REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zbudować komin?

Katarzyna Mazurek
W celu zapewnienia skutecznego odprowadzenia spalin ponad powierzchnię dachu, wyloty kominów powinny być wystarczająco wysoko wyprowadzone ponad dach.
W celu zapewnienia skutecznego odprowadzenia spalin ponad powierzchnię dachu, wyloty kominów powinny być wystarczająco wysoko wyprowadzone ponad dach.

REKLAMA

REKLAMA

Każdy budynek musi posiadać komin. Prowadzone są nim przewody wentylacyjne i spalinowe. Wewnętrzna budowa przewodów kominowych podlega odrębnym przepisom, zaś jego wymiary ponad powierzchnią dachu powinny być tak zachowane, by zapewnione było swobodne odprowadzanie spalin.

Minimalna wysokość mierzona od paleniska do miejsca wylotu spalin wynosi 5 m. Przewody kominowe powinny być pionowe. Dopuszcza się kąt załamania przewodu o 30° na nie więcej niż 2 m długości.

REKLAMA

W celu zapewnienia skutecznego odprowadzenia spalin ponad powierzchnię dachu, wyloty kominów powinny być wystarczająco wysoko wyprowadzone ponad dach. Przyjmuje się, że przy dachach o kącie nachylenia mniejszym bądź równym 12° lub większym niż 12°, ale z pokryciem łatwopalnym wylot kominów powinien się znajdować co najmniej 60 cm powyżej poziomu kalenicy. Na dachach z pokryciem niepalnym i nachylonych pod kątem większym niż 12° wylot kominów powinien być na wysokości co najmniej 30 cm ponad kalenicę i 100 cm ponad powierzchnię dachu.

Zobacz także: Jakie są możliwości sterowania pracą urządzeń wentylacyjnych?

Gdy w pobliżu komina znajduje się przeszkoda, np. ściana szczytowa, odległość pozioma komina od tej przeszkody też powinna być odpowiednio zachowana. W przypadku, gdy jest to mniej niż 1,5 m, wylot musi być na wysokości 30 cm nad górną krawędzią przeszkody. Komin może być tej samej wysokości co przeszkoda, jeśli znajduje się w odległości od niej co najmniej 1,5 m. Gdy odległość jest większa niż 3 m, wylot komina powinien być usytuowany 30 cm ponad płaszczyzną nachyloną w dół pod kątem 12°, poprowadzoną od górnej krawędzi przeszkody.

Według polskich przepisów, materiały wykorzystywane do obudowy komina powinny mieć odporność ogniową 60 min.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie ma wymagań co do kształtu części komina wystającej ponad dach, jednak doświadczenie narzuca pewne wskazówki. Powszechnie stosowany jest prostopadłościenny kształt komina zakończony czapą – płytą betonową. Lepszy jednak jest rzadziej stosowany kształt zwężający się ku górze. Zapobiega to powstawaniu zawirowań wiatru przy górnej krawędzi, jak to jest w przypadku czapy kominowej. Zawirowania wpływają niekorzystnie na ciąg kominowy.

Zobacz także: Jak można wspomagać wentylację naturalną?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA