REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są metody zabezpieczania wymienników ciepła w centralach wentylacyjnych?

Artur Nowotka
Aby poznać metody zabezpieczenia wymiennika ciepła warto zapoznać się z jego działaniem i budową.
Aby poznać metody zabezpieczenia wymiennika ciepła warto zapoznać się z jego działaniem i budową.

REKLAMA

REKLAMA

Wymienniki ciepła w instalacjach wentylacyjnych znajdują szerokie zastosowanie do procesów obróbki powietrza takich jak ogrzewanie czy chłodzenie. Najczęściej realizuje się to poprzez przepływ gorącej lub zimnej wody w wymienniku. Największym problemem w tych układach jest możliwość zamarznięcia wody w takim wymienniku i rozsadzenia go. Jak możemy uniknąć takiej sytuacji?

Metoda działania wymiennika

REKLAMA

Aby poznać metody zabezpieczenia wymiennika ciepła warto zapoznać się z jego działaniem i budową. Wymienniki ciepła to nic innego jak wężownice, zbudowane z rurek o małej średnicy. W rurkach tych płynie czynnik grzewczy lub chłodniczy o konkretnych parametrach. Na skutek omywania wężownicy przez powietrze następuje wymiana ciepła pomiędzy wodą zawartą w wężownicy a powietrzem. Efektem jest spadek temperatury wody w wymienniku ciepła (w procesie ogrzewania powietrza) i wzrost temperatury powietrza. Zatem warto zauważyć, że woda ma różne temperatury na początku i końcu wężownicy. Ten spadek temperatury wody w wymienniku może być niebezpieczny i powodować zamarznięcie wody w wymienniku. Jedną z właściwości krzepnącej wody jest wzrost jej objętości. Efekt – pęknięta wężownica wymiennika ciepła.

Zobacz także: Jak należy zaprojektować wentylację grawitacyjną w domku jednorodzinnym?

Zabezpieczenie przed zamarznięciem wody w wymienniku

W celu uniknięcia zniszczenia wymiennika, stosuje się dwie podstawowe metody: zmianę czynnika chłodniczego oraz stosowanie automatyki zabezpieczającej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W pierwszym przypadku do wody dodaje się substancje o odpowiednich własnościach, które w połączeniu z wodą obniżą jej temperaturę krzepnięcia. Przykładem mogą być mieszanki wody z glikolem 35%. Mieszanka taka zamarza dopiero w temperaturze poniżej -30C.

Druga metoda przewiduje zastosowanie automatyki alarmującej, która reaguje na nadmierne wychłodzenie czynnika. Składa się ona z serii termostatów kanałowych i czujek, które informują sterownik o spadku temperatury lub dysfunkcji wentylatora, lub innej części systemu, która mogłyby spowodować zamarznięcie wody. W takim przypadku woda w wężownicy jest podgrzewana lub cały układ się zatrzymuje do czasu rozwiązania problemu.

Zobacz także: Jak zapewnić świeże powietrze bez konieczności wietrzenia?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

REKLAMA

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Pompa ciepła plus piec na pellet lub kominek na drewno: 25%-45% oszczędności na ogrzewaniu przy takim połączeniu

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

REKLAMA

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

REKLAMA