REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co to jest klimatyzator typu Split i do czego służy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Emil Węgrzyn

REKLAMA

Urządzenia typu Split są to w większości przypadków klimatyzatory stacjonarne, które cieszą się dużą skutecznością i efektywnością utrzymywania odpowiednich parametrów powietrza wewnątrz pomieszczenia.

Podstawowym zadaniem klimatyzatora jest zmniejszenie temperatury w danym pomieszczeniu. Obecnie na rynku dostępne są także klimatyzatory wyposażone w funkcję oczyszczania i nawilżania powietrza wewnętrznego.

REKLAMA

Budowa klimatyzatora

Klimatyzator zbudowany jest z takich elementów jak:
- parownik, wyposażony w wentylator powietrza nawiewnego,
- sprężarka,
- skraplacz, wyposażony w wentylator powietrza usuwanego.

Budowa instalacji

Instalacja klimatyzacji typu Split zbudowana jest z jednostki wewnętrznej (klimatyzatora wewnętrznego) wyposażonej w parownik oraz wentylator. Za pomocą przewodów połączona jest z jednostką zewnętrzną (klimatyzatorem zewnętrznym). Klimatyzator umieszczony na zewnątrz budynku wyposażony jest w skraplacz, wentylator oraz sprężarkę. W przewodach łączących obydwie jednostki znajduję się czynnik chłodniczy, freon (najczęściej stosowany jest czynnik R410A). 

Montaż

W zależności od wielkości urządzenia i jego typu, przewód zasilający należy doprowadzić zgodnie wytycznymi, które znajdują się w instrukcji montażu. Za pomocą przewodu skroplinowego należy skierować powstałe skropliny do kanalizacji lub bezpośrednio na zewnątrz budynku stosując odpowiednie spadki przewodów.

Rodzaje klimatyzatorów

REKLAMA

Klimatyzatory możemy podzielić ze względu na ich miejsce zamontowania:
- ścienno – przysufitowe
- przypodłogowe
- przysufitowe
- kasetonowe – montowane w stropie podwieszanym, powietrze rozprowadzane jest w 4 kierunkach,
- kanałowe – najczęściej montowane w przestrzeni podstropowej,
- Multi – Split (jedna jednostka zewnętrza typu Multi może obsługiwać kilka jednostek wewnętrznych).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najbardziej popularnym z wyżej wymienionych rodzajów klimatyzatorów są ścienno-przysufitowe. Jak sama nazwa wskazuje, są one montowane na ścianie pod sufitem wewnątrz pomieszczenia. Są to urządzenia, przeznaczone do nie dużych pomieszczeń ze względu na ich niewielką moc chłodniczą.

Wady klimatyzatorów

Klimatyzatory typu Split mają jedną zasadniczą wadę, jest nią brak dopływu świeżego powietrza do urządzenia. Klimatyzator pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje, schładza je a następnie znowu do niego nawiewa.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

REKLAMA

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

REKLAMA