REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zasady prowadzenia przewodów: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Redakcja Dom
Komin.
Komin.

REKLAMA

REKLAMA

Zasady prowadzenia przewodów: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych określają normy, w których znajdziemy informacje jakie przekroje powinny mieć przewody kominowe, z jakich materiałów się je wykonuje oraz jak wysoko powinny być wyprowadzone powyżej poziomu dachu.

Wszystkie przewody kominowe (dymowe, spalinowe i wentylacyjne) należy prowadzić w ścianach wykonanych z cegły ceramicznej lub specjalnie wyprodukowanych do tego celu ceramicznych pustakach kominowych. Do budowy przewodów kominowych nie wolno używać innego rodzaju elementów ceramicznych, których używa się do budowy ścian, takich jak cegła dziurawka, kratówka czy szczelinówka.  Te wyroby, choć są ceramiczne kompletnie się do tego nie nadają.

REKLAMA

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Aby zwiększyć ciąg przewodów kominowych jeszcze w fazie projektu przewody łączy się w grupy. Zwiększa to ciąg kanałów podczas wzajemnego ich ogrzewania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prowadząc kominy przez całą wysokość budynku dopuszcza się ich odchylenie od pionu, które może wynosić maks. 30°. Wykonując odchylenie kanału należy pamiętać, aby dodatkowo wykonać specjalne otwory służące do czyszczenia komina.

Zobacz także: Jak profesjonalnie wykończyć komin?

Projektując budynek i kanały wentylacyjne, należy pamiętać, aby ściany z przewodami kominowymi nie były w żaden sposób obciążone. Łatwo palne elementy budynku takie jak np. krokwie drewniane należy prowadzić min 30 cm od wewnętrznego lica przewodu kominowego – nie bliżej.

Do jednego kanału dymowego można podłączyć maks. 3 paleniska na co drugiej kondygnacji.

Jeśli w budynku przewiduje się montaż kuchenki gazowej – ta, nie wymaga poprowadzenia do niej kanału spalinowego.

Kanały dymowe na ostatniej kondygnacji

Na ostatniej kondygnacji kanały dymowe muszą być samodzielne – nie mogą być one połączone z kanałami z niższych kondygnacji.

Każdy z kanałów spalinowych i wentylacyjnych należy prowadzić w taki sposób, aby były on oddzielny dla każdej kondygnacji.


Kanały dymowe ogrzewania piecowego

Jeśli takowe przewidziano w budynku, muszą być one poprowadzone na sam dół budynku – do piwnicy, gdzie należy wykonać specjalny zamykamy otwór i drzwiczki wycierowe.

Przekroje kanałów dymowych i spalinowych

Wg normy każdy z przewodów dymowych i spalinowych ma określony, konkretny wymiar.

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Minimalne wymiary dla kanałów dymowych i spalinowych:

– 14/14 cm lub Φ 15 dla 1–2 pieców
– 14/20 cm lub Φ 19 dla 2 pieców

Najczęściej stosowane wymiary kanałów dymowych i spalinowych:

– 14/14 cm lub 14/20 cm dla 1 pieca
– 14/27 cm dla 2 lub 3 pieców.

Wymiary kanałów wentylacyjnych

Najczęściej stosowanymi wymiarem kanałów wentylacyjnych są: 14/14 cm lub 14/20 cm.

Jeśli długość kanału pomiędzy jego wlotem a wylotem ponad poziomem dachu jest mniejsza niż 5 m – przekrój kanału nie powinien być mniejszy niż 14/20 cm.

Przegroda pomiędzy dwoma sąsiadującymi kanałami kominowymi, nie powinna być mniejsza niż ½ grubości cegły. Taką samą, minimalną grubość powinny mieć wszystkie ścianki przewodu kominowego – także zewnętrzne. Jeśli przestrzeń obok komina jest nie ogrzewana (np. kiedy przewód znajduje się w zewnętrznej ścianie budynku) w takim przypadku minimalna grubość ścianki przewodu powinna wynosić minimum grubość 1 cegły.

Zobacz także: Jak zbudować komin?


Oznaczenia kanałów

Wyróżniamy trzy odrębne oznaczenia graficzne mówiące nam o tym, z jakim rodzajem przewodu kominowego mamy do czynienia. Są to:

Przewód spalinowy.

Przewód dymowy.

Przewód wentylacyjny.

