REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są alternatywy dla budynków jednorodzinnych?

Paweł Nawrocki
Tradycyjna technologia jest dość popularna z uwagi na cenę inwestycji, jak i dostępność wykwalifikowanej siły roboczej potrzebnej do jej wykonywania.
Tradycyjna technologia jest dość popularna z uwagi na cenę inwestycji, jak i dostępność wykwalifikowanej siły roboczej potrzebnej do jej wykonywania.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób, w ogólnym zarysie, wie w jakiej technologii wznosi się dziś budynki jednorodzinne. Tradycyjna technologia jest dość popularna z uwagi na cenę inwestycji, jak i dostępność wykwalifikowanej siły roboczej potrzebnej do jej wykonywania.

Są jednak inne technologie zyskujące coraz to większą popularność z uwagi choćby na ciężar takich budynków, pracochłonność, wymaganą ilość ciężkiego sprzętu, termoizolacyjności i poziom promieniowania naturalnego radonu.

REKLAMA

Domek szkieletowy drewniany

Jedną z takich konstrukcji jest domek szkieletowy drewniany. Dom taki składa się z ze słupków drewnianych 3,8x14 cm o rozstawie co min 40 cm. Rozstaw zależny jest od ciężaru kondygnacji. Słupki drewniane mogą uzyskać większą sztywność poprze ich łączenie w układy zespolone z kilku desek w kształcie litery, np.: „L”. Strop stanowią belki stropowe układane na „sztorc” lub elementy belek teowych. Izolację stanowi materiał umieszczany pomiędzy belkami. Małe przekroje elementów zmniejsza poziom hałasu przenikającego przegrody. Strop stanowi warstwa foli paroizolacyjnej i płyty OSB. Ściany oprócz słupków nośnych, stanowi warstwa izolacji w technologii lekkiej suchej, a wnętrza obite są płytami karton-gips. Wierzchnia elewacja obita jest deskami na zakład, tzw „oblicówka”. Całość odznacza się lekkością i możliwością szybkiego wykonania, szczególnie w czasach dużej mobilności siły roboczej.

Zobacz także: Jakie mamy rodzaje budynków drewnianych?

Dom z bali

Innym typem alternatywnego budownictwa jest dom z bali. Konstrukcja przypomina konstrukcję szkieletową lecz tym razem ściany składają się z bali drewnianych układanych jeden na drugim na odpowiednim wpuście lub łączniku, w narożach bale łączą się za pomocą „zamków” drewnianych.

Zobacz także:  Ekspert radzi: Co zrobić przed zamówieniem domu z bali?

Izolacja termiczna znajduje się od strony wewnętrznej ścian. Aby nie dopuścić do zawilgocenia od pary wodnej z wnętrza budynku pomiędzy okładziną wewnętrzną a izolacją termiczną stosuje się grubą paroizolację.

Budynek z kształtek styropianowych

Innym przykładem jest budynek wykony z kształtek styropianowych których wnętrz zalewane jest mieszaną betonową. Pionowe rdzenie betonowe wzmacniane są szkieletem stalowym z czterech prętów średnicy min 10 mm. Taki sposób wznoszenia w ogólnym zarysie stanowi szkielet żelbetowy obłożony dwustronnie styropianem.

Zobacz także: Co należy zawrzeć we wniosku o ustalenie warunków zabudowy?

Należy pamiętać jedynie o właściwym zabezpieczeniu dolnych warstw kształtek styropianowych przed rozbiciem przez ciężką mieszankę cementową podczas betonowania i właściwie zaprojektowanej i wykonanej wentylacji, gdyż wielki opór dyfuzyjny takich ścian może spowodować wykraplanie pary wodnej na ścianie w późniejszym okresie użytkowania. 

Zobacz także: Czym jest decyzja o warunkach zabudowy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA