REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zapewnić komfort cieplny w mieszkaniu?

Artur Nowotka
Komfort cieplny to stan w którym człowiek nie odczuwa nadmiernego ciepła czy chłodu.
Komfort cieplny to stan w którym człowiek nie odczuwa nadmiernego ciepła czy chłodu.

REKLAMA

REKLAMA

Komfort cieplny to stan w którym człowiek nie odczuwa nadmiernego ciepła czy chłodu. Stan ten próbujemy uzyskać poprzez prawidłowe przygotowanie pomieszczeń w których przebywają ludzie. Jak zapewnić komfort cieplny w naszym mieszkaniu?

Odpowiednia temperatura

Temperatura jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na ludzkie samopoczucie. Komfortowe warunki w pomieszczeniu latem to maksimum 240C, zaś zimą 200C. W okresie letnim pojawia się problem nadmiernego przyrostu temperatury. Aby w możliwie tani sposób utrzymać stałą temperaturę montuje się klimatyzatory chłodzące połączone z termostatami pokojowymi. Gdy temperatura pomieszczenia wzrasta, termostat daje sygnał klimatyzatorowi do chłodzenia pomieszczenia. Gdy zadana temperatura 240C zostanie osiągnięta, termostat wyłącza chłodzenie. Zimą zadanie utrzymania wymaganej temperatury przejmują grzejniki. Dobierane są one w taki sposób aby utrzymały w pomieszczeniu 200C. Nie należy dopuszczać aby temperatura w mieszkaniu była niższa niż 160C co może skutkować wychłodzeniem przegród budowlanych.

REKLAMA

Odpowiednia wilgotność powietrza

REKLAMA

Na komfort człowieka wpływa w dużym stopniu wilgotność względna powietrza w pomieszczeniu. Wilgotność latem można utrzymać na odpowiednim poziomie również za pomocą klimatyzatorów, w których następuje wykroplenie wilgoci z powietrza. Nie jest to proces kontrolowany, ale z doświadczenia wynika, że nie przekracza on rozsądnych granic. Większym problemem jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza zimą. Wynika to z bardzo niskich zawartości wilgoci w powietrzu zewnętrznym. Najpopularniejszym rozwiązaniem są domowe nawilżacze powietrza montowane na grzejnikach. Zwykle, są to tkaniny nasączone wodą, z których pod wpływem temperatury grzejnika, paruje woda i nawilża nasze pomieszczenie parą wodną. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać z nawilżaniem powietrza – skutkiem może być rozwój bakterii oraz grzyba na ścianach.

Czemu zimą mamy wrażenie suchości powietrza? Wilgoć zawarta w powietrzu jako para wodna kondensuje i wytrąca się w niskich temperaturach np. na chłodnych powierzchniach – zjawisko roszenia, szronienia.

Prędkość powietrza

Najprostszym rozwiązaniem problemu nadmiernej prędkości powietrza w strefie przebywania ludzi jest zapobieganie przeciągom. Przeciągi tworzą się na skutek różnicy ciśnienia po dwóch stronach budynku – zależnie od kierunku i prędkości wiatru. Obniżenie prędkości powietrza uzyskamy w pełni otwierając kratki na kanałach wentylacji grawitacyjnej w naszych domach.

Skąd biorą się różnice ciśnienia powietrza wokół budynku? Są to ciśnienia wytworzone przez pęd wiatru, który omywając budynek powoduje wytworzenie się stref o różnych ciśnieniach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny mieszkań 2025: Dla singla, pary, rodziny. Będzie drożej, taniej, czy bez większych zmian? [prognoza]

Ceny mieszkań w Polsce od lat stale i konsekwentnie rosną, ale ten wzrost ten nie jest równomierny. Wpływa na niego wiele czynników – niektóre z nich przewidzieć łatwo, inne trudniej. Od kilku miesięcy rynek nieruchomości cechuje stabilizacja. Czy tak będzie także w 2025 roku? Z jakimi wydatkami muszą liczyć się single, pary, a także większe rodziny, planujący zakup nowego „M” w najbliżej przyszłości i co ostatecznie może wpłynąć na te stawki? Sprawdziliśmy.

Świąteczne promocje u deweloperów. Można liczyć na duże rabaty i atrakcyjne bonusy przy zakupie mieszkania

Świąteczne promocje u deweloperów. Jakie bonusy przygotowali deweloperzy dla swoich klientów? Czy kupując mieszkanie na koniec roku można liczyć na duży rabat? Duża podaż mieszkań to szansa na atrakcyjny zakup. 

Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

REKLAMA

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA