Jakie są alternatywy dla budynków jednorodzinnych?
REKLAMA
REKLAMA
Są jednak inne technologie zyskujące coraz to większą popularność z uwagi choćby na ciężar takich budynków, pracochłonność, wymaganą ilość ciężkiego sprzętu, termoizolacyjności i poziom promieniowania naturalnego radonu.
REKLAMA
Domek szkieletowy drewniany
Jedną z takich konstrukcji jest domek szkieletowy drewniany. Dom taki składa się z ze słupków drewnianych 3,8x14 cm o rozstawie co min 40 cm. Rozstaw zależny jest od ciężaru kondygnacji. Słupki drewniane mogą uzyskać większą sztywność poprze ich łączenie w układy zespolone z kilku desek w kształcie litery, np.: „L”. Strop stanowią belki stropowe układane na „sztorc” lub elementy belek teowych. Izolację stanowi materiał umieszczany pomiędzy belkami. Małe przekroje elementów zmniejsza poziom hałasu przenikającego przegrody. Strop stanowi warstwa foli paroizolacyjnej i płyty OSB. Ściany oprócz słupków nośnych, stanowi warstwa izolacji w technologii lekkiej suchej, a wnętrza obite są płytami karton-gips. Wierzchnia elewacja obita jest deskami na zakład, tzw „oblicówka”. Całość odznacza się lekkością i możliwością szybkiego wykonania, szczególnie w czasach dużej mobilności siły roboczej.
Zobacz także: Jakie mamy rodzaje budynków drewnianych?
Dom z bali
Innym typem alternatywnego budownictwa jest dom z bali. Konstrukcja przypomina konstrukcję szkieletową lecz tym razem ściany składają się z bali drewnianych układanych jeden na drugim na odpowiednim wpuście lub łączniku, w narożach bale łączą się za pomocą „zamków” drewnianych.
Zobacz także: Ekspert radzi: Co zrobić przed zamówieniem domu z bali?
Izolacja termiczna znajduje się od strony wewnętrznej ścian. Aby nie dopuścić do zawilgocenia od pary wodnej z wnętrza budynku pomiędzy okładziną wewnętrzną a izolacją termiczną stosuje się grubą paroizolację.
Budynek z kształtek styropianowych
Innym przykładem jest budynek wykony z kształtek styropianowych których wnętrz zalewane jest mieszaną betonową. Pionowe rdzenie betonowe wzmacniane są szkieletem stalowym z czterech prętów średnicy min 10 mm. Taki sposób wznoszenia w ogólnym zarysie stanowi szkielet żelbetowy obłożony dwustronnie styropianem.
Zobacz także: Co należy zawrzeć we wniosku o ustalenie warunków zabudowy?
Należy pamiętać jedynie o właściwym zabezpieczeniu dolnych warstw kształtek styropianowych przed rozbiciem przez ciężką mieszankę cementową podczas betonowania i właściwie zaprojektowanej i wykonanej wentylacji, gdyż wielki opór dyfuzyjny takich ścian może spowodować wykraplanie pary wodnej na ścianie w późniejszym okresie użytkowania.
Zobacz także: Czym jest decyzja o warunkach zabudowy?
REKLAMA
REKLAMA