Gdzie postawić szambo na działce?
REKLAMA
REKLAMA
Przestrzegaj przepisów
REKLAMA
Zwykle to pojemność do 10 m3. Lokalizację szamba należy dołączyć jako załącznik i zgłosić w starostwie oraz wykonać inwentaryzację powykonawczą. Oczyszczalnia ścieków neutralizuje ścieki do postaci, w której nie wyrządzają one szkody okolicznemu środowisku. Ścieki w tym wypadku rozchodzą się po odpowiednio chłonnym gruncie za pomocą drenażu rozsączającego lub studni chłonnej.
Gdzie jest miejsce na szambo
Szambo o pojemności do 10 m3 może być wykonane w odległości nie mniejszej niż 5 m od okien i drzwi budynku, 2 m od granicy z sąsiednią działką i drogą oraz w odległości 15 m od ujęcia wody.
Zasada działania
Ścieki z poziomu piwnicy poniżej poziomu kanalizacji odprowadzane są do kanalizacji z zastosowaniem zaworu zwrotnego uniemożliwiającego cofnięci się ścieków do pomieszczenia. Alternatywą jest zastosowanie systemu kanalizacji ciśnieniowej, np. w formie kompaktowego systemu, który przetłoczy ścieki.
Polecamy: Zasady prowadzenia instalacji wodociągowej
Montaż
REKLAMA
Bezodpływowy zbiornik na ścieki można wstawić jako gotowy. Najczęściej wykonuje się go z żelbetu, lub tworzywa. Należy pamiętać o monolityczności układu. Operacja kończy się wstawieniem zbiornika i zasypaniem podłączonych rur. Samodzielna budowa jest nieopłacalna i niebezpieczna. Wielokrotnie zbiorniki takie wykonywane są jako murowane z bloczków na zaprawie ze spoiną cofniętą.
To jest kardynalny błąd. Zbiornik taki pracuje jako element tarczowy i podlega ciągłemu zginaniu od obciążeń parcia gruntu przy pustym zbiorniku i naprężeń od napełnionego zbiornika. Dodatkowo nie znając reologii podłoża można łatwo doprowadzić do nieszczelności całego układu.
Dodatkowo mogą taką sytuację potęgować wody gruntowe lub zaskórne.
Czytaj także: Jak montować instalację wodociągową i grzewczą
REKLAMA
REKLAMA