REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Klimakonwektor: chłodzenie pasywne i aktywne – różnice

Subskrybuj nas na Youtube
Klimakonwektor. Fot. Fabryka Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o.
Klimakonwektor. Fot. Fabryka Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o.
Fabryka Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o.

REKLAMA

REKLAMA

Klimakonwektor to urządzanie chłodząco-grzejące, które możemy stosować w zależności od aktualnego zapotrzebowania. Chłodząc nas klimakonwektor może pracować na dwa sposoby: pasywny oraz aktywny. Zobacz, jakie są między nimi różnice.

REKLAMA

Klimakonwektor. Fot. NTS-Energy sp. z o.o.

Rozwiązania pozwalające zmniejszać temperaturę we wnętrzu budynku powinniśmy dobierać przede wszystkim kierując się mechanizmem ich działania, efektywnością chłodniczą oraz zużyciem energii. Warto przyjrzeć im się bliżej i dobrać to najbardziej dopasowane do naszych potrzeb.

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzator?

Chłodzenie pasywne

Chłodzenie pasywne, zwane jest także biernym lub naturalnym. Jego cechą charakterystyczną są przede wszystkim niewielkie koszty eksploatacji oraz niskie zużycie energii. Najważniejszym elementem, dzięki któremu system funkcjonuje jest źródło dolne (np. grunt lub wody gruntowe). Krążący w układzie czynnik roboczy (najczęściej glikol), pochłania z niego temperaturę, która w lecie wynosi ok. 6-10˚C, a następnie przekazuje ją wodzie w systemie centralnego ogrzewania. Schłodzona ciecz wpuszczona zostaje do końcowego systemu, np. ogrzewania ściennego i absorbuje nadmiar ciepła z pomieszczenia. Można zwiększyć efektywność tego procesu instalując kasetony sufitowe lub klimakonwektory.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak działa klimakonwektor?

Podstawą działania klimakonwektora jest przepływ wody z układu grzewczo-chłodzącego poprzez wymiennik aluminiowy. Turbina wentylatora z kolei wymusza dalej ruch powietrza, które jest czyszczone i filtrowane, a dzięki temu mniej wilgotne.

Urządzenie jest dzięki temu bardziej przyjazne środowisku. Ponadto stanowi alternatywę dla alergików – w przeciwieństwie bowiem do np. ogrzewania podłogowego, sprawia, że kurz nie unosi się stale w powietrzutłumaczy Andrzej Wicher, ekspert z firmy Fabryka Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o.

Zobacz także:  Jak dobrać wentylator dla instalacji wentylacji?

Gdzie można stosować chłodzenie pasywne?

Chłodzenie pasywne nadaje się do stosowania w pompach typu woda-woda lub glikol-woda. W tym celu nie używa się pomp typu powietrze-woda. Należy także pamiętać o dwóch rzeczach: upewnić się, że pompa jest wyposażona w moduł chłodzenia pasywnego, i że w lecie grunt gromadzi na tyle dużo ciepła, że moc chłodnicza pompy spada już po miesiącu pracy, a na koniec sezonu jest już w ogóle niewystarczająca.

Chłodzenie aktywne

REKLAMA

Taki rodzaj chłodzenia umożliwiają tzw. pompy odwracalne, które funkcjonują podobnie do lodówki. Wystarczy odwrócić bieg działania urządzenia, aby zaczęło chłodzić. Pompy ciepła mogą więc służyć zarówno jako źródła ciepła i chłodziarki. Wystarczy odwrócić zarówno kierunek tłoczenia sprężarki jak i zawór rozprężający. Zmieni się tym samym kierunek przepływu czynnika chłodniczego, a co za tym idzie kierunek przepływu ciepła. Efektywność chłodzenia aktywnego jest czterokrotnie wyższa w porównaniu z pasywnym, ponieważ do działania wykorzystuje pracę sprężarki.

Praktycznie każdy producent ma w swojej ofercie pompy ciepła odwracalne lub jest w stanie zaoferować taką pompę na zamówienie – tłumaczy Andrzej Wicher - Wybór systemu z chłodzeniem aktywnym jest zdecydowanie najlepszy i najbardziej wydajny.

W trybie ogrzewania pompa ciepła ma nieco większą moc i sprawność, niż w trybie chłodzenia.

Spowodowane jest to tym, że energia elektryczna pobierana przez sprężarkę zamieniana jest w ciepło, które w trybie ogrzewania łączy się z ciepłem pobieranym z dolnego źródła. W trybie chłodzenia ta dodatkowa energia cieplna również powstaje w sprężarce, efekt jest jednak odwrotny – pogarsza to bilans chłodzeniatłumaczy ekspert z Fabryki Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o.

Warto zaznaczyć, że zapotrzebowanie energetyczne systemu wyposażonego w pompę ciepła, jako urządzenie chłodzące jest niższe niż w przypadku tradycyjnej klimatyzacji.

Andrzej Wicher/ NTS-Energy

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

REKLAMA

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA