Wentylacja pożarowa – dlaczego jest taka ważna?
REKLAMA
REKLAMA
Detekcja pożaru
REKLAMA
Instalacja wentylacji pożarowej aby rozpocząć działanie w trakcie pożaru potrzebuje sygnału z instalacji detekcji pożaru. Są to najczęściej czujki dymu montowane w suficie (gorący dym zbiera się w górnej części pomieszczenia). Innymi mechanizmami wykrywania temperatury są mechanizmy topikowe i ampułkowe, które pod wpływem temperatury uwalniają mechanizm mechaniczny sygnalizujący pożar (wykorzystanie w klapach dymowych).
Alarm pożarowy
W momencie wykrycia pożaru załączany jest świetlny i dźwiękowy alarm pożarowy. Coraz częściej stosuje się systemy, w których mówione jest jak należy postępować w trakcie ewakuacji.
Zobacz także: Jakie mogą być konsekwencje złej wentylacji grawitacyjnej?
Wentylacja nadciśnieniowa i grawitacyjna – napowietrzanie klatek schodowych
Dla ochrony życia ludzkiego w trakcie ewakuacji należy zapewnić drożne i niezadymione drogi ewakuacji. W przypadku budynków niskich uzyskuje się to poprzez montaż klap dymowych i klap napowietrzających. Klapy dymowe montowane są na szczycie klatki schodowej, zaś klapy napowietrzające na ścianie na parterze. Zadaniem klapy dymowej w trakcie pożaru jest otwarcie się i pozwolenie aby dym opuścił przez nią kubaturę klatki schodowej. Zadaniem klap napowietrzających jest dopuszczenie powietrza zewnętrznego (świeżego) do klatki aby to skompensowało strumień ulatującego dymu. Systemy te są proste i niezawodne, lecz można je wykorzystywać jedynie w budynkach niskich (do 4 kondygnacji). Przy wyższych budynkach dym zbyt się ochładza i nie ulatuje przez klapę dymową a opada do wnętrza klatki schodowej. W przypadku budynków wysokich stosuje się wentylację nadciśnieniową, która zapobiega napływowi dymu do klatki. Realizowane jest to przez wentylatory napowietrzające zlokalizowane co drugą kondygnację (aby wyrównać nadciśnienie na całej wysokości klatki schodowej).
Zobacz także: Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna - różnice
Oddymianie
Poziome drogi ewakuacyjne takie jak korytarze i przedsionki są oddymiane przez mechaniczny wyciąg gorących gazów oraz dymu. Realizowane jest to poprzez sieć przewodów wentylacyjnych zakończonych wentylatorem oddymiającym.
REKLAMA
REKLAMA