowych 50 kg/m2. Oczywiście przyjmowanie obciążeń jest znormalizowane. Wraz z przyjmowaniem mniejszych obciążeń niepewność bezpiecznego oszacowania rośnie mając wyraz we współczynniku obliczeniowym.

Izolacja akustyczna

Kolejną cechą jest ich izolacyjność akustyczna. Dotyczy to głównie dźwięków uderzeniowych. Wyrażona jest jako wskaźnik uderzeniowy stropu i powinien być mniejszy niż 63 dB. Taki wskaźnik można regulować poprzez dużą masę podłóg, najlepiej powyżej 300kg/m2, porowatą strukturę materiału, wielorodzajową strukturę podłóg (różne tłumienie dźwięku i zmiana długości fali).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Drewno jako materiał podłogowy

Bezpieczeństwo

Trzecią ważną cechą stropów jest ochrona przed dymem i ogniem. Z uwagi na sprawność ewentualnej akcji pożarowej oraz możliwość wystąpienia strefy segregacji pożaru najlepiej jeśli odporność pożarowa będzie najwyższa. Ostatnią cechą jest wytrzymałość. To od niej zależy maksymalne ugięcie oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Czytaj także: Ceramika jako materiał podłogowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje kredytowe - na co przeznaczyć środki z zawieszonych rat kredytu?

Wakacje kredytowe 2024. Również i w tym roku można składać wnioski o zawieszenie łącznie do czterech rat kredytu hipotecznego. Zostaną one przesunięte na koniec okresu spłaty bez dodatkowych odsetek czy opłat. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wynika, że obecnie problemy z terminową spłatą zobowiązań, w tym kredytów, ma blisko 1/3 Polaków. 

W maju ciąg dalszy korekty danych GUS budownictwa mieszkaniowego

Najnowsza informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w maju oraz pięciu pierwszych miesiącach bieżącego roku, potwierdziła zapoczątkowaną miesiąc wcześniej korektę ich półtorarocznego trendu wzrostowego. 

Deweloperzy wstrzymują inwestycje. Co z nowym programem kredytowym?

Spółki deweloperskie nadal ograniczają tempo inwestycji. Na rynku widać wyraźne oczekiwanie na informacje dotyczące nowego programu kredytowego.

Czy kupujący mieszkania zbuntują się przeciwko wysokim cenom?

Biura sprzedaży firm deweloperskich i agencji pośrednictwa zaczęły pustoszeć, co w ocenie niektórych obserwatorów rynku mieszkaniowego może być wstępem do obniżek cen mieszkań. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, czy faktycznie kupujący mają już dość płacenia za nie bajońskich sum. 

REKLAMA

Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

REKLAMA