REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uważaj na służebność

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Eksperci Budujesz - Kupujesz
Służebność to prawo, według którego zwiększenie użyteczności jednej nieruchomości może obciążyć inną.
Służebność to prawo, według którego zwiększenie użyteczności jednej nieruchomości może obciążyć inną.

REKLAMA

REKLAMA

Służebności nie możesz odmówić, a może się ona wiązać z dużymi konsekwencjami w codziennym użytkowaniu nieruchomości. Warto wiedzieć, na czym polega służebność, z czym się wiąże i kiedy może wygasnąć.

Służebność to prawo, według którego zwiększenie użyteczności jednej nieruchomości może obciążyć inną. Powstaje albo na drodze dobrowolnej umowy pomiędzy właścicielami nieruchomości, na skutek zasiedzenia, albo z orzeczenia sądu.
Może być:
• czynna – gdy ktoś korzysta stale z przysługujących mu praw (najczęściej z drogi koniecznej);
• bierna – gdy nie jest wykorzystywana stale, ale istnieje zakaz do określonych zachowań, które mogłyby tę służebność utrudnić, np. zakaz budowy.

REKLAMA

Rodzaje służebności

Gruntowa – jest zbywana wraz ze zbyciem nieruchomości. Obciąża się nią nieruchomość (obciążaną) w celu zwiększenia użyteczności innej nieruchomości (władnącej) – najczęściej chodzi tu o służebność przejazdu albo przechodu. Powinna być ustalona tak, aby możliwie jak najmniej ograniczała prawa właściciela obciążanej nieruchomości. Może dotyczyć dostępu do czerpania wody albo dostępu do światła (zakaz sadzenia wysokich drzew, krzewów mogących ograniczyć dostęp światła, zakaz rozbudowy domu).

Zobacz także: Mostki termiczne

Drogowa – szczególny przypadek służebności gruntowej. Ma miejsce, gdy nieruchomość nie ma bezpośredniego dostępu do drogi publicznej, jedynie przez inną nieruchomość.

REKLAMA

Służebność gruntowa może wygasnąć, jeśli:
• nie jest wykonywana przez dziesięć lat,
• właściciel nieruchomości władnącej zrzeknie się prawa,
• zaistnieje konfuzja (jedna osoba stanie się właścicielem obu nieruchomości),
• na mocy orzeczenia sądowego (gdy służebność nie jest konieczna właściciel obciążonej nieruchomości może zażądać wynagrodzenia za dalsze korzystanie z niej).
• na mocy decyzji administracyjnej, czyli wywłaszczenia służebności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osobista – jest niezbywalna i wygasa ze śmiercią osoby uprawnionej. Jest to służebność gruntowa, ale na rzecz konkretnej osoby fizycznej (oraz jej ewentualnych bliskich osób), a nie na rzecz nieruchomości. Może to być np. prawo dożywotniego zasiedzenia, prawo zbioru owoców, służebność przechodu, służebność mieszkania, tzn. uprawnienie do zamieszkiwania w budynku położonym na cudzej nieruchomości (cały budynek, bądź tylko wyznaczone pomieszczenia).

Przesyłu – określa zakres w jakim przedsiębiorca przesyłowy może korzystać z nieruchomości, na której znajdują się (lub są planowane) jego urządzenia przesyłowe - wszelkie konstrukcje i instalacje tworzące linie do doprowadzania i odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia o podobnym przeznaczeniu. Dla służebności przesyłu powinna zostać sporządzona odpowiednia umowa szczegółowo określająca zakres czynności, które przedsiębiorca przesyłowy może wykonywać w stosunku do nieruchomości (czyli działania, o które nie możemy mieć pretensji). W umowie należy też ustalić wysokość i zasady wynagrodzenia za służebność. Gdy przedsiębiorca przesyłowy lub właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy (na przykład, gdy strony nie mogą dojść do porozumienia w kwestii jej warunków) można ustanowić służebność przesyłu w drodze orzeczenia sądowego.

Zobacz także: Układanie papy

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

Mieszkanie w kurorcie: najdrożej jest w Zakopanem, ale lista miejscowości z mieszkaniami dla bogatych jest długa

Zakopane najdroższą miejscowością wypoczynkową w Polsce. Ile zatem trzeba zapłacić za lokum z rynku pierwotnego w górach, nad morzem oraz nad jeziorami Warmii i Mazur? Czy stać na to średniozamożnego Polaka. Gdzie kupować letnie mieszkanie dla siebie, a gdzie w celach inwestycyjnych?

REKLAMA

Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

REKLAMA