Czy już wszystko wiesz o markizach?
REKLAMA
Markiza odpowiednio ustawiona może sama reagować na pogodę - na siłę wiatru czy deszczu, może również regulować natężenie światła przystosowując się do Twoich potrzeb. Po odpowiednim zaprogramowaniu, markiza może działać nawet wtedy, gdy nie ma Was w domu.
REKLAMA
Markiza i ogrzewanie
W niektórych markizach jest możliwość zamontowania ogrzewania. Magazynowane jest w nich światło słoneczne, które jest wypuszczane do otoczenia w przypadku zetknięcia materiału markizy z ciałem ludzkim. Grzejniki montuje się pod kasetą i można je dowolnie ustawiać w zależności od potrzeb. Można więc spokojnie powiedzieć, że coś, co wydaje się tak proste w konstrukcji, jest już sprzętem o bardzo nowoczesnej technologii.
Na jakie zagrożenia jest narażona markiza?
Przede wszystkim na wiatr oraz na zdarcie materiału podczas zwijania i rozwijania.
Odporność na wiatr zapewnia odpowiednie umocowanie urządzenia, czyli zintegrowanie go z całą konstrukcją budynku. Dobrze jest również zamontować odpowiednie podpory ścienne, które dodatkowo wzmocnią zabezpieczenia.
Podpory mocowane są do ściany, ale mogą być też doczepiane do stropu, a nawet dachu.
Polecamy: Malowanie wnętrz
Materiał można zabezpieczyć za pomocą profili naprężających i usztywniających. Nie dość, że będzie się dużo łatwiej rozwijał, to dodatkowo nie trzeba się martwić o to, że ulegnie zniszczeniu czy ścieraniu podczas zwijania i rozwijania.
Estetyka
Technika techniką, ale należy pamiętać o tym, że markiza oprócz swoich funkcji praktycznych pełni również funkcje estetyczne. Musi się odpowiednio komponować z elewacją domu, z tarasem, z drzwiami balkonowymi itp. Ale tu już decyzja uzależniona jest od Waszego dobrego smaku i własnych pomysłów na to, jak odpowiednio dobrać markizę do warunków zewnętrznych domu, tak żeby urządzenie wyglądało jak jego integralna część.
Czytaj także: Dylemat wyboru okien
Zobacz stronę eksperta Portal Budowlany www.budujesz-kupujesz.pl
REKLAMA
REKLAMA