Jak zapewnić komfort cieplny w mieszkaniu?
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiednia temperatura
Temperatura jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na ludzkie samopoczucie. Komfortowe warunki w pomieszczeniu latem to maksimum 240C, zaś zimą 200C. W okresie letnim pojawia się problem nadmiernego przyrostu temperatury. Aby w możliwie tani sposób utrzymać stałą temperaturę montuje się klimatyzatory chłodzące połączone z termostatami pokojowymi. Gdy temperatura pomieszczenia wzrasta, termostat daje sygnał klimatyzatorowi do chłodzenia pomieszczenia. Gdy zadana temperatura 240C zostanie osiągnięta, termostat wyłącza chłodzenie. Zimą zadanie utrzymania wymaganej temperatury przejmują grzejniki. Dobierane są one w taki sposób aby utrzymały w pomieszczeniu 200C. Nie należy dopuszczać aby temperatura w mieszkaniu była niższa niż 160C co może skutkować wychłodzeniem przegród budowlanych.
REKLAMA
Odpowiednia wilgotność powietrza
REKLAMA
Na komfort człowieka wpływa w dużym stopniu wilgotność względna powietrza w pomieszczeniu. Wilgotność latem można utrzymać na odpowiednim poziomie również za pomocą klimatyzatorów, w których następuje wykroplenie wilgoci z powietrza. Nie jest to proces kontrolowany, ale z doświadczenia wynika, że nie przekracza on rozsądnych granic. Większym problemem jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza zimą. Wynika to z bardzo niskich zawartości wilgoci w powietrzu zewnętrznym. Najpopularniejszym rozwiązaniem są domowe nawilżacze powietrza montowane na grzejnikach. Zwykle, są to tkaniny nasączone wodą, z których pod wpływem temperatury grzejnika, paruje woda i nawilża nasze pomieszczenie parą wodną. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać z nawilżaniem powietrza – skutkiem może być rozwój bakterii oraz grzyba na ścianach.
Czemu zimą mamy wrażenie suchości powietrza? Wilgoć zawarta w powietrzu jako para wodna kondensuje i wytrąca się w niskich temperaturach np. na chłodnych powierzchniach – zjawisko roszenia, szronienia.
Prędkość powietrza
Najprostszym rozwiązaniem problemu nadmiernej prędkości powietrza w strefie przebywania ludzi jest zapobieganie przeciągom. Przeciągi tworzą się na skutek różnicy ciśnienia po dwóch stronach budynku – zależnie od kierunku i prędkości wiatru. Obniżenie prędkości powietrza uzyskamy w pełni otwierając kratki na kanałach wentylacji grawitacyjnej w naszych domach.
Skąd biorą się różnice ciśnienia powietrza wokół budynku? Są to ciśnienia wytworzone przez pęd wiatru, który omywając budynek powoduje wytworzenie się stref o różnych ciśnieniach.
REKLAMA
REKLAMA