REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie parametry charakteryzują instalację wentylacyjną?

Artur Nowotka
Podstawową informacją o instalacji wentylacyjnej jest rodzaj nawiewu i wyciągu powietrza z pomieszczenia.
Podstawową informacją o instalacji wentylacyjnej jest rodzaj nawiewu i wyciągu powietrza z pomieszczenia.

REKLAMA

REKLAMA

Przeglądając rozwiązania projektowe instalacji wentylacyjnych, spotkamy się z opisem instalacji. Przedstawia on najważniejsze parametry zastosowanego systemu wentylacyjnego. Daje nam ogromną ilość informacji, które można w przyszłości wykorzystać. Warto zatem zapoznać się z podstawowymi parametrami instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

Rodzaje wentylacji

REKLAMA

Podstawową informacją o instalacji wentylacyjnej jest rodzaj nawiewu i wyciągu powietrza z pomieszczenia. Rozróżnia się trzy podstawowe typy wentylacji: grawitacyjną, mechaniczną oraz hybrydową. Wentylacja grawitacyjna, jako najprostszy typ, nie posiada wentylatora, a przewody wentylacyjne są możliwie najkrótsze. W metodzie mechanicznej posiadamy wentylatory lub centralę wentylacyjną oraz sieć przewodów wentylacyjnych. Wentylacja hybrydowa jako system mieszany, składający się z dwóch poprzednich typów, posiada wentylator oraz małą sieć kanałów wentylacji grawitacyjnej.

Zobacz także: Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna - różnice

Ilość powietrza

Ilość powietrza wdmuchiwana i usuwana z pomieszczenia pozwala nam określić, jaka będzie jakość powietrza w pomieszczeniu. Ilość powietrza świeżego nawianego do pomieszczenia jest związana z przewidywaną ilością osób w pomieszczeniu. Temperatura powietrza nawiewanego decyduje o charakterze instalacji wentylacyjnej: chłodzącej, grzewczej lub neutralnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spręż dyspozycyjny

Wartość ciśnienia, które panuje w instalacji, jest nazywana sprężem dyspozycyjnym. Ciśnienie to powoduje ruch powietrza w żądanym kierunku. Poprzez odpowiednią regulację sprężu dyspozycyjnego uzyskujemy właściwy nawiew do pomieszczenia oraz zachowanie umiarkowanego poziomu hałasu, który nie będzie przekraczał dopuszczalnych wartości. Ciśnienie to jest używane przez powietrze do pokonania wewnętrznych oporów instalacji.

Zobacz także: Wentylacja hybrydowa – co to takiego?

Długość instalacji

Długość instalacji jest o tyle ważnym czynnikiem, że im dłuższa instalacja, tym więcej zapłacimy za jej montaż oraz zakup. Warto przeanalizować sposób prowadzenia instalacji i sprawdzić jego optymalizację. Koszt instalacji wentylacyjnej mechanicznej jest wysokim procentem całkowitego kosztu budowy domu. Warto ograniczyć długość instalacji do minimum. W tym celu wykorzystuje się nawiew do pomieszczenia, a wyciąg ze strefy sufitów podwieszonych (minimalizacja długości instalacji wywiewnej).

Straty ciśnienia na instalacji

Niedbałe wykonanie i zły projekt potrafią sprawić, że z naszych nawiewników nie popłynie powietrze, mimo że wentylator działa. Dlaczego? Taka sytuacja wystąpi, gdy straty ciśnienia na instalacji będą większe niż spręż wentylatora. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy stosować możliwie duże średnice przewodów wentylacyjnych z jak najmniejszą ilością zwężeń, kolan oraz innych zmian przekroju kanału. Zapewni to małe straty ciśnienia na instalacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Amarylis – najpiękniejszy kwiat na Boże Narodzenie. Wystaw cebulkę, a zakwitnie na Święta [Wskazówki]

Oto najpiękniejszy kwiat na Boże Narodzenie. Wystaw cebulkę w listopadzie i zacznij podlewać, a zakwitnie w grudniu na Święta. Jaką ziemię powinien mieć? Czy uprawa jest trudna? Oto kilka wskazówek.

10 największych miast świata [LISTA]

Są dane na 2024 rok. Największe miasta świata pod względem liczby mieszkańców znajdują się w Japonii, Indiach, Chinach, Bangladeszu, Brazylii, Egipcie i Meksyku. Które miasto jest największe na świecie?

Rządowy Portal DOM - czy będzie pomocny dla kupujących nieruchomości?

Portal DOM to jeden z pomysłów projektu nowelizacji ustawy deweloperskiej. Ma on poprawić przejrzystość rynku m.in. w zakresie cen transakcyjnych mieszkań deweloperskich i z rynku wtórnego. Jak oceniają ten pomysł deweloperzy? W jakim stopniu portal może rzeczywiście pomóc kupującym? 

Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

REKLAMA

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

REKLAMA

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

REKLAMA