Jakie jest zapotrzebowanie na energię cieplną
REKLAMA
Istotny jest tutaj stosunek powierzchni przegród zewnętrznych, czyli dachu, podłogi na podłożu, do kubatury pomieszczeń, które są ogrzewane. Oczywiście najbardziej interesuje Was minimalizacja tego ilorazu.
REKLAMA
Wskaźniki
Dla domów jednorodzinnych standardowych ten iloraz jest nie większy niż 1,2. Dla budynków parterowych może przekraczać tą wartość. Dla budynków pasywnych nie powinien być większy niż 0,7.
Termoizolacyjność ścian
Innym elementem generującym straty ciepła jest termoizolacyjność ścian. Ilość energii wyemitowanej przez przegrody dochodzi do 30%. Nominalna wartość współczynnika przenikania ciepła, ustalona normowo, nie powinna przekraczać dla ścian 0,3 W/m2K, natomiast dla dachów nie więcej niż 0,25 W/m2K.
Wentylacja
Wentylacja stanowi również ważny element mający wpływ na straty ciepła. Ilość energii wydalanej wraz z wentylacją przekracza 60%. Oznacza to, że do uzyskania większych oszczędności energii należy stosować system z odzyskiem ciepła.
Polecamy: Jak działa wentylacja wywiewna
Powierzchnia budynku
Moc kotła obliczana jest w stosunku również do powierzchni budynku, ponieważ ilość ciepła musi być dostarczona proporcjonalnie. Dawanie kotła o sprawności mniejszej niż powierzchnia całego budynku nie zapewni komfortu cieplnego.
Dlatego należy średnio przyjmować zużycie energii około 70 W/m2.
Indywidualne preferencje
Moc kotła dobierana jest również w stosunku do wymaganej przez użytkowników temperatury w pomieszczeniu. Ważne jest również to czy dom będzie ogrzewany podczas ich nieobecności. Kocioł musi być tak dobrany, aby zapewnić dostarczenie ciepłej wody natychmiast z kranu bez skoków ciśnienia.
Zatem moc kotła zależy również od ilości mieszkańców.
Czytaj także: Jakie są grzejniki elektryczne
REKLAMA
REKLAMA