Jak dobrać kurtynę powietrzną?
REKLAMA
REKLAMA
Rodzaj kurtyny
REKLAMA
Podstawową czynnością jest wybór odpowiedniego typu kurtyny. Wyróżniamy kurtyny zimne i ciepłe, które poza nawianiem powietrza z dużą prędkością dodatkowo je ogrzewają. Systemy z ciepłymi kurtynami są wykorzystywane na ogół w pomieszczeniach gdzie wymagany jest komfort cieplny. Podgrzanie powietrza zimą nie będzie powodowało nadmiernego wychłodzenia osoby przechodzącej pod kurtyną. Kurtyny zimne są najczęściej stosowane w dużych halach produkcyjnych, gdzie komfort człowieka nie jest najważniejszym czynnikiem.
Dobór kurtyny
Gdy decydujemy się na kurtynę powietrzną, powinniśmy podać sprzedawcy konkretne dane dotyczące otworu, który chcemy kurtyną zabezpieczyć, czyli szerokość otworu i wysokość. Na tej podstawie zostanie dobrana kurtyna powietrzna o odpowiedniej rozpiętości strugi oraz zasięgu. Kurtyny powietrzne z reguły szerokością równe są szerokości otworu, zaś posiadają odpowiednie biegi, na których zabezpieczają otwory o określonych wysokościach. W trakcie wyboru kurtyny powietrznej warto również spojrzeć na jej parametry. Najważniejszym, zaraz po cenie jest sprawność odgrodzenia. Ważnym parametrem jest również hałas generowany przez kurtynę. Kurtyny powietrzne są raczej urządzeniami głośnymi i dlatego proponuje się wygłuszanie ich, np. poprzez obicie wełną mineralną.
Zobacz także: Jak zbudować komin?
Rodzaj sterowania kurtyną
Kurtyna powietrzna w zależności od wymagań może posiadać regulację płynną, skokową lub włącz-wyłącz. Najczęściej stosowana regulacja skokowa sprawdza się w zastosowaniach komfortu, gdzie przestrzeń drzwiowa jest stale otwarta. Regulację włącz-wyłącz stosuje się w przemyśle i magazynach, gdzie kurtyna jest połączona z instalacją sterowania bram szybkobieżnych. W takim przypadku kurtyna włączana jest tylko w momencie otwarcia bramy. Sterowanie tego typu znacznie obniża koszty utrzymania kurtyny powietrznej.
Zobacz także: Jak można wspomagać wentylację naturalną?
REKLAMA
REKLAMA