Jakie parametry charakteryzują instalację wentylacyjną?
REKLAMA
REKLAMA
Rodzaje wentylacji
REKLAMA
Podstawową informacją o instalacji wentylacyjnej jest rodzaj nawiewu i wyciągu powietrza z pomieszczenia. Rozróżnia się trzy podstawowe typy wentylacji: grawitacyjną, mechaniczną oraz hybrydową. Wentylacja grawitacyjna, jako najprostszy typ, nie posiada wentylatora, a przewody wentylacyjne są możliwie najkrótsze. W metodzie mechanicznej posiadamy wentylatory lub centralę wentylacyjną oraz sieć przewodów wentylacyjnych. Wentylacja hybrydowa jako system mieszany, składający się z dwóch poprzednich typów, posiada wentylator oraz małą sieć kanałów wentylacji grawitacyjnej.
Zobacz także: Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna - różnice
Ilość powietrza
Ilość powietrza wdmuchiwana i usuwana z pomieszczenia pozwala nam określić, jaka będzie jakość powietrza w pomieszczeniu. Ilość powietrza świeżego nawianego do pomieszczenia jest związana z przewidywaną ilością osób w pomieszczeniu. Temperatura powietrza nawiewanego decyduje o charakterze instalacji wentylacyjnej: chłodzącej, grzewczej lub neutralnej.
Spręż dyspozycyjny
Wartość ciśnienia, które panuje w instalacji, jest nazywana sprężem dyspozycyjnym. Ciśnienie to powoduje ruch powietrza w żądanym kierunku. Poprzez odpowiednią regulację sprężu dyspozycyjnego uzyskujemy właściwy nawiew do pomieszczenia oraz zachowanie umiarkowanego poziomu hałasu, który nie będzie przekraczał dopuszczalnych wartości. Ciśnienie to jest używane przez powietrze do pokonania wewnętrznych oporów instalacji.
Zobacz także: Wentylacja hybrydowa – co to takiego?
Długość instalacji
Długość instalacji jest o tyle ważnym czynnikiem, że im dłuższa instalacja, tym więcej zapłacimy za jej montaż oraz zakup. Warto przeanalizować sposób prowadzenia instalacji i sprawdzić jego optymalizację. Koszt instalacji wentylacyjnej mechanicznej jest wysokim procentem całkowitego kosztu budowy domu. Warto ograniczyć długość instalacji do minimum. W tym celu wykorzystuje się nawiew do pomieszczenia, a wyciąg ze strefy sufitów podwieszonych (minimalizacja długości instalacji wywiewnej).
Straty ciśnienia na instalacji
Niedbałe wykonanie i zły projekt potrafią sprawić, że z naszych nawiewników nie popłynie powietrze, mimo że wentylator działa. Dlaczego? Taka sytuacja wystąpi, gdy straty ciśnienia na instalacji będą większe niż spręż wentylatora. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy stosować możliwie duże średnice przewodów wentylacyjnych z jak najmniejszą ilością zwężeń, kolan oraz innych zmian przekroju kanału. Zapewni to małe straty ciśnienia na instalacji.
REKLAMA
REKLAMA