REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są metody zabezpieczania wymienników ciepła w centralach wentylacyjnych?

Artur Nowotka
Aby poznać metody zabezpieczenia wymiennika ciepła warto zapoznać się z jego działaniem i budową.
Aby poznać metody zabezpieczenia wymiennika ciepła warto zapoznać się z jego działaniem i budową.

REKLAMA

REKLAMA

Wymienniki ciepła w instalacjach wentylacyjnych znajdują szerokie zastosowanie do procesów obróbki powietrza takich jak ogrzewanie czy chłodzenie. Najczęściej realizuje się to poprzez przepływ gorącej lub zimnej wody w wymienniku. Największym problemem w tych układach jest możliwość zamarznięcia wody w takim wymienniku i rozsadzenia go. Jak możemy uniknąć takiej sytuacji?

Metoda działania wymiennika

REKLAMA

Aby poznać metody zabezpieczenia wymiennika ciepła warto zapoznać się z jego działaniem i budową. Wymienniki ciepła to nic innego jak wężownice, zbudowane z rurek o małej średnicy. W rurkach tych płynie czynnik grzewczy lub chłodniczy o konkretnych parametrach. Na skutek omywania wężownicy przez powietrze następuje wymiana ciepła pomiędzy wodą zawartą w wężownicy a powietrzem. Efektem jest spadek temperatury wody w wymienniku ciepła (w procesie ogrzewania powietrza) i wzrost temperatury powietrza. Zatem warto zauważyć, że woda ma różne temperatury na początku i końcu wężownicy. Ten spadek temperatury wody w wymienniku może być niebezpieczny i powodować zamarznięcie wody w wymienniku. Jedną z właściwości krzepnącej wody jest wzrost jej objętości. Efekt – pęknięta wężownica wymiennika ciepła.

Zobacz także: Jak należy zaprojektować wentylację grawitacyjną w domku jednorodzinnym?

Zabezpieczenie przed zamarznięciem wody w wymienniku

W celu uniknięcia zniszczenia wymiennika, stosuje się dwie podstawowe metody: zmianę czynnika chłodniczego oraz stosowanie automatyki zabezpieczającej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W pierwszym przypadku do wody dodaje się substancje o odpowiednich własnościach, które w połączeniu z wodą obniżą jej temperaturę krzepnięcia. Przykładem mogą być mieszanki wody z glikolem 35%. Mieszanka taka zamarza dopiero w temperaturze poniżej -30C.

Druga metoda przewiduje zastosowanie automatyki alarmującej, która reaguje na nadmierne wychłodzenie czynnika. Składa się ona z serii termostatów kanałowych i czujek, które informują sterownik o spadku temperatury lub dysfunkcji wentylatora, lub innej części systemu, która mogłyby spowodować zamarznięcie wody. W takim przypadku woda w wężownicy jest podgrzewana lub cały układ się zatrzymuje do czasu rozwiązania problemu.

Zobacz także: Jak zapewnić świeże powietrze bez konieczności wietrzenia?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA