Jakie są rodzaje wentylacji?
REKLAMA
REKLAMA
Nadciśnienie i podciśnienie
REKLAMA
Parametry te są stanami ciśnienia w pomieszczeniu. Nadciśnienie oznacza że ciśnienie w pomieszczeniu jest wyższe od ciśnienia odniesienia (z reguły ciśnienia atmosferycznego). Podciśnienie charakteryzuje się niższą wartością niż ciśnienie odniesienia.
Nadciśnienie w pomieszczeniu utrzymujemy nawiewając większą ilość powietrza niż usuwamy. Podciśnienie - usuwając więcej powietrza niż nawiewamy.
Utrzymanie nadciśnienia w pomieszczeniu – instalacja nadciśnieniowa
Co nam daje utrzymanie nadciśnienia w pomieszczeniu, względem innych pomieszczeń? Otóż, wyższe ciśnienie ureguluje kierunek przepływu powietrza od naszego pomieszczenia w kierunku pomieszczeń o niższym ciśnieniu. Efektem, jest utrzymanie strefy tzw. czystej, do której nie przedostają się zanieczyszczenia. Przykładem zastosowania są sale operacyjne w szpitalach, gdzie nadciśnienie odgradza operowaną osobę od zarazków i bakterii z pozostałych przyległych pomieszczeń.
Utrzymanie nadciśnienia w pomieszczeniu – instalacja nadciśnieniowa
Utrzymanie podciśnienia w pomieszczeniu powoduje „zatrzymanie” powietrza wewnętrznego, a wraz z nim uciążliwych zapachów i bakterii. Tego typu instalację spotykamy najczęściej w lokalach gastronomicznych gdzie kuchnia jest „otwarta”. Utrzymanie tam podciśnienia pozwala uniemożliwić przenikanie znacznej ilości zapachów, a przede wszystkim wilgoci z gotowanych posiłków.
Instalacja zrównoważona
Instalacją wentylacyjną zrównoważoną jest system, w którym ilość powietrza nawiewanego jest równa ilości powietrza usuwanego z pomieszczenia. W takim pomieszczeniu, nie ma ani nadciśnienia ani podciśnienia. Systemy takie przeznaczone są głównie do pomieszczeń mieszkalnych oraz użyteczności publicznej.
REKLAMA
REKLAMA