REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Chłodnictwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Klimakonwektor: chłodzenie pasywne i aktywne – różnice

Klimakonwektor to urządzanie chłodząco-grzejące, które możemy stosować w zależności od aktualnego zapotrzebowania. Chłodząc nas klimakonwektor może pracować na dwa sposoby: pasywny oraz aktywny. Zobacz, jakie są między nimi różnice.

Jak używać cieczy roboczych?

Ciecze robocze to roztwory stosowane w instalacjach grzewczych i chłodniczych jako przekaźniki ciepła/chodu pomiędzy ośrodkami. Dobrze dobrane pozwalają na zachowanie bezpiecznej i stabilnej pracy układu. Warto zainwestować w sprawdzone produkty, które nie uszkodzą instalacji.

Maty kapilarne – ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe

Maty kapilarne to chłodzenie i ogrzewanie płaszczyznowe, które można zainstalować w podłodze, na ścianach lub suficie. Dzięki funkcji chłodzenia, mata kapilarna zwiększa komfort snu podczas upalnych nocy.

Jakie parametry charakteryzują instalację wentylacyjną?


Przeglądając rozwiązania projektowe instalacji wentylacyjnych, spotkamy się z opisem instalacji. Przedstawia on najważniejsze parametry zastosowanego systemu wentylacyjnego. Daje nam ogromną ilość informacji, które można w przyszłości wykorzystać. Warto zatem zapoznać się z podstawowymi parametrami instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

REKLAMA

Jakie są metody zabezpieczania wymienników ciepła w centralach wentylacyjnych?


Wymienniki ciepła w instalacjach wentylacyjnych znajdują szerokie zastosowanie do procesów obróbki powietrza takich jak ogrzewanie czy chłodzenie. Najczęściej realizuje się to poprzez przepływ gorącej lub zimnej wody w wymienniku. Największym problemem w tych układach jest możliwość zamarznięcia wody w takim wymienniku i rozsadzenia go. Jak możemy uniknąć takiej sytuacji?

Jak dobrać kurtynę powietrzną?


Właściwy dobór kurtyny powietrznej jest podstawą do jej właściwej i efektywnej pracy. Warto poznać warunki, w jakich najlepiej one pracują i wykorzystać to w celu optymalizacji wyboru kurtyny do własnej inwestycji.

Jak projektować instalację odprowadzenia skroplin z klimatyzatora?


Ważnym procesem instalacji klimatyzacyjnej jest osuszanie powietrza wewnętrznego. Na skutek wykraplania wody na wymienniku otrzymujemy jakiś strumień wilgoci, nazywany skroplinami, które należy odprowadzić do instalacji kanalizacyjnej. Ważne, aby świadomie dokonać wyboru instalacji skroplin i zoptymalizować jej koszty.

Kiedy izolować kanały wentylacji?


Właściwa grubość izolacji na kanałach wentylacyjno-klimatyzacyjnych jest zasadniczym zagadnieniem. Zły montaż lub brak izolacji może spowodować niechciane skutki w postaci wykraplania się wilgoci i wzrostu bakterii na wilgotnych powierzchniach.

REKLAMA

Co to jest instalacja wody lodowej i gdzie jest wykorzystywana?


Instalacja wody lodowej jako tradycyjna alternatywa dla systemów klimatyzacji freonowej, cały czas jest ciekawą i dość tanią alternatywą. Choć trudna do zaprojektowania, spełnia swoje zadanie i jest tania w utrzymaniu. Poznajmy podstawowe cechy takich systemów, ich wady oraz zalety.

Jak dobrać wentylator dla instalacji wentylacji?


Właściwy dobór wentylatora do naszej instalacji wentylacyjnej to podstawa systemu wentylacyjnego. Urządzenie to dostarcza powietrze do najdalej położonych pomieszczeń. Ale czy wiemy jak dalekich i od czego to zależy?

Co to jest proces nawilżania powietrza?


Często spotykamy się z nadwrażliwością i odczuciem suchych oczu po przebywaniu w pomieszczeniu kilka godzin. Może być to efektem zbyt suchego powietrza. Rozwiązaniem tego problemu będzie proces nawilżania powietrza w centrali wentylacyjnej.

Jak zapewnić świeże powietrze bez konieczności wietrzenia?


Dzięki szczelnym oknom z plastiku lub drewna w niepamięć poszły zimne parapety, ciągłe przeciągi i uszczelki wklejane w okienne szpary przed zimą. Wymiana okien zredukowała również koszty ogrzewania. Niestety zbyt szczelne okna mają także pewną wadę: utrudniają prawidłową cyrkulację powietrza w mieszkaniu.

Jak zbudować komin?


Każdy budynek musi posiadać komin. Prowadzone są nim przewody wentylacyjne i spalinowe. Wewnętrzna budowa przewodów kominowych podlega odrębnym przepisom, zaś jego wymiary ponad powierzchnią dachu powinny być tak zachowane, by zapewnione było swobodne odprowadzanie spalin.

Czym jest klimatyzator z inwerterem?


Coraz bardziej zaawansowane systemy klimatyzacyjne kładą nacisk na oszczędność energii. Klimatyzatory z inwerterem czyli pracą płynną, są krokiem przybliżającym nas do coraz niższych kosztów związanych z chłodzeniem mieszkań czy domów.

Syndrom chorych budynków - co to takiego?


Syndrom chorych budynków związany jest z nieprawidłową cyrkulacją powietrza wewnątrz budynku, co wpływa na jego jakość, a tym samym na komfort ludzi przebywających w pomieszczeniach.

Jak korzystać z klimatyzatora, aby był bezpieczny dla zdrowia?


Korzystając z klimatyzatora należy wziąć pod uwagę jego miejsce zamontowania oraz podstawowe parametry powietrza nawiewanego, takie jak temperatura czy prędkość, które mają wpływ na komfort w pomieszczeniu. Ważnym elementem jest także poddawanie klimatyzatora okresowym przeglądom i czyszczeniu, które wpływają na jakość nawiewanego powietrza.

Co to jest klimatyzator typu Split i do czego służy?

Urządzenia typu Split są to w większości przypadków klimatyzatory stacjonarne, które cieszą się dużą skutecznością i efektywnością utrzymywania odpowiednich parametrów powietrza wewnątrz pomieszczenia.

Na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzator?


W artykule chciałbym zwrócić uwagę na kilka handlowych sztuczek które są stosowane aby przekonać do kupna klimatyzatora konkretnej marki. Możemy jednak świadomie i na podstawie porównywalnych parametrów wybrać konkretny model. Co więc jest ważne?

Jak zapewnić komfort cieplny w mieszkaniu?


Komfort cieplny to stan w którym człowiek nie odczuwa nadmiernego ciepła czy chłodu. Stan ten próbujemy uzyskać poprzez prawidłowe przygotowanie pomieszczeń w których przebywają ludzie. Jak zapewnić komfort cieplny w naszym mieszkaniu?

Co to jest COP oraz EER, czyli jak świadomie dobrać klimatyzator?

Kupno i montaż klimatyzatora nie są jedynymi wydatkami związanymi z utrzymaniem porządnej temperatury pomieszczenia. Sporym kosztem, choć rozłożonym w czasie, jest użytkowanie urządzenia. Dlatego też podczas zakupu klimatyzatora, należy wziąć pod uwagę ilość energii jaką będzie pobierał, ponieważ będzie to miało znaczący wpływ na wysokość naszych rachunków za energię elektryczną. Warto szczegółowo zapoznać się z kartami katalogowymi tych urządzeń i porównać je pod kątem ich sprawności cieplnej „COP” oraz energetycznej „EER”.

Co to jest klimatyzacja?

Pojęcie „klimatyzacja” z reguły utożsamiane jest z chłodzeniem. Warto pamiętać jednak, że proces klimatyzacji nie polega na samym chłodzeniu. Klimatyzacja służy także do utrzymania temperatury i wilgotności powietrza na określonym poziomie.

Co zrobić przed zakupem klimatyzatora?

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego klimatyzatora należy zastanowić się jakie wymagania ma spełniać, w jakim pomieszczeniu będzie pracował i jaki będzie miał współczynnik efektywności energetycznej.

REKLAMA