REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są alternatywy dla budynków jednorodzinnych?

Paweł Nawrocki
Tradycyjna technologia jest dość popularna z uwagi na cenę inwestycji, jak i dostępność wykwalifikowanej siły roboczej potrzebnej do jej wykonywania.
Tradycyjna technologia jest dość popularna z uwagi na cenę inwestycji, jak i dostępność wykwalifikowanej siły roboczej potrzebnej do jej wykonywania.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób, w ogólnym zarysie, wie w jakiej technologii wznosi się dziś budynki jednorodzinne. Tradycyjna technologia jest dość popularna z uwagi na cenę inwestycji, jak i dostępność wykwalifikowanej siły roboczej potrzebnej do jej wykonywania.

Są jednak inne technologie zyskujące coraz to większą popularność z uwagi choćby na ciężar takich budynków, pracochłonność, wymaganą ilość ciężkiego sprzętu, termoizolacyjności i poziom promieniowania naturalnego radonu.

REKLAMA

Domek szkieletowy drewniany

Jedną z takich konstrukcji jest domek szkieletowy drewniany. Dom taki składa się z ze słupków drewnianych 3,8x14 cm o rozstawie co min 40 cm. Rozstaw zależny jest od ciężaru kondygnacji. Słupki drewniane mogą uzyskać większą sztywność poprze ich łączenie w układy zespolone z kilku desek w kształcie litery, np.: „L”. Strop stanowią belki stropowe układane na „sztorc” lub elementy belek teowych. Izolację stanowi materiał umieszczany pomiędzy belkami. Małe przekroje elementów zmniejsza poziom hałasu przenikającego przegrody. Strop stanowi warstwa foli paroizolacyjnej i płyty OSB. Ściany oprócz słupków nośnych, stanowi warstwa izolacji w technologii lekkiej suchej, a wnętrza obite są płytami karton-gips. Wierzchnia elewacja obita jest deskami na zakład, tzw „oblicówka”. Całość odznacza się lekkością i możliwością szybkiego wykonania, szczególnie w czasach dużej mobilności siły roboczej.

Zobacz także: Jakie mamy rodzaje budynków drewnianych?

Dom z bali

Innym typem alternatywnego budownictwa jest dom z bali. Konstrukcja przypomina konstrukcję szkieletową lecz tym razem ściany składają się z bali drewnianych układanych jeden na drugim na odpowiednim wpuście lub łączniku, w narożach bale łączą się za pomocą „zamków” drewnianych.

Zobacz także:  Ekspert radzi: Co zrobić przed zamówieniem domu z bali?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Izolacja termiczna znajduje się od strony wewnętrznej ścian. Aby nie dopuścić do zawilgocenia od pary wodnej z wnętrza budynku pomiędzy okładziną wewnętrzną a izolacją termiczną stosuje się grubą paroizolację.

Budynek z kształtek styropianowych

Innym przykładem jest budynek wykony z kształtek styropianowych których wnętrz zalewane jest mieszaną betonową. Pionowe rdzenie betonowe wzmacniane są szkieletem stalowym z czterech prętów średnicy min 10 mm. Taki sposób wznoszenia w ogólnym zarysie stanowi szkielet żelbetowy obłożony dwustronnie styropianem.

Zobacz także: Co należy zawrzeć we wniosku o ustalenie warunków zabudowy?

Należy pamiętać jedynie o właściwym zabezpieczeniu dolnych warstw kształtek styropianowych przed rozbiciem przez ciężką mieszankę cementową podczas betonowania i właściwie zaprojektowanej i wykonanej wentylacji, gdyż wielki opór dyfuzyjny takich ścian może spowodować wykraplanie pary wodnej na ścianie w późniejszym okresie użytkowania. 

Zobacz także: Czym jest decyzja o warunkach zabudowy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA