REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zapewnić komfort cieplny w mieszkaniu?

Artur Nowotka
Komfort cieplny to stan w którym człowiek nie odczuwa nadmiernego ciepła czy chłodu.
Komfort cieplny to stan w którym człowiek nie odczuwa nadmiernego ciepła czy chłodu.

REKLAMA

REKLAMA

Komfort cieplny to stan w którym człowiek nie odczuwa nadmiernego ciepła czy chłodu. Stan ten próbujemy uzyskać poprzez prawidłowe przygotowanie pomieszczeń w których przebywają ludzie. Jak zapewnić komfort cieplny w naszym mieszkaniu?

Odpowiednia temperatura

Temperatura jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na ludzkie samopoczucie. Komfortowe warunki w pomieszczeniu latem to maksimum 240C, zaś zimą 200C. W okresie letnim pojawia się problem nadmiernego przyrostu temperatury. Aby w możliwie tani sposób utrzymać stałą temperaturę montuje się klimatyzatory chłodzące połączone z termostatami pokojowymi. Gdy temperatura pomieszczenia wzrasta, termostat daje sygnał klimatyzatorowi do chłodzenia pomieszczenia. Gdy zadana temperatura 240C zostanie osiągnięta, termostat wyłącza chłodzenie. Zimą zadanie utrzymania wymaganej temperatury przejmują grzejniki. Dobierane są one w taki sposób aby utrzymały w pomieszczeniu 200C. Nie należy dopuszczać aby temperatura w mieszkaniu była niższa niż 160C co może skutkować wychłodzeniem przegród budowlanych.

REKLAMA

Odpowiednia wilgotność powietrza

REKLAMA

Na komfort człowieka wpływa w dużym stopniu wilgotność względna powietrza w pomieszczeniu. Wilgotność latem można utrzymać na odpowiednim poziomie również za pomocą klimatyzatorów, w których następuje wykroplenie wilgoci z powietrza. Nie jest to proces kontrolowany, ale z doświadczenia wynika, że nie przekracza on rozsądnych granic. Większym problemem jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza zimą. Wynika to z bardzo niskich zawartości wilgoci w powietrzu zewnętrznym. Najpopularniejszym rozwiązaniem są domowe nawilżacze powietrza montowane na grzejnikach. Zwykle, są to tkaniny nasączone wodą, z których pod wpływem temperatury grzejnika, paruje woda i nawilża nasze pomieszczenie parą wodną. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać z nawilżaniem powietrza – skutkiem może być rozwój bakterii oraz grzyba na ścianach.

Czemu zimą mamy wrażenie suchości powietrza? Wilgoć zawarta w powietrzu jako para wodna kondensuje i wytrąca się w niskich temperaturach np. na chłodnych powierzchniach – zjawisko roszenia, szronienia.

Prędkość powietrza

Najprostszym rozwiązaniem problemu nadmiernej prędkości powietrza w strefie przebywania ludzi jest zapobieganie przeciągom. Przeciągi tworzą się na skutek różnicy ciśnienia po dwóch stronach budynku – zależnie od kierunku i prędkości wiatru. Obniżenie prędkości powietrza uzyskamy w pełni otwierając kratki na kanałach wentylacji grawitacyjnej w naszych domach.

Skąd biorą się różnice ciśnienia powietrza wokół budynku? Są to ciśnienia wytworzone przez pęd wiatru, który omywając budynek powoduje wytworzenie się stref o różnych ciśnieniach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA