REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wentylacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych - nowe przepisy

Przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych. Obowiązujący obecnie wymóg wykonania przewodów wentylacyjnych z materiałów niepalnych nie będzie miał już zastosowania do domów jednorodzinnych. Natomiast w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w których wydzielono dwa lokale mieszkalne albo jeden lokal mieszkalny i lokal użytkowy, oraz w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, w obrębie jednego lokalu mieszkalnego zostanie dopuszczone stosowanie przewodów wentylacyjnych o klasie reakcji na ogień co najmniej E. Takie zmiany wynikają z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, który aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym.

Wentylacja z odzyskiwaniem ciepła (rekuperacja) - korzyści

Ekologiczny i pasywny dom to nie moda ale realne oszczędności kosztów utrzymania budynku przy jednoczesnym pozytywnym oddziaływaniu na środowisko. Dbałość o zmniejszenie zapotrzebowania na wodę i energię, stała się już podstawowym zadaniem właściciela domu. Jak można zmniejszyć straty ciepła związane z wentylacją nawet o 95% i skorzystać z dotacji z rządowego programu „Czyste powietrze”, wdrażając systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła?

Nowoczesna wentylacja w mieszkaniu

Przy termomodernizacji budynku trzeba pamiętać nie tylko o izolacyjność cieplnej, ale również o wentylacji. Ograniczając ucieczkę ciepła z domu musimy jednocześnie zadbać o stałą wymianę powietrza, by panował w nim odpowiedni mikroklimat. Na wymianę instalacji wentylacyjnej oraz stolarki otworowej na nowoczesną można otrzymać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” lub ulgę termomodernizacyjną.

Wentylacja zimą - dlaczego jest taka ważna?

Dlaczego powinniśmy dbać o wentylację naszych mieszkań zimą? Odpowiedź jest prosta - żeby żyć zdrowiej! Jakość powietrza w naszych domach wpływa na nasze zdrowie, a także samopoczucie. Wentylacja ma także wpływ na walką z infekcjami i alergiami, co jest szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym.

REKLAMA

Jak utrzymać właściwą wentylację pomieszczenia?

Decydując się na zakup stolarki okiennej zwracamy uwagę na parametry techniczne okien. Szczególnie istotną kwestią jest współczynnik przenikania ciepła, który im niższy, tym lepiej dla naszego portfela. Okazuje się jednak, że niejednokrotnie zapominamy o jeszcze jednej istotnej kwestii, którą jest odpowiednia wentylacja. Stała wymiana powietrza w pomieszczeniach zapobiega powstawaniu pleśni we wnętrzach budynku.

Sposoby na upał

Sposoby na walkę z upałem są różne. Możemy zainwestować w odpowiednie rolety, wiatraki elektryczne, klimatyzację albo spróbować zmniejszenia skutków upału za pomocą wyłączania urządzeń elektrycznych. Sprawdź, który z wymienionych sposobów jest najlepszy na upał w mieszkaniu.

Jaki klimatyzator wybrać? Urządzenia, które najczęściej kupują Polacy

W związku ze spadkiem cen klimatyzatorów, coraz więcej Polaków decyduje się na ich zakup. Klimatyzatory coraz częściej pojawiają się w polskich domach i mieszkaniach. Przeciętni Inwestorzy najczęściej kupują klimatyzatory do ochłodzenia powierzchni mniejszej niż 25 m2. Najczęściej wybierane są klimatyzatory przenośne.

Nawiewniki wyporowe – co to takiego?

Nawiewniki wyporowe jako dość rzadkie rozwiązanie wentylacyjne zaczynają zdobywać uznanie na rynku. Pojawia się coraz więcej rzeczywistych systemów z nawiewem wyporowym, powstają nowe metody regulacji i projektowania. Czym wentylacja wyporowa różni się od dobrze nam znanej wentylacji mieszającej?

REKLAMA

Tłumiki hałasu – co to takiego?

Tłumiki hałasu są bardzo ważnym elementem instalacji wentylacji mechanicznej gdyż służą do wygłuszania instalacji wentylacyjnej. To dzięki tłumikom hałasu nie mamy świadomości, że powietrze, które jest wtłaczane do pomieszczenia przechodzi przez głośną i specjalistyczną instalację. Przedstawiamy specyfikę tłumików hałasu.

Jak rozwiązać problem głośnej instalacji wentylacyjnej?

Hałas – częsty problem zarówno w nowych, jak i starych instalacjach wentylacyjno-klimatyzacyjnych. Hałas z głośnej instalacji wentylacyjnej jest uciążliwy dla osób przebywających w pomieszczeniu z taką wentylacją, powoduje złe samopoczucie, dyskomfort, a nawet obniżenie wydajności pracy. Radzimy jak poradzić sobie z głośną instalacją wentylacyjną.

Rodzaje kanałów wentylacyjnych

Kanały wentylacyjne to podstawowy element instalacji wentylacyjnych. W instalacji wentylacji mechanicznej to właśnie kanałami wentylacyjnymi przesyłane jest powietrze. Poznajmy rodzaje i specyfikę kanałów wentylacyjnych.

Tekstylne kanały wentylacyjne

Wentylacyjne kanały tekstylne stosowane do nawiewu powietrza są uniwersalnym i dość często spotykanym rozwiązaniem w obiektach wielko-kubaturowych. Czemu tekstylne kanały wentylacyjne zawdzięczają swoją popularność i czy warto w inwestować w takie kanały wentylacyjne?

Kurtyny powietrzne – co to takiego?

Kurtyny powietrzne – choć często pod nimi przechodzimy, rzadko je zauważamy, chyba że zdmuchną nam kapelusz z głowy. Kurtyny powietrzne to ważny element ograniczania strat ciepła związanych z ucieczką ciepłego, ogrzanego powietrza z pomieszczenia do przestrzeni atmosfery.

Projekt wentylacji i klimatyzacji – z czego wynikają założenia temperaturowe?

Projekty wentylacji i klimatyzacji oparte są na szczegółowych założeniach temperaturowych i wilgotnościowych. Od założeń temperaturowych i wilgotnościowych zależą wielkości urządzeń chłodniczych, które dobrał projektant, a więc i konkretne pieniądze, które zapłacimy za realizację projektu. Poznajmy zatem podstawowe założenia, według których tworzy się projekty wentylacji i klimatyzacji w Polsce.

Kanały wentylacyjne – kiedy wykrapla się na nich wilgoć?

Wykraplanie wilgoci na kanałach wentylacyjnych jest często spotykanym zjawiskiem. Wykraplanie wilgoci to efekt nadmiernej oszczędności przy wykonywaniu instalacji wentylacyjnej, oczywiście kosztem użytkownika. Proces ten nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia, ale efekty wykraplania wilgoci na kanałach wentylacyjnych są trudne do usunięcia.

Osuszanie powietrza – co to takiego?

Osuszanie powietrza w centralach klimatyzacyjnych przydaje się wówczas, gdy mamy problem z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniach takich jak suszarnie czy pralnie. Proces osuszania powietrza pomaga w pozbyciu się dyskomfortu, który stwarza nadmierna parność powietrza.

Woda lodowa jako alternatywa klimatyzacji freonowej?

Systemy chłodzenia powietrza wodą lodową są wypierane przez szybko rozwijający się rynek klimatyzacji freonowej. Zapominamy jednak, że chłodzenie powietrza wodą lodową jest często najtańszym i najbardziej ekonomicznym systemem chłodzenia powietrza.

Ogrzewanie i chłodzenie powietrza

Ogrzewanie i chłodzenie powietrza w centralach wentylacyjnych to dwa najbardziej podstawowe procesy, dzięki którym w lecie czujemy chłodny powiew rześkiego powietrza, a zimą przyjemny powiew ciepłego. Zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie powietrza to procesy bardzo energochłonne. Właściwy dobór ogrzewania i chłodzenia powietrza ma duży wpływ na koszty eksploatacyjne i jakość komfortu powietrza wewnętrznego.

Wykres Moliera – odczytywanie

Wykres Moliera znany jako wykres i-x jest najbardziej uniwersalnym i ważnym wykresem stosowanym w technice wentylacji i klimatyzacji. Wykres Moliera opisuje zależności pomiędzy wszystkimi parametrami powietrza atmosferycznego i jest podstawą doboru wszelkich urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych.

Centrala wentylacyjna – jakie procesy w niej zachodzą?

Centrala wentylacyjna jest sercem naszego systemu wentylacyjnego. Na dużych obiektach centralne wentylacyjne to ogromne urządzenia wolnostojące o wymiarach ciężarówki umieszczane na dachu, a w naszych domach – o wymiarach niewiele mniejszych od szafy. Mimo tak rozbieżnych rozmiarów, elementy umieszczone w centrali wentylacyjnej mają taką samą budowę i zasadę działania.

Średnice przewodów wentylacyjnych

Przewody wentylacyjne zajmują stosunkowo dużo przestrzeni pod sufitem naszego domu. Z czego wynikają wielkości przewodów wentylacyjnych? Podpowiadamy czy można zmniejszyć średnice przewodów wentylacyjnych i jakie konsekwencje z tego wynikną.

Nawiewniki do instalacji wentylacyjnej – jak je właściwie dobrać?

Dobór nawiewników (anemostatów) do instalacji wentylacji mechanicznej ma znaczący wpływ na komfort osób znajdujących się w pomieszczeniu, w którym jest założona instalacja wentylacyjna. Szum z nawiewników, zawiewanie czy brak ruchu powietrza? To właśnie podstawowe efekty złego doboru nawiewników.

Recyrkulacja jako odzysk energii

Recyrkulacja jako jedna z form odzysku energii jest często spotykana i zawsze bardzo pożądana ze względu na bardzo niskie koszty odzysku. Zobaczmy jakie trzeba spełnić warunki aby stosować recyrkulację jako formę odzysku energii. Dowiedzmy się na jakiej zasadzie działa recyrkulacja i jakie są najpopularniejsze zastosowania recyrkulacji.

Mechaniczna wentylacja pożarowa – elementy systemu

Mechaniczna wentylacja pożarowa – jej właściwe działanie jest uzależnione od dwóch czynników – elementów zastosowanych w wentylacji pożarowej oraz od dobrego projektu instalacji wentylacji. Warto zatem poznać budowę najpopularniejszego systemu wentylacji pożarowej by właściwie ocenić projekt oraz kupić właściwe elementy potrzebne do sprawnego działania systemu mechanicznej wentylacji pożarowej.

Powietrze wentylacyjne – jak je oczyścić?

Powietrze wentylacyjne należy oczyszczać, gdyż zła jakość powietrza wentylacyjnego w pomieszczeniu bardzo negatywnie wpływa na samopoczucie osób, które się w nim znajdują, pogarsza efektywność ich pracy oraz może być powodem objawów chorobowych. W momencie odkryć tzw. chorób budynku jak SBS, właściwa wentylacja, jak i jakość powietrza wentylacyjnego nawiewanego do pomieszczeń nabrała znaczenia.

Oddymianie grawitacyjne – elementy systemu oddymiania

Oddymianie grawitacyjne – najprostszy system wentylacji pożarowej – jest często stosowanym rozwiązaniem ze względu na niewielkie koszty inwestycyjne. Aby jednak system oddymiania grawitacyjnego działał sprawnie, należy zastosować odpowiednie elementy o właściwych parametrach w precyzyjnie ustalonych lokalizacjach budynku.

Oddymianie grawitacyjne

Systemy oddymiania są systemami ratującymi życie ludziom uciekającym z pożaru. System oddymiania grawitacyjnego jest najprostszą i niezawodną instalacją, która wykorzystuje podstawowe zjawisko fizyczne jakim jest unoszenie się cieplejszych gazów.

Wentylacja pożarowa – dlaczego jest taka ważna?

Instalacje wentylacji pożarowej są odpowiedzialne za ochronę życia ludzkiego w pierwszych etapach rozwoju pożaru, w trakcie ewakuacji oraz akcji służb gaśniczych. Instalacje wentylacji również są odpowiedzialne za zminimalizowanie szkód wywołanych przez pożar oraz za wczesne rozpoznanie pożaru i zaalarmowanie ludzi o niebezpieczeństwie.

Higieniczna ilość powietrza – co to takiego?

Tlen jako czynnik niezbędny do właściwego funkcjonowania człowieka musi być dostarczony w odpowiedniej ilości do pomieszczenia gdzie przebywają ludzie. Tlen jest dostarczany wraz ze świeżym powietrzem. Powietrze nie tylko doprowadza tlen, lecz także rozrzedza zanieczyszczone i zużyte powietrze, powodując zmniejszenie stężeń substancji szkodliwych. Dlatego warto poznać zasady doboru ilości powietrza higienicznego, aby powietrze w naszym pomieszczeniu było zdrowe dla człowieka.

Instalacje odciągowe – co to takiego?

Instalacje odciągów miejscowych są często spotykane w przemyśle, rzadziej w instalacjach biurowych. Instalacje odciągowe pełnią ważną funkcję w wielu procesach technologicznych. Głównym zadaniem instalacji odciągowych jest ochrona człowieka przed zapyleniem oraz zanieczyszczeniami zawartymi w powietrzu. Sprawdźmy po co zakładać instalacje odciągów miejscowych.

Jak wentylować obiekty wielko-kubaturowe?

Wentylacja obiektów wielko-kubaturowych takich jak galerie handlowe, hale magazynowe i inne jest zasadnicza dla kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych takich obiektów. Wentylacja stanowi nawet 30% nakładów inwestycyjnych, więc warto przemyśleć funkcje wentylacji oraz zoptymalizować dostarczanie powietrza do hali. Błędnie zaprojektowana instalacja wentylacyjna nie tylko nie będzie spełniać swojej roli, lecz także będzie generować zbędne koszty utrzymania i użytkowania.

Szczelność klimatyzacji – jak to sprawdzić?

Próba szczelności klimatyzacji jako ostatnia czynność przed rozruchem instalacji klimatyzacyjnej jest najważniejszym testem układu hydraulicznego. Napełnienie klimatyzatora oraz instalacji klimatyzacyjnej czynnikiem chłodniczym przy nieszczelnej instalacji może nieść za sobą zniszczenie urządzenia oraz zagrożenie życia ludzkiego. Próba szczelności jest zatem narzuconą prawnie czynnością, którą należy wykonać na każdej nowo uruchamianej oraz odnawianej instalacji klimatyzacyjnej.

Jak wentylować połać dachową?

Dach jest jednym z podstawowych elementów konstrukcyjnych budynku. Podczas jego budowy poza wybraniem właściwego pokrycia dachowego, powinniśmy zwrócić uwagę na prawidłowe wykonanie wentylacji połaci dachowej. Dobrze wykonana wentylacja dachu zapewni prawidłową cyrkulację powietrza i odprowadzenie nadmiaru wilgoci z poddasza.

Wszystko o klimatyzacji

Klimatyzacja jest powszechnie dostępna nie tylko w instytucjach publicznych czy samochodach, ale także w prywatnych domach. Istnieją różne opinie dotyczące klimatyzacji. Co warto wiedzieć o klimatyzacji?

Prawidłowa wentylacja pokrycia dachowego

Odpowiednia wentylacja pokrycia dachowego jest ważna, aby dach był trwały i wytrzymały. Dla dachu szczególnie groźna jest wilgoć, która osłabia konstrukcję więźby i pogarsza właściwości termoizolacyjne materiałów.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – energooszczędność i komfort

Energooszczędny budynek to taki, w którym system wentylacyjny oparty jest na rekuperatorze. Wentylacja budynków jest obowiązkowa, co określają przepisy prawa budowlanego. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła ogranicza straty ciepła i zapewnia pomieszczeniom budynku odpowiedni mikroklimat.

Czy wilgoć w domu to duży problem?


Wilgoć w domu jest powszechnym zjawiskiem, ale dopiero jej nadmiar powoduje problemy. Wilgoć nie tylko brzydko wygląda, ale również negatywnie wpływa na zdrowie – u niektórych wywołuje alergię.

Jak profesjonalnie wykończyć komin?


Odpowiednio wykończony komin, poza swoimi głównymi funkcjami, może również zdobić cały dom. Komin możemy wykończyć tak samo jak elewację lub wykorzystać do tego celu inne materiały. Materiał, którym pokryjemy komin musi być trwały i odporny zarówno na działanie czynników atmosferycznych, jak i wysokie temperatury.

Drenaż opaskowy – sposób na wilgotność w piwnicy

Problem wilgoci w piwnicy dotyka wielu z nas. Większość jednak nie wie jak wiele może być przyczyn jej pojawienia się. Skąd się bierze wilgoć w piwnicy i jak się przed nią skutecznie ustrzec? Istnieje wiele sposobów walki z wilgocią, najskuteczniejszy jest drenaż opaskowy.

Kiedy należy oczyścić instalację wentylacyjną?


