REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gdzie należy lokalizować czerpnię powietrza?

Artur Nowotka

REKLAMA

Właściwa lokalizacja czerpni powietrza może znacząco wpłynąć na pracę instalacji wentylacji i jakość powietrza nawiewanego. Dodatkowo należy się stosować do odpowiednich przepisów przy lokalizowaniu czerpni powietrza względem innych elementów budowlano-instalacyjnych.

Czemu wadliwa lokalizacja wpływa na pracę instalacji i jakość powietrza

REKLAMA

Czerpnia jest pierwszym elementem każdej instalacji wentylacyjnej. Jakość i parametry powietrza w jej otoczeniu są parametrami jakie dostaną się do obróbki w naszej centrali wentylacyjnej. Jeśli parametry te będą gorsze od możliwych do uzyskania z innego miejsca gdzie możemy umieścić czerpnię to jesteśmy stratni. 

Lokalizacja czerpni powietrza na blaszanym dachu powoduje zassanie gorącego powietrza w lecie o parametrach dużo wyższych niż z czerpni na północnej elewacji budynku. Powietrze na dachu będzie dużo cieplejsze (temperatura w upalne dni dochodzi do 550C przy zewnętrznej temperaturze 300C). W takim przypadku powietrze chłodzimy od temperatury 550 a nie 300. Potrzebujemy na to oczywiście odpowiednio więcej energii.

Lokalizacja czerpni w miejscu gdzie powietrze jest zanieczyszczone wymusza na nas stosowanie dodatkowej filtracji, co jest często kosztownym zabiegiem.

Zobacz także: Czym jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdzie nie lokalizować?

Czepni nie należy lokalizować w miejscach gdzie temperatura powietrza zewnętrznego jest sztucznie podwyższona lub zaniżona. Czerpni nie należy instalować nad śmietnikami, w pobliżu uczęszczanych dróg gdzie jakość powietrza zostawia wiele do życzenia. Warto zastanowić się czy na czerpnię nie będzie oddziaływały wiatry i czy nie zakłóci to jej pracy (np. wpychanie powietrza do kanału). Czerpni nie należy lokalizować w środowisku zapylonym jeśli istnieje możliwość innej lokalizacji. Czerpnię powietrza należy odsunąć od istniejących wyrzutni powietrza na odległość taką by powietrze nie było zaciągane z powrotem do instalacji.

Gdzie lokalizować?

Dobrą lokalizacją czerpni powietrza są ściany północne elewacji budynku, pod warunkiem zabezpieczenia przed zalaniem (wykonuje się daszki). Czerpnie dachowe są również dobrym rozwiązaniem pod warunkiem że temperatura powietrza na dachu nie odbiega znacząco od właściwej temperatury atmosfery. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są czerpnie zlokalizowane jako osobne obiekty na ogrodzie, i są połączone instalacją kanałów podziemnych z instalacją wentylacji. 

Przepisy związane z czerpniami powietrza

Dokładne przepisy i uwarunkowania posadowienia i lokalizacji czerpni powietrza można odnaleźć w ogólnodostępnym Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dania 12 kwietnia 2002r rozdział 6, paragraf 152.

Zobacz także: Gdzie najlepiej umieścić jednostkę wewnętrzną klimatyzatora?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

  Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  REKLAMA

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  REKLAMA

  Kto decyduje się na budowę domu na zgłoszenie?

  Budowa domu na zgłoszenie. 2,8 tys. domów jednorodzinnych o powierzchni budowy nieprzekraczającej 70 m kw. powstanie w ramach programu "Dom bez formalności”. 

  Wakacje kredytowe 2024 - projekt ustawy ustala nowe warunki

  Wakacje kredytowe 2024 - ile kredytów obejmie nowa ustawa przedłużająca wakacje kredytowe? Jak zmieniają się warunki skorzystania z wakacji kredytowych? Ile razy będzie można wstrzymać opłacanie raty kredytowej i przez ile miesięcy?

  REKLAMA