Kominek w domu drewnianym
REKLAMA
REKLAMA
Najlepszym rozwiązaniem w domu drewnianym jest zastosowanie kominka zamkniętego. Kominek otwarty jest niczym ognisko, z którego strzelające iskry mogą spowodować pożar. Niebezpieczny może być także żar bijący z kominka, który również może doprowadzić do pożaru.
REKLAMA
W domach drewnianych z kominków zamkniętych najczęściej stosuje się kozy, kasety albo wkłady kominkowe.
Zobacz także: Jakim drewnem najlepiej palić w kominku?
REKLAMA
Przed wyborem kominka, warto zastanowić się jaką będzie pełnił funkcję. Ozdobną? Czy może także grzewczą? Jeśli nasze palenisko będzie miało za zadanie także ogrzewać nasz dom to w momencie wznoszenia budynku powinniśmy zastanowić się nad doborem mocy grzewczej kominka. Moc kominka powinna być dostosowana do wielkości domu i instalacji w nim zamontowanych. Istotna jest także waga kominka. Waga niektórych kominków niekiedy przekracza tonę. Bardzo ważnym jest dobre dopasowanie ciężaru kominków do fundamentów i ścian wewnętrznych . Po wybraniu kominka jeszcze przed instalacją należy pamiętać że kominek grzewczy będzie osiągał wysokie temperatury. W związku z tym, należy pilnować aby nie stykał się on z łatwopalnymi materiałami. Jeśli w pobliżu kominka znajdują się np. ściany wykonane z płyty gipsowo-kartonowej, należy wykonać je z płyt o podwyższonej odporności ogniowej. Jeśli obudowa kominka wykonana będzie także z płyty g-k, należy pamiętać, aby dodatkowo zastosować izolację termiczną np. z wełny mineralnej z warstwą folii aluminiowej, chroniąc obudowę i ściany przed nadmiernym nagrzaniem. Do izolacji można także zastosować płyty krzemianowo-wapniowe.
Kominki zamknięte są bezpieczne przede wszystkim ze względu na swoja szczelną obudowę. Wkłady kominkowe nagrzewają się nawet do temperatury do 400°C, dlatego też tak ważna jest odpowiednia izolacja.
Obudowy kominków, najlepiej wykonywać z materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur i ognia takich jak cegła czy kamień.
Obudowę kominka należy chronić także przed przegrzaniem, dlatego też trzeba zapewnić z niej ciągły odpływ ciepła. Wkład należy zamontować w ten sposób, aby był możliwy dopływ powietrza od dołu kasety oraz w górnej części okapu. To właśnie przez te otwory ciepło dostaje się do pomieszczenia.
Aby kominek był bezpieczny dla jego użytkowników, należy zadbać także o jego otoczenie. I tak, posadzka w około kominka na co najmniej 50 cm powinna być wykonana z niepalnych materiałów, takich jak płytki ceramiczne, kamień czy cegła. Niepalna posadzka ma uchronić nas przed strzelającymi iskrami z kominka pojawiającymi się np. podczas dokładania drewna, a mogącymi zaprószyć ogień i spowodować pożar.
Zobacz także: Biokominki na biopaliwo, alternatywa dla kominka
REKLAMA
REKLAMA