Pozyskiwanie energii słonecznej przez kolektory
REKLAMA
Budowa systemu solarnego
REKLAMA
Cały system solarny składa się z kolektorów słonecznych, przewodów rurowych, zestawu pompowego, zasobnia solarnego z wężownic oraz oprzyrządowania np. zawór bezpieczeństwa, zawór zwrotny.
Mechanizm działania
Czynnik roboczy (glikol) ogrzewa się w kolektorach wskutek promieniowania słonecznego. Oczywiście może być też inne medium wymiany ciepła, jednak pod warunkiem zachowania odpowiedniej lepkości kinematycznej, zależnej od sprawności zestawu pompowego. Zadaniem pompy jest transport czynnika roboczego z kolektorów do zasobników. W zasobniku następuje wymiana ciepła pomiędzy wodą a ciepłym glikolem płynącym w wężownicy. Temperaturę zasobnika ustawia się regulatorem – najlepiej nie mniej niż 45°C. Jednak nie powinna ona przekraczać 60°C. Jeśli niebo jest pochmurne i temperatura wody spada poniżej ustawionych
np. 60°C, to kocioł automatycznie się włącza i podgrzewa wodę do ustalonej temperatury. W sytuacji niskich temperatur nie ma możliwości pełnego zaopatrzenia instalacji wodnej domku w wymaganą energię. Jednak nawet wtedy wstępnie ogrzana woda uzyskana z zasobnika solarnego jest dostarczona do zasobnika głównego, co znacznie ogranicza ilość dodatkowej energii cieplnej. W ten sposób można wg producentów pozyskać nawet do 50% potrzebnej energii.
Polecamy: Zasada działania kolektora słonecznego
Warunki montażu
Opisany układ jest najbardziej rozpowszechniony i najłatwiej go zamontować na etapie budowy domu. W inwestycji już istniejącej używany zasobnik ciepła można szybko zaadaptować i zintegrować z instalacją solarną poprzez podłączenie nowego zasobnika solarnego do używanego już zasobnika głównego. Ciepło z kolektorów dociera wyłącznie do zasobnika solarnego.
Czytaj także: Właściwa instalacja elektryczna
REKLAMA
REKLAMA