Czyszczenie instalacji wentylacji jest zasadniczym problemem w starych instalacjach. Ma ono niekorzystny wpływ na osoby w wentylowanym pomieszczeniu oraz może powodować wiele niepożądanych efektów. Jak poznać, że nasza instalacja nadaje się do czyszczenia?

Jakie parametry charakteryzują instalację wentylacyjną?


Przeglądając rozwiązania projektowe instalacji wentylacyjnych, spotkamy się z opisem instalacji. Przedstawia on najważniejsze parametry zastosowanego systemu wentylacyjnego. Daje nam ogromną ilość informacji, które można w przyszłości wykorzystać. Warto zatem zapoznać się z podstawowymi parametrami instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

Czy warto zainwestować w rekuperację?

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją to doskonałe rozwiązanie dla inwestorów, którym zależy na innowacyjności, energooszczędności, a przede wszystkim na ekologii. Rekuperacja pozwala zaoszczędzić energię, odzyskuje już zużyte ciepło oraz gwarantuje stały przepływ świeżego powietrza w budynku.

Jak prowadzić i izolować instalację freonową?

Właściwe prowadzenie instalacji oraz jej termiczne zabezpieczenie są podstawowymi wymaganiami dla sprawnego systemu klimatyzacji opartej o freon. Błędy w prowadzeniu instalacji, oraz niewłaściwa izolacja prowadzą do wadliwego działania systemu oraz wykraplania się wilgoci, a nawet szronienia na instalacji.

Jaką wentylację zastosować w kuchni?

Właściwa wentylacja pomieszczenia kuchni zapobiegnie przedostawaniu się zapachów do pozostałych pomieszczeń, zapewni właściwe spalanie gazu, usunie produkty spalania i nadmiar wilgoci z pomieszczenia. Jak widać właściwa wentylacja kuchni jest bardzo ważnym elementem instalacji wentylacyjnej w całym domu, a źle zaprojektowana lub wykonana, potrafi przysporzyć wiele kłopotów. Poznajmy specyfikę takich instalacji i jak sobie z nimi poradzić.

Czy parowanie szyb to poważny problem?


Wiosna to czas prac budowlanych. Pomyślmy więc o pozbyciu się usterek, które nagromadziły się w naszym domu jesienią i zimą. Przykładem takiego problemu jest kondensacja, która polega na skraplaniu się pary wodnej na powierzchni okien.

Do czego służy kominek dachowy?

Kominek wentylacyjny jest bardzo istotną częścią wentylacji w domu jednorodzinnym. Kominek dachowy to część systemu, który wyprowadza ponad powierzchnię dachu między innymi kanały wentylacyjne i wywietrzniki. Planując zakup kominka warto zapoznać się z ofertą kilku firm.

Jak oczyszczać powietrze z okapu kuchennego?


Każde powietrze usuwane przez okap kuchenny powinno być oczyszczane przed wyrzuceniem do atmosfery. Dodatkowo, odpowiednio oczyszczone powietrze może zostać wykorzystane jako źródło ciepła w systemach odzysku ciepła. Zapoznajmy się zatem z metodami i technikami oczyszczania powietrza z okapów kuchennych powszechnego użytku.

Zasilanie klimatyzatora prądem – na co zwracać uwagę?

Prąd elektryczny jest niezbędnym czynnikiem do pracy klimatyzacyjnych układów freonowych. Zasila on sprężarkę oraz zawory regulacyjne, a także napędza wentylatory jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Warto zatem poświęcić chwilę i zapoznać się ze specyfiką elektrycznych instalacji zasilania układów klimatyzacyjnych.

Jak wentylować garaż?


Każdy inwestor, który planuje budowę obiektu z dostępnym garażem powyżej kilku stanowisk, zastanawia się, jakie systemy wentylacji powinien zastosować, aby były one tanie, a przede wszystkim zgodne z prawem. Warto rozumieć specyfikę wentylacji garaży i to, w jaki sposób najlepiej zaprojektować i wykonać instalację wyciągu spalin.

Co to jest wentylacja personalna?


Wentylacją personalną nazywamy dostarczenie pojedynczej osobie odpowiedniej ilości powietrza, bezpośrednio w strefę oddychania. Jest to stosunkowo nowa dziedzina wentylacji, stosowana głównie w przemyśle oraz specjalistycznych nawiewach stanowiskowych. Poznajmy jej możliwości, wady oraz zalety.

REKLAMA