REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kominek w domu drewnianym

Joanna Orzechowska

REKLAMA

REKLAMA

Decydując się na budowę domu z drewna, często aby nadać mu odpowiedni klimat decydujemy się na wybudowanie kominka. Palenisko w drewnianym domu wydaje się dość oczywiste. Czy jednak kominek w domie z drewna to dobry pomysł?

Najlepszym rozwiązaniem w domu drewnianym jest zastosowanie kominka zamkniętego. Kominek otwarty jest niczym ognisko, z którego strzelające iskry mogą spowodować pożar. Niebezpieczny może być także żar bijący z kominka, który również może doprowadzić do pożaru.

REKLAMA

W domach drewnianych z kominków zamkniętych najczęściej stosuje się kozy, kasety albo wkłady kominkowe.

Zobacz także: Jakim drewnem najlepiej palić w kominku?

REKLAMA

Przed wyborem kominka, warto zastanowić się jaką będzie pełnił funkcję. Ozdobną? Czy może także grzewczą? Jeśli nasze palenisko będzie miało za zadanie także ogrzewać nasz dom to w momencie wznoszenia budynku powinniśmy zastanowić się nad doborem mocy grzewczej kominka. Moc kominka powinna być dostosowana do wielkości domu i instalacji w nim zamontowanych. Istotna jest także waga kominka. Waga niektórych kominków niekiedy przekracza tonę. Bardzo ważnym jest dobre dopasowanie ciężaru kominków do fundamentów i ścian wewnętrznych . Po wybraniu kominka jeszcze przed instalacją należy pamiętać że kominek grzewczy będzie osiągał wysokie temperatury. W związku z tym, należy pilnować aby nie stykał się on z łatwopalnymi materiałami. Jeśli w pobliżu kominka znajdują się np. ściany wykonane z płyty gipsowo-kartonowej, należy wykonać je z płyt o podwyższonej odporności ogniowej. Jeśli obudowa kominka wykonana będzie także z płyty g-k, należy pamiętać, aby dodatkowo zastosować izolację termiczną np. z wełny mineralnej z warstwą folii aluminiowej, chroniąc obudowę i ściany przed nadmiernym nagrzaniem. Do izolacji można także zastosować płyty krzemianowo-wapniowe.

Kominki zamknięte są bezpieczne przede wszystkim ze względu na swoja szczelną obudowę. Wkłady kominkowe nagrzewają się nawet do temperatury do 400°C, dlatego też tak ważna jest odpowiednia izolacja.

Obudowy kominków, najlepiej wykonywać z materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur i ognia takich jak cegła czy kamień.
Obudowę kominka należy chronić także przed przegrzaniem, dlatego też trzeba zapewnić z niej ciągły odpływ ciepła. Wkład należy zamontować w ten sposób, aby był możliwy dopływ powietrza od dołu kasety oraz w górnej części okapu. To właśnie przez te otwory ciepło dostaje się do pomieszczenia.

Aby kominek był bezpieczny dla jego użytkowników, należy zadbać także o jego otoczenie. I tak, posadzka w około kominka na co najmniej 50 cm powinna być wykonana z niepalnych materiałów, takich jak płytki ceramiczne, kamień czy cegła. Niepalna posadzka ma uchronić nas przed strzelającymi iskrami z kominka pojawiającymi się np. podczas dokładania drewna, a mogącymi zaprószyć ogień i spowodować pożar.

Zobacz także: Biokominki na biopaliwo, alternatywa dla kominka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dlaczego liście drzew zmieniają kolor i opadają?

    Pod koniec września możemy zaobserwować zjawisko przebarwiania się liści z różnych odcieni zieloni na całą paletę odcieni żółci, barwy pomarańczowej i czerwieni. Nasila się ono w październiku, aby zakończyć się z początkiem listopada, kiedy to z drzew spadną już wszystkie liście. Dlaczego tak się dzieje?

    Coraz więcej Polaków kupuje mieszkanie. Czy opłaca się jeszcze wynajmować?

    Zakup czy wynajem? Na rynku nieruchomości jest ostatnio duże poruszenie. Program Kredyt 2% przyczynił się do wzrostu sprzedaży mieszkań. Do tego dochodzi brak podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. Czy w tej sytuacji wynajem mieszkania wciąż się opłaca? 

    Pogoda na weekend 22-24 września. IMGW: nadchodzi zimny front, od niedzieli znowu zmiana. Po weekendzie wraca lato?

    W piątek po południu zacznie do Polski wkraczać front atmosferyczny, który od zachodu będzie nam psuł piękną aurę. Sobota będzie najbrzydsza w tym weekendzie - z deszczem i trochę niższymi temperaturami. W niedzielę wraca już wyż, a więc słońce i piękna pogoda - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

    Polacy na potęgę biorą kredyty mieszkaniowe

    Wyraźny wzrost na rynku kredytów hipotecznych. W II kwartale Polacy zaciągnęli je na 11 mld zł, ale wielu z nich wstrzymywało się z wnioskami do wejścia w życie w lipcu 2-proc. kredytu na pierwsze mieszkanie. Inni klienci, zainteresowani mieszkaniami z rynku wtórnego, czekali na jeszcze jedną korzystną zmianę – od 1 września od takiej transakcji nie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. 

    REKLAMA

    Ile trzeba zapłacić deweloperowi za mieszkanie trzypokojowe we wrześniu 2023 roku?

    Ile kosztują aktualnie najtańsze nowe mieszkania trzypokojowe? W jakim metrażu? W których inwestycjach można je znaleźć? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.                       

    Akustyka mieszkania i domu. Jak odizolować się od dźwięków z zewnątrz?

    Badania naukowe dowodzą, że życie w hałasie bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego coraz ważniejszym czynnikiem przy wyborze mieszkania jest jego akustyka. Eksperci wskazują, że ochrona przed dźwiękiem zależy od samego projektu inwestycji, rodzaju zastosowanych materiałów czy poprawnego wykonania obiektu.

    Bezpieczny Kredyt 2 proc. bije rekordy popularności. Kiedy zabraknie pieniędzy?

    Polacy zdążyli już pożyczyć na zakup mieszkań w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2%” blisko 3,7 mld złotych – tyle . I to w 11 tygodni! Popyt znacznie przekracza wstępne rządowe szacunki i to nie tylko te przewidziane na pierwsze tygodnie, ale na cały 2023 rok. Czy pieniędzy na ten program starczy do wiosny 2024 roku?

    Instalacje wodne w domu - jak ustrzec się legionelli? Na czym polega dezynfekcja termiczna?

    Problemy z występowaniem bakterii Legionella w instalacjach wody użytkowej występował już wcześniej w Polsce, ale ostatnio mamy więcej takich przypadków. Jednym z głównych powodów może być obniżanie temperatury w instalacjach ciepłej wody użytkowej aby ograniczyć koszty. Dlaczego właściwa temperatura w instalacji wodnej ma kluczowe znaczenie w walce z legionellą? Jak dezynfekować instalacje wodne i jak o nie dbać? Wyjaśnia Sebastian Brzoza, Dyrektor Działu Aplikacji i Wsparcia Technicznego z Danfoss Poland.

    REKLAMA

    Dziś wynajem mieszkania to nie konieczność tylko życiowa decyzja?

    Już nie tylko studenci szukają mieszkań na wynajem. Wiele rodzin wynajmuje mieszkanie z wyboru, bo w razie zmiany pracy, łatwo można zmienić też lokum. Poważną siłę stanowią imigranci zarobkowi. Czy bardziej opłaca się wynajmować niż kupić? 

    Trawnik jesienią – kiedy ostatnie koszenie przed zimą, nawożenie, pielęgnacja

    Kończy się lato, dni stają się krótsze, a noce coraz chłodniejsze i mimo, że jeszcze nawet nie nadeszła kalendarzowa jesień, to perspektywa zimy staje się coraz wyraźniejsza. Jak zatem pielęgnować trawnik jesienią, czym nawozić, kiedy skosić ostatni raz i jak zabezpieczyć go przed zimą?

    REKLAMA