REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kominek w domu drewnianym

Joanna Orzechowska
W domach drewnianych z kominków zamkniętych najczęściej stosuje się kozy, kasety albo wkłady kominkowe
W domach drewnianych z kominków zamkniętych najczęściej stosuje się kozy, kasety albo wkłady kominkowe

REKLAMA

REKLAMA

Decydując się na budowę domu z drewna, często aby nadać mu odpowiedni klimat decydujemy się na wybudowanie kominka. Palenisko w drewnianym domu wydaje się dość oczywiste. Czy jednak kominek w domie z drewna to dobry pomysł?

Najlepszym rozwiązaniem w domu drewnianym jest zastosowanie kominka zamkniętego. Kominek otwarty jest niczym ognisko, z którego strzelające iskry mogą spowodować pożar. Niebezpieczny może być także żar bijący z kominka, który również może doprowadzić do pożaru.

REKLAMA

W domach drewnianych z kominków zamkniętych najczęściej stosuje się kozy, kasety albo wkłady kominkowe.

Zobacz także: Jakim drewnem najlepiej palić w kominku?

REKLAMA

Przed wyborem kominka, warto zastanowić się jaką będzie pełnił funkcję. Ozdobną? Czy może także grzewczą? Jeśli nasze palenisko będzie miało za zadanie także ogrzewać nasz dom to w momencie wznoszenia budynku powinniśmy zastanowić się nad doborem mocy grzewczej kominka. Moc kominka powinna być dostosowana do wielkości domu i instalacji w nim zamontowanych. Istotna jest także waga kominka. Waga niektórych kominków niekiedy przekracza tonę. Bardzo ważnym jest dobre dopasowanie ciężaru kominków do fundamentów i ścian wewnętrznych . Po wybraniu kominka jeszcze przed instalacją należy pamiętać że kominek grzewczy będzie osiągał wysokie temperatury. W związku z tym, należy pilnować aby nie stykał się on z łatwopalnymi materiałami. Jeśli w pobliżu kominka znajdują się np. ściany wykonane z płyty gipsowo-kartonowej, należy wykonać je z płyt o podwyższonej odporności ogniowej. Jeśli obudowa kominka wykonana będzie także z płyty g-k, należy pamiętać, aby dodatkowo zastosować izolację termiczną np. z wełny mineralnej z warstwą folii aluminiowej, chroniąc obudowę i ściany przed nadmiernym nagrzaniem. Do izolacji można także zastosować płyty krzemianowo-wapniowe.

Kominki zamknięte są bezpieczne przede wszystkim ze względu na swoja szczelną obudowę. Wkłady kominkowe nagrzewają się nawet do temperatury do 400°C, dlatego też tak ważna jest odpowiednia izolacja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obudowy kominków, najlepiej wykonywać z materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur i ognia takich jak cegła czy kamień.
Obudowę kominka należy chronić także przed przegrzaniem, dlatego też trzeba zapewnić z niej ciągły odpływ ciepła. Wkład należy zamontować w ten sposób, aby był możliwy dopływ powietrza od dołu kasety oraz w górnej części okapu. To właśnie przez te otwory ciepło dostaje się do pomieszczenia.

Aby kominek był bezpieczny dla jego użytkowników, należy zadbać także o jego otoczenie. I tak, posadzka w około kominka na co najmniej 50 cm powinna być wykonana z niepalnych materiałów, takich jak płytki ceramiczne, kamień czy cegła. Niepalna posadzka ma uchronić nas przed strzelającymi iskrami z kominka pojawiającymi się np. podczas dokładania drewna, a mogącymi zaprószyć ogień i spowodować pożar.

Zobacz także: Biokominki na biopaliwo, alternatywa dla kominka

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

REKLAMA

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

REKLAMA