Zobacz także: Kominek w domu drewnianym

Wyprowadzenia kanałów kominowych powyżej poziomu dachu

Tak samo jak w przypadku przekroju komina, istotna jest także jego wysokość, na jaką wyprowadza się komin powyżej poziomu dachu.  

Za minimalną odległość wierzchołka komina od poziomu połaci dachowej przyjmuje się 30 cm. Jest to odległość przyjmowana w przypadku do pokryć dachowych niepalnych lub trudno zapalnych.

Dla pokryć łatwo zapalnych, minimalna odległość wylotu komina od połaci dachowej powinna wynosić  min. 60 cm przy zachowaniu poziomej odległości od połaci dachowej równej 100 cm.

Wysokość wyprowadzenie komina ponad dach.

Zobacz także: Czym są biokominki i jak je zaaranżować?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

Koniec z patodeweloperką. Zmiany w ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Prezydent podpisał ustawę

W dniu 5 czerwca 2025 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 maja 2025 roku o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 695). Poniżej opis jakie to istotne regulacje się zmieniły.

Zaczęły się już grzyby: niektórzy mówią, że jest wysyp

Można powiedzieć, że czuć już grzyby w powietrzu. To specyficzny, intensywny zapach, którego nie można pomylić z niczym innym. Zatem ogłaszamy: zaczęły się już grzyby, ba - niektórzy mówią, że jest wysyp. Grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków, a wielu z nas nie może się doczekać pierwszych wypraw do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Czy w czerwcu 2025 roku można już znaleźć grzyby w polskich lasach? Odpowiedź brzmi: tak! Choć sezon grzybowy kojarzy się głównie z jesienią, to w tym roku, dzięki chłodnej i deszczowej wiośnie, pierwsze grzyby pojawiły się wcześniej.

Leasing oświetlenia – nowe rozwiązanie dla firm i deweloperów. Na czym polega i jakie korzyści oferuje

Czy leasing może wyjść poza samochody i komputery? Coraz więcej firm mówi: tak. W dobie transformacji modelu własnościowego, gdy liczy się dostęp, a nie posiadanie, leasing infrastruktury technicznej – w tym oświetlenia – staje się realnym narzędziem optymalizacji kosztów i zarządzania obiektami.

REKLAMA

Budynek Intraco w Warszawie będzie zburzony. Rozbiórka potrwa ponad rok. W 2030 r. w tym miejscu stanie nowoczesny wieżowiec

Budynek Intraco zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie w 2030 r. nowoczesny wieżowiec, bardzo podobny do historycznego – poinformowali 3 czerwca 2025 r. przedstawiciele Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Ceny garaży i miejsc postojowych w 2025 r. Metr kwadratowy garażu często droższy niż metr mieszkania na rynku wtórnym

Ceny garaży i miejsc postojowych w całej Polsce rosną dynamicznie – w niektórych miastach ofert jest mniej niż w innych, stąd duży wzrost cen. – Zdarzają się oferty, gdy metr kwadratowy garażu jest droższy niż metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym. Oferty powyżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy garażu już się zdarzają. Droższe są garaże wolnostojące, murowane, to także o nie ludzie pytają częściej. Miejsca postojowe w garażu podziemnym zdecydowanie trudniej sprzedać – przyznaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

Oferta mieszkań z rynku pierwotnego. Co się zmieniło w ciągu ostatniego roku?

Jak wygląda obecnie rynek mieszkań z rynku pierwotnego? Czy deweloperzy rozszerzyli swoją ofertę? Na jakie mieszkania stawiają? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Kupno mieszkania. Czy zielone przedmieścia wygrywają z centrum?

Czy rośnie zainteresowanie mieszkaniami w zielonych, spokojnych częściach miast, sprzyjających pracy zdalnej? Jak zmieniają się preferencje lokalizacyjne kupujących? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Pomieszczenie przynależne: linie w garażu nie wystarczą?

Czy linie narysowane w garażu wystarczają, aby uznać miejsce postojowe za pomieszczenie przynależne do mieszkania? Wyjaśniają eksperci RynekPierwotny.pl.

Szybki QUIZ dla działkowców i ogrodników. Dasz radę zdobyć komplet punktów?
Kiedy wypada Zimna Zośka? Co oznacza skrót ROD? Odmianą jakiego warzywa jest Bawole Serce? Znasz odpowiedzi? Sprawdź swoją wiedzę!

REKLAMA