REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie mamy rodzaje budynków drewnianych?

Katarzyna Mazurek
Budynek drewniany. Fot. Fotolia
Budynek drewniany. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Drewno jako surowiec naturalny nadaje specyficzny wygląd i klimat budynkom z niego wznoszonych. Większość technologii wznoszenia budynków drewnianych ma swoja długą historię i tradycję. Znaczna ich część to domy stare, jednak zdarza się, że inwestorzy decydują się na budowę nowych domów z drewna. Mogą to być domy budowane z bali, domy szkieletowe czy szachulcowe.

Z bali

REKLAMA

Najczęściej spotykane na terenach wiejskich i podgórskich. Budowane z sosnowych bali struganych czterostronnie, o grubości około 20 cm. Dobrze przygotowane i wysuszone drewno jest podstawą trwałości domów z bali. Na rynku wtórnym jest duża ilość domów drewnianych wykonanych z bali, będących w bardzo dobrym stanie. Stare domy z bali można z łatwością przestawiać. Część nośną domów stanowią ściany zewnętrzne zbudowane z bali układanych poziomo, jeden na drugim, ułożonych na podwalinie. Krzyżujące się bale łączy się ze sobą za pomocą specjalnych połączeń ciesielskich. Domy z bali mają dużą izolacyjność cieplną, która zależy od grubości bali. Wznoszenie tego rodzaju domów, oprócz fundamentów, nie wymaga żadnych prac mokrych, dlatego można prowadzić prace budowlane nawet w zimie.

Zobacz także: Czym i jak ocieplić dom o konstrukcji szkieletowej?

Szkieletowe

Często nazywane są domami kanadyjskimi, Ich konstrukcję nośną stanowi szkielet z belek o przekroju 38x90 lub 38x140 cm, połączonych ze sobą za pomocą gwoździ. Pomiędzy elementami szkieletu umieszcza się izolację termiczną. Od wewnątrz, szkielet i ocieplenie obija się folia paroizolacyjną, a następnie wykłada pytami G-K. Zewnętrzne powierzchnie usztywnia się płytami OSB. Na płytach umieszcza się wiatroizolację i materiał wykończeniowy. Elewację domu szkieletowego można wykonać z drewna, sidingu, płyt elewacyjnych lub cegły. Konstrukcja ścian wewnętrznych nie różni się od zewnętrznych. Występuje w nich mniej ocieplenia i brak folii izolacyjnych. Zaletą domów budowanych w technologii kanadyjskiej jest ich niska cena, szybkość wykonania oraz izolacyjność termiczna na poziomie nawet 0,3 W/(m2K). Niestety takie konstrukcje nie są odporne na działanie silnych wiatrów, a ich akumulacyjność cieplna nie jest wysoka.

Zobacz także: Zalety i wady domów o lekkim szkielecie drewnianym.

Szachulcowe

Domy szachulcowe charakteryzują się wyjątkową elewacją w biało-czarną kratę. Ten efektowny wygląd daje drewniana konstrukcja szkieletowa wypełniona cegłą, gliną lub trzciną. Wypełnienie to najczęściej jest otynkowane i pomalowane na biało dla podkreślenia ciemnej barwy drewna. W skład drewnianego szkieletu wchodzi podwalina, oczep, słupki, rygle i zastrzały. Otwory okienne i drzwiowe muszą być dopasowane do pól pomiędzy elementami szkieletu drewnianego. Z tego powodu okna w domach szachulcowych są małe, najczęściej o konstrukcji skrzynkowej, wyposażone w szprosy. Domy o konstrukcji słupowo-ryglowej pokrywane są najczęściej naturalnymi materiałami, takimi jak strzecha, gont czy dachówka ceramiczna, by zachować ich wyjątkowy tradycyjny wygląd.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA