REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zasady prowadzenia przewodów: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Redakcja Dom
Komin.
Komin.

REKLAMA

REKLAMA

Zasady prowadzenia przewodów: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych określają normy, w których znajdziemy informacje jakie przekroje powinny mieć przewody kominowe, z jakich materiałów się je wykonuje oraz jak wysoko powinny być wyprowadzone powyżej poziomu dachu.

Wszystkie przewody kominowe (dymowe, spalinowe i wentylacyjne) należy prowadzić w ścianach wykonanych z cegły ceramicznej lub specjalnie wyprodukowanych do tego celu ceramicznych pustakach kominowych. Do budowy przewodów kominowych nie wolno używać innego rodzaju elementów ceramicznych, których używa się do budowy ścian, takich jak cegła dziurawka, kratówka czy szczelinówka.  Te wyroby, choć są ceramiczne kompletnie się do tego nie nadają.

REKLAMA

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Aby zwiększyć ciąg przewodów kominowych jeszcze w fazie projektu przewody łączy się w grupy. Zwiększa to ciąg kanałów podczas wzajemnego ich ogrzewania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prowadząc kominy przez całą wysokość budynku dopuszcza się ich odchylenie od pionu, które może wynosić maks. 30°. Wykonując odchylenie kanału należy pamiętać, aby dodatkowo wykonać specjalne otwory służące do czyszczenia komina.

Zobacz także: Jak profesjonalnie wykończyć komin?

Projektując budynek i kanały wentylacyjne, należy pamiętać, aby ściany z przewodami kominowymi nie były w żaden sposób obciążone. Łatwo palne elementy budynku takie jak np. krokwie drewniane należy prowadzić min 30 cm od wewnętrznego lica przewodu kominowego – nie bliżej.

Do jednego kanału dymowego można podłączyć maks. 3 paleniska na co drugiej kondygnacji.

Jeśli w budynku przewiduje się montaż kuchenki gazowej – ta, nie wymaga poprowadzenia do niej kanału spalinowego.

Kanały dymowe na ostatniej kondygnacji

Na ostatniej kondygnacji kanały dymowe muszą być samodzielne – nie mogą być one połączone z kanałami z niższych kondygnacji.

Każdy z kanałów spalinowych i wentylacyjnych należy prowadzić w taki sposób, aby były on oddzielny dla każdej kondygnacji.


Kanały dymowe ogrzewania piecowego

Jeśli takowe przewidziano w budynku, muszą być one poprowadzone na sam dół budynku – do piwnicy, gdzie należy wykonać specjalny zamykamy otwór i drzwiczki wycierowe.

Przekroje kanałów dymowych i spalinowych

Wg normy każdy z przewodów dymowych i spalinowych ma określony, konkretny wymiar.

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Minimalne wymiary dla kanałów dymowych i spalinowych:

– 14/14 cm lub Φ 15 dla 1–2 pieców
– 14/20 cm lub Φ 19 dla 2 pieców

Najczęściej stosowane wymiary kanałów dymowych i spalinowych:

– 14/14 cm lub 14/20 cm dla 1 pieca
– 14/27 cm dla 2 lub 3 pieców.

Wymiary kanałów wentylacyjnych

Najczęściej stosowanymi wymiarem kanałów wentylacyjnych są: 14/14 cm lub 14/20 cm.

Jeśli długość kanału pomiędzy jego wlotem a wylotem ponad poziomem dachu jest mniejsza niż 5 m – przekrój kanału nie powinien być mniejszy niż 14/20 cm.

Przegroda pomiędzy dwoma sąsiadującymi kanałami kominowymi, nie powinna być mniejsza niż ½ grubości cegły. Taką samą, minimalną grubość powinny mieć wszystkie ścianki przewodu kominowego – także zewnętrzne. Jeśli przestrzeń obok komina jest nie ogrzewana (np. kiedy przewód znajduje się w zewnętrznej ścianie budynku) w takim przypadku minimalna grubość ścianki przewodu powinna wynosić minimum grubość 1 cegły.

Zobacz także: Jak zbudować komin?


Oznaczenia kanałów

Wyróżniamy trzy odrębne oznaczenia graficzne mówiące nam o tym, z jakim rodzajem przewodu kominowego mamy do czynienia. Są to:

Przewód spalinowy.

Przewód dymowy.

Przewód wentylacyjny.

Zobacz także: Kominek w domu drewnianym

Wyprowadzenia kanałów kominowych powyżej poziomu dachu

Tak samo jak w przypadku przekroju komina, istotna jest także jego wysokość, na jaką wyprowadza się komin powyżej poziomu dachu.  

Za minimalną odległość wierzchołka komina od poziomu połaci dachowej przyjmuje się 30 cm. Jest to odległość przyjmowana w przypadku do pokryć dachowych niepalnych lub trudno zapalnych.

Dla pokryć łatwo zapalnych, minimalna odległość wylotu komina od połaci dachowej powinna wynosić  min. 60 cm przy zachowaniu poziomej odległości od połaci dachowej równej 100 cm.

Wysokość wyprowadzenie komina ponad dach.

Zobacz także: Czym są biokominki i jak je zaaranżować?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA