REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Klimakonwektor: chłodzenie pasywne i aktywne – różnice

Subskrybuj nas na Youtube
Klimakonwektor. Fot. Fabryka Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o.
Klimakonwektor. Fot. Fabryka Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o.
Fabryka Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o.

REKLAMA

REKLAMA

Klimakonwektor to urządzanie chłodząco-grzejące, które możemy stosować w zależności od aktualnego zapotrzebowania. Chłodząc nas klimakonwektor może pracować na dwa sposoby: pasywny oraz aktywny. Zobacz, jakie są między nimi różnice.

REKLAMA

Klimakonwektor. Fot. NTS-Energy sp. z o.o.

Rozwiązania pozwalające zmniejszać temperaturę we wnętrzu budynku powinniśmy dobierać przede wszystkim kierując się mechanizmem ich działania, efektywnością chłodniczą oraz zużyciem energii. Warto przyjrzeć im się bliżej i dobrać to najbardziej dopasowane do naszych potrzeb.

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzator?

Chłodzenie pasywne

Chłodzenie pasywne, zwane jest także biernym lub naturalnym. Jego cechą charakterystyczną są przede wszystkim niewielkie koszty eksploatacji oraz niskie zużycie energii. Najważniejszym elementem, dzięki któremu system funkcjonuje jest źródło dolne (np. grunt lub wody gruntowe). Krążący w układzie czynnik roboczy (najczęściej glikol), pochłania z niego temperaturę, która w lecie wynosi ok. 6-10˚C, a następnie przekazuje ją wodzie w systemie centralnego ogrzewania. Schłodzona ciecz wpuszczona zostaje do końcowego systemu, np. ogrzewania ściennego i absorbuje nadmiar ciepła z pomieszczenia. Można zwiększyć efektywność tego procesu instalując kasetony sufitowe lub klimakonwektory.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak działa klimakonwektor?

Podstawą działania klimakonwektora jest przepływ wody z układu grzewczo-chłodzącego poprzez wymiennik aluminiowy. Turbina wentylatora z kolei wymusza dalej ruch powietrza, które jest czyszczone i filtrowane, a dzięki temu mniej wilgotne.

Urządzenie jest dzięki temu bardziej przyjazne środowisku. Ponadto stanowi alternatywę dla alergików – w przeciwieństwie bowiem do np. ogrzewania podłogowego, sprawia, że kurz nie unosi się stale w powietrzutłumaczy Andrzej Wicher, ekspert z firmy Fabryka Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o.

Zobacz także:  Jak dobrać wentylator dla instalacji wentylacji?

Gdzie można stosować chłodzenie pasywne?

Chłodzenie pasywne nadaje się do stosowania w pompach typu woda-woda lub glikol-woda. W tym celu nie używa się pomp typu powietrze-woda. Należy także pamiętać o dwóch rzeczach: upewnić się, że pompa jest wyposażona w moduł chłodzenia pasywnego, i że w lecie grunt gromadzi na tyle dużo ciepła, że moc chłodnicza pompy spada już po miesiącu pracy, a na koniec sezonu jest już w ogóle niewystarczająca.

Chłodzenie aktywne

REKLAMA

Taki rodzaj chłodzenia umożliwiają tzw. pompy odwracalne, które funkcjonują podobnie do lodówki. Wystarczy odwrócić bieg działania urządzenia, aby zaczęło chłodzić. Pompy ciepła mogą więc służyć zarówno jako źródła ciepła i chłodziarki. Wystarczy odwrócić zarówno kierunek tłoczenia sprężarki jak i zawór rozprężający. Zmieni się tym samym kierunek przepływu czynnika chłodniczego, a co za tym idzie kierunek przepływu ciepła. Efektywność chłodzenia aktywnego jest czterokrotnie wyższa w porównaniu z pasywnym, ponieważ do działania wykorzystuje pracę sprężarki.

Praktycznie każdy producent ma w swojej ofercie pompy ciepła odwracalne lub jest w stanie zaoferować taką pompę na zamówienie – tłumaczy Andrzej Wicher - Wybór systemu z chłodzeniem aktywnym jest zdecydowanie najlepszy i najbardziej wydajny.

W trybie ogrzewania pompa ciepła ma nieco większą moc i sprawność, niż w trybie chłodzenia.

Spowodowane jest to tym, że energia elektryczna pobierana przez sprężarkę zamieniana jest w ciepło, które w trybie ogrzewania łączy się z ciepłem pobieranym z dolnego źródła. W trybie chłodzenia ta dodatkowa energia cieplna również powstaje w sprężarce, efekt jest jednak odwrotny – pogarsza to bilans chłodzeniatłumaczy ekspert z Fabryki Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o.

Warto zaznaczyć, że zapotrzebowanie energetyczne systemu wyposażonego w pompę ciepła, jako urządzenie chłodzące jest niższe niż w przypadku tradycyjnej klimatyzacji.

Andrzej Wicher/ NTS-Energy

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA