Czym są popularne „Kanadyjczyki”?
REKLAMA
REKLAMA
Konstrukcja
Konstrukcję popularnych kanadyjczyków stanowi, szkielet drewniany, którego przestrzenie wypełnia izolacja termiczna, najczęściej wełna mineralna. Cała konstrukcja domu, znajduje się na podwalinie, (poziomej belce drewnianej opierającej się na fundamencie) i jest zakończona oczepem (górną pozioma belką zamykającą ścianę). W szkielecie domu, podczas jego budowy, pomiędzy słupami wydzielane są specjalne otworzy na okna i drzwi. Całą konstrukcję usztywnia się, obijając ją okładziną z desek drewnianych lub twardych płyt OSB. Płytami tymi, można obijając zarówno ściany zewnętrzne, wewnętrzne oraz podłogi. W zależności od miejsca stosowania stosuje się określone płyty OSB (różne w zależności od ich odmiany).
REKLAMA
Instalacje
Wszystkie instalacje (wodne, elektryczne, gazowe, itd.) w kanadyjczyku prowadzi się w ścianach. Rozmieszcza się je podczas budowy szkieletu, kiedy ściany nie są jeszcze obudowane. Poszczególne elementy instalacji takie jak np. dopływ ciepłej i zimnej wody, wyprowadza się ze ścian, tak aby mieć do nich swobodny dostęp podczas ostatecznego wykończenia budynku.
Zobacz także: Zalet i wady domów o lekkim szkielecie drewnianym
Izolacja termiczna
Izolację termiczną ścian umieszcza się pomiędzy słupami konstrukcyjnymi ścian. Najczęściej stosowanym materiałem izolacyjnym w tym przypadku jest wełna mineralna, ponieważ jest elastyczna, w prosty sposób można umieścić ją pomiędzy poszczególnymi belkami. Jako dodatkowe zabezpieczenie ścian, od zewnątrz stosuje się folię wiatroizolacyjną, natomiast od wewnątrz folię paroizolacyjną.
Ściany i Stropy
Ściany i stropy w „kanadyjczyku”, tak jak całe konstrukcja budynku wykonywane są z drewna.
Zobacz także: Jak wykonać ściany domów z bali?
Okładziny
Ściany wewnętrzne najczęściej okłada się płytami gipsowo-kartonowymi. Elewację natomiast, można wykonać z np. z drewnianych desek, sidingu a nawet z klinkieru.
REKLAMA
REKLAMA