REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie parametry charakteryzują instalację wentylacyjną?

Artur Nowotka
Podstawową informacją o instalacji wentylacyjnej jest rodzaj nawiewu i wyciągu powietrza z pomieszczenia.
Podstawową informacją o instalacji wentylacyjnej jest rodzaj nawiewu i wyciągu powietrza z pomieszczenia.

REKLAMA

REKLAMA

Przeglądając rozwiązania projektowe instalacji wentylacyjnych, spotkamy się z opisem instalacji. Przedstawia on najważniejsze parametry zastosowanego systemu wentylacyjnego. Daje nam ogromną ilość informacji, które można w przyszłości wykorzystać. Warto zatem zapoznać się z podstawowymi parametrami instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

Rodzaje wentylacji

REKLAMA

Podstawową informacją o instalacji wentylacyjnej jest rodzaj nawiewu i wyciągu powietrza z pomieszczenia. Rozróżnia się trzy podstawowe typy wentylacji: grawitacyjną, mechaniczną oraz hybrydową. Wentylacja grawitacyjna, jako najprostszy typ, nie posiada wentylatora, a przewody wentylacyjne są możliwie najkrótsze. W metodzie mechanicznej posiadamy wentylatory lub centralę wentylacyjną oraz sieć przewodów wentylacyjnych. Wentylacja hybrydowa jako system mieszany, składający się z dwóch poprzednich typów, posiada wentylator oraz małą sieć kanałów wentylacji grawitacyjnej.

Zobacz także: Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna - różnice

Ilość powietrza

Ilość powietrza wdmuchiwana i usuwana z pomieszczenia pozwala nam określić, jaka będzie jakość powietrza w pomieszczeniu. Ilość powietrza świeżego nawianego do pomieszczenia jest związana z przewidywaną ilością osób w pomieszczeniu. Temperatura powietrza nawiewanego decyduje o charakterze instalacji wentylacyjnej: chłodzącej, grzewczej lub neutralnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spręż dyspozycyjny

Wartość ciśnienia, które panuje w instalacji, jest nazywana sprężem dyspozycyjnym. Ciśnienie to powoduje ruch powietrza w żądanym kierunku. Poprzez odpowiednią regulację sprężu dyspozycyjnego uzyskujemy właściwy nawiew do pomieszczenia oraz zachowanie umiarkowanego poziomu hałasu, który nie będzie przekraczał dopuszczalnych wartości. Ciśnienie to jest używane przez powietrze do pokonania wewnętrznych oporów instalacji.

Zobacz także: Wentylacja hybrydowa – co to takiego?

Długość instalacji

Długość instalacji jest o tyle ważnym czynnikiem, że im dłuższa instalacja, tym więcej zapłacimy za jej montaż oraz zakup. Warto przeanalizować sposób prowadzenia instalacji i sprawdzić jego optymalizację. Koszt instalacji wentylacyjnej mechanicznej jest wysokim procentem całkowitego kosztu budowy domu. Warto ograniczyć długość instalacji do minimum. W tym celu wykorzystuje się nawiew do pomieszczenia, a wyciąg ze strefy sufitów podwieszonych (minimalizacja długości instalacji wywiewnej).

Straty ciśnienia na instalacji

Niedbałe wykonanie i zły projekt potrafią sprawić, że z naszych nawiewników nie popłynie powietrze, mimo że wentylator działa. Dlaczego? Taka sytuacja wystąpi, gdy straty ciśnienia na instalacji będą większe niż spręż wentylatora. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy stosować możliwie duże średnice przewodów wentylacyjnych z jak najmniejszą ilością zwężeń, kolan oraz innych zmian przekroju kanału. Zapewni to małe straty ciśnienia na instalacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

  Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

  Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

  W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

  Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

  Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

  Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

  Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

  REKLAMA

  Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

  Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  REKLAMA

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  REKLAMA