REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Klimatyzacja – standard czy luksus?

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej polskich inwestorów w okresie letnim inwestuje w klimatyzację. Coraz częściej klimatyzacja to już standard, nie luksus. Czy opłaca się w nią inwestować w polskim klimacie?

Klimatyzacja. Fot. Fotolia

REKLAMA

Klimatyzacja na polskim rynku

Rynek klimatyzacji w Polsce przeżywa prawdziwy boom, spowodowany rosnącą popularnością tego typu instalacji na naszym rynku. Początki tego zjawiska można zaobserwować od roku 2007, kiedy to klimatyzacja przestała być kojarzona wyłącznie z luksusowymi hotelami w tropikalnych krajach i dużymi zagranicznymi przedsiębiorstwami, które mogły pozwolić sobie na koszty montażu oraz utrzymania instalacji. W okresie ostatnich 5 lat klimatyzator stał się urządzeniem goszczącym nie tylko w biurach małych i średnich przedsiębiorstw, ale coraz częściej kupowanym przez klientów indywidualnych. Wzrost popularności wykorzystywania klimatyzacji wiąże się przede wszystkim z malejącymi kosztami instalacji oraz eksplantacji urządzenia.

Zobacz także:  Szczelność klimatyzacji – jak to sprawdzić?

- Zalew rynku klimatyzatorów urządzeniami kiepskiej jakości, najczęściej pochodzącymi z Chin, które oferowane są nawet za mniej niż 2 tys. zł spowodował ogromną konkurencję wśród wiodących producentów takich jak Daikin, Mitsubishi Electric czy Fujitsu. Dziś markowy, energooszczędny i niezawodny klimatyzator renomowanej firmy z Europy zachodniej lub Japonii można zainstalować za 3-3,5 tyś zł. Kilka lat temu tego typu inwestycja wiązałaby się z wydatkiem rzędu 5-6 tys. zł..- tłumaczy Piotr Stefaniak z łódzkiej firmy AC Klimat.

Klimatyzacja, kiedyś – luksus, dziś – standard

Powszechność stosowania klimatyzacji w biznesie wymusiła zmianę postrzegania tego typu inwestycji w kontekście wizerunku przedsiębiorstwa. To, co kiedyś wydawało się luksusem dziś jest standardowym rozwiązaniem, którego brak może źle świadczyć o kondycji firmy. Klimatyzacja, która mogłaby się wydawać instalacją niepotrzebną dla budownictwa w naszym klimacie, właśnie w Polsce stanowi prawdziwe zbawienie dla osób doświadczających drastycznych zmian temperatury, które występują z dnia na dzień oraz w obliczu coraz bardziej upalnego lata . Montaż klimatyzacji, stanowiącej proste w obsłudze, funkcjonalne i coraz tańsze rozwiązanie dla firmy, w oczach naszych partnerów biznesowych, klientów a nawet pracowników i współpracowników stał się elementem nie tylko mile widzianym, ale nawet oczekiwanym i pożądanym w codziennej współpracy. Klimatyzacja latem, szczególnie w dużych miastach, gdzie wszechobecny asfalt i beton łatwo nagrzewają całe otoczenie, jest rozwiązaniem oszczędniejszym od sieci wentylatorów oraz gwarancją na godziwe warunki pracy. Duże miasta, w upalne dni charakteryzują się również niską wilgotnością powietrza, przez co wysoka temperatura tym mocniej wpływa na jakość pracy.

Sens instalowania klimatyzacji w polskim klimacie

- Spotykamy się z pytaniami o sens instalowania klimatyzacji w kraju, w którym mamy do czynienia tylko z kilkoma upalnymi miesiącami w roku. Odpowiedzią na nie zawsze będą rosnące statystyki sprzedaży tego typu instalacji w Polsce, przez co jej brak stawia firmę w gronie mniejszości, która kojarzy się nie z oszczędnością, ale ze słabą kondycją finansową. Należy również pamiętać że niedrogie udogodnienie jakim jest klimatyzacja w firmie może spowodować znaczny wzrost efektywności pracy co może mieć bezpośrednie przełożenie na zyski przedsiębiorcy.  Dziś w upalny dzień o wiele łatwiej zauważyć na pierwszy rzut oka brak klimatyzacji w firmie niż jej obecność. – mówi Piotr Stefaniak z AC Klimat.

Zobacz także: Klimatyzator w mieszkaniu: koszty zakupu i utrzymania

Jak dbać o klimatyzację bez dodatkowych kosztów

REKLAMA

Aby inwestycja w klimatyzację pozostała pożądanym oraz tanim rozwiązaniem musi być właściwie użytkowana. Wybór instalatora oferującego profesjonalny montaż oraz sezonowe przeglądy i utrzymanie gwarancji dla instalacji powinien być traktowany jako priorytet dla każdego przedsiębiorcy inwestującego w klimatyzację. O tym, czy będziemy potrzebowali częstego serwisu decyduje przede wszystkim właściwa eksploatacja instalacji. Do najczęściej spotykanych grzechów w użytkowaniu klimatyzacji należy praca urządzenia przez całą dobę. W wielu firmach nigdy nie wyłącza się klimatyzacji, przez co naraża się pracowników na problemy zdrowotne, a firmę na straty finansowe . Najbardziej popularne klimatyzatory pochłaniają powietrze z pomieszczenia, filtrują, ochładzają, osuszają lub dogrzewają je i znów oddają. Przy użytkowaniu takich urządzeń należy pamiętać o okresowym wietrzeniu pomieszczenia co zapewni stały dopływ świeżego powietrza, a pracujący klimatyzator skutecznie oczyści je z brudu i kurzu a w przypadku urządzeń bardziej zaawansowanych technicznie  - również z drobnoustrojów.

- Częstym zjawiskiem jest też niewłaściwe ustawianie parametrów pracy urządzenia. Wielu użytkowników w upalne dni poszukując orzeźwienia stara się ustawić klimatyzację na jak najniższą temperaturę i „silny” nadmuch, przez co narażają się na szok termiczny, którego doświadczą wychodząc z biura. Zaleca się, żeby ustawienie klimatyzacji było tylko o 3-4 stopnie niższe niż temperatura na zewnątrz. – radzi Piotr Stefaniak z AC Klimat.

REKLAMA

Brudna i nieserwisowana klimatyzacja może być wylęgarnią wirusów i drobnoustrojów. Producenci klimatyzatorów zalecają w celu utrzymania długoletniej gwarancji kompleksową konserwację urządzeń i instalacji dwa razy do roku przez stację serwisową z odpowiednimi kwalifikacjami oraz sprzętem. W trakcie takiej usługi odbywa się m.in. odgrzybianie instalacji. To za mało, należy również dbać o czyszczenie filtrów urządzenia we własnym zakresie . Czynność ta powinna być przeprowadzane co miesiąc lub dwa, nie potrzebna jest jednak do tego specjalistyczna firma, w lepszych urządzeniach dostęp do filtra jest ułatwiony i wystarczy umyć go wodą z mydłem.

– Warunkiem prawidłowego funkcjonowania urządzeń, wykorzystania w pełni ich możliwości technicznych w maksymalnym okresie żywotności jest niewątpliwie obsługa zgodnie z zaleceniami producentów poszczególnych urządzeń, a co się z tym wiąże również stała konserwacja sprzętu przez firmy wyspecjalizowane – radzi Piotr Stefaniak z AC Klimat.

Klimatyzacja może również przynieść bardziej wymierne oszczędności niż te, w których oszczędzamy na zdrowiu pracowników. Montaż klimatyzatora i jego użytkowanie możemy odliczyć od podatku. Podobnie jak w przypadku kosztów na ogrzewanie, również klimatyzacja może być wpisana do kosztów podatkowych. Do wydatków takich można zaliczyć zakup urządzeń klimatyzacyjnych, ich serwis i konserwację. Należy jednak pamiętać, że sam zakup urządzenia należy do środków trwałych firmy, a tych nie możemy od razu wpisać do kosztów podatkowych, trzeba więc poddać je najpierw amortyzacji.

- Rozwiązaniem tego problemu może być forma leasingu, która staje się coraz bardziej popularna w tego rodzaju instalacjach – radzi Piotr Stefaniak z AC Klimat.

Jak się okazuje klimatyzacja nie oznacza dziś zbędnego luksusu, na który mogą sobie pozwolić tylko najbogatsze firmy i instytucje. Udogodnienia towarzyszą nam na co dzień, dlatego firma unikająca tanich inwestycji ułatwiających pracę i kontakt z klientem może stwarzać wrażenie nie idącej z duchem czasów.

- Inwestycja w klimatyzację w dzisiejszych czasach nie stanowi wydatku, który mógłby mocno zaszkodzić nawet średnio prosperującej firmie. Rezygnacja z tego typu udogodnienia może jednak mocno ochłodzić relację naszego przedsiębiorstwa z klientami lub potencjalnymi partnerami, przez co pozornie zaoszczędzone pieniądze odbiją się na wizerunku firmy – podsumowuje Piotr Stefaniak z AC Klimat.

Zobacz także:  Jak projektować instalację odprowadzenia skroplin z klimatyzatora?

Piotr Stefaniak z AC Klimat

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA