Co to jest COP oraz EER, czyli jak świadomie dobrać klimatyzator?
REKLAMA
Sprawność cieplna COP
REKLAMA
Sprawność cieplna układu klimatyzatora jest to stosunek mocy cieplnej oddanej do pomieszczenia (czyli mocy grzewczej) do mocy elektrycznej jaką urządzenie pobrało z naszego gniazdka. Współczynniki te wahają w przedziale 1¬–5. Im wyższy współczynnik tym bardziej wydajny jest nasz klimatyzator. Pamiętajmy, że producenci podają współczynniki policzone przy konkretnych, najbardziej korzystnych warunkach. Wówczas COP może różnić się od rzeczywistego.
REKLAMA
Powodami obniżenia współczynnika wydajności grzewczej mogą być błędny montaż instalacji oraz wadliwa praca niektórych elementów klimatyzatora (sprężarka). W przypadku doboru klimatyzatora w celach grzewczych COP, powinien być on podstawowym parametrem, względem którego możemy porównywać klimatyzatory.
Klimatyzator o współczynniku COP = 4 , pobierając 1 kW energii elektrycznej wytworzy 4 kW energii cieplnej. Za pracę klimatyzatora, w tym samym czasie, o niższym współczynniku zapłacimy odpowiednio więcej.
Współczynnik efektywności energetycznej EER
Współczynnik EER jest analogicznym współczynnikiem do COP, lecz odnosi się on do mocy chłodniczej urządzenia. Wybierając klimatyzator jedynie do celów chłodzenia, powinien interesować nas możliwie najwyższy współczynnik EER. W obecnej generacji klimatyzatorów różnica między współczynnikami charakteryzującymi różne typy urządzenia nie jest duża.
Współczynniki i koszty
Przykładowo dla 45 m2 mieszkania, klimatyzator w zwykłym trybie dobowym będzie włączony około 12 godzin. Zakładamy, że gdy nas niema w mieszkaniu chłodzenie nie jest potrzebne. Urządzenie będzie więc pracować przez około 6 godzin dziennie. Średnia opłata za pobraną energię elektryczną to:
• Dziennie: ok. 2 zł (6h*0,8kw/h*0,42b zł/kW/h),
• Miesięcznie: ok. 60 zł.
REKLAMA
REKLAMA