Zasady prowadzenia przewodów: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych
REKLAMA
REKLAMA
Wszystkie przewody kominowe (dymowe, spalinowe i wentylacyjne) należy prowadzić w ścianach wykonanych z cegły ceramicznej lub specjalnie wyprodukowanych do tego celu ceramicznych pustakach kominowych. Do budowy przewodów kominowych nie wolno używać innego rodzaju elementów ceramicznych, których używa się do budowy ścian, takich jak cegła dziurawka, kratówka czy szczelinówka. Te wyroby, choć są ceramiczne kompletnie się do tego nie nadają.
REKLAMA
Polecany produkt: Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?
Polecany produkt: Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik
Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik
Aby zwiększyć ciąg przewodów kominowych jeszcze w fazie projektu przewody łączy się w grupy. Zwiększa to ciąg kanałów podczas wzajemnego ich ogrzewania.
Prowadząc kominy przez całą wysokość budynku dopuszcza się ich odchylenie od pionu, które może wynosić maks. 30°. Wykonując odchylenie kanału należy pamiętać, aby dodatkowo wykonać specjalne otwory służące do czyszczenia komina.
Zobacz także: Jak profesjonalnie wykończyć komin?
Projektując budynek i kanały wentylacyjne, należy pamiętać, aby ściany z przewodami kominowymi nie były w żaden sposób obciążone. Łatwo palne elementy budynku takie jak np. krokwie drewniane należy prowadzić min 30 cm od wewnętrznego lica przewodu kominowego – nie bliżej.
Do jednego kanału dymowego można podłączyć maks. 3 paleniska na co drugiej kondygnacji.
Jeśli w budynku przewiduje się montaż kuchenki gazowej – ta, nie wymaga poprowadzenia do niej kanału spalinowego.
Kanały dymowe na ostatniej kondygnacji
Na ostatniej kondygnacji kanały dymowe muszą być samodzielne – nie mogą być one połączone z kanałami z niższych kondygnacji.
Każdy z kanałów spalinowych i wentylacyjnych należy prowadzić w taki sposób, aby były on oddzielny dla każdej kondygnacji.
Kanały dymowe ogrzewania piecowego
Jeśli takowe przewidziano w budynku, muszą być one poprowadzone na sam dół budynku – do piwnicy, gdzie należy wykonać specjalny zamykamy otwór i drzwiczki wycierowe.
Przekroje kanałów dymowych i spalinowych
Wg normy każdy z przewodów dymowych i spalinowych ma określony, konkretny wymiar.
Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF
Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu
Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku
Minimalne wymiary dla kanałów dymowych i spalinowych:
– 14/14 cm lub Φ 15 dla 1–2 pieców
– 14/20 cm lub Φ 19 dla 2 pieców
Najczęściej stosowane wymiary kanałów dymowych i spalinowych:
– 14/14 cm lub 14/20 cm dla 1 pieca
– 14/27 cm dla 2 lub 3 pieców.
Wymiary kanałów wentylacyjnych
Najczęściej stosowanymi wymiarem kanałów wentylacyjnych są: 14/14 cm lub 14/20 cm.
Jeśli długość kanału pomiędzy jego wlotem a wylotem ponad poziomem dachu jest mniejsza niż 5 m – przekrój kanału nie powinien być mniejszy niż 14/20 cm.
Przegroda pomiędzy dwoma sąsiadującymi kanałami kominowymi, nie powinna być mniejsza niż ½ grubości cegły. Taką samą, minimalną grubość powinny mieć wszystkie ścianki przewodu kominowego – także zewnętrzne. Jeśli przestrzeń obok komina jest nie ogrzewana (np. kiedy przewód znajduje się w zewnętrznej ścianie budynku) w takim przypadku minimalna grubość ścianki przewodu powinna wynosić minimum grubość 1 cegły.
Zobacz także: Jak zbudować komin?
Oznaczenia kanałów
Wyróżniamy trzy odrębne oznaczenia graficzne mówiące nam o tym, z jakim rodzajem przewodu kominowego mamy do czynienia. Są to:
Przewód spalinowy.
Przewód dymowy.
Przewód wentylacyjny.
Zobacz także: Kominek w domu drewnianym
Wyprowadzenia kanałów kominowych powyżej poziomu dachu
Tak samo jak w przypadku przekroju komina, istotna jest także jego wysokość, na jaką wyprowadza się komin powyżej poziomu dachu.
Za minimalną odległość wierzchołka komina od poziomu połaci dachowej przyjmuje się 30 cm. Jest to odległość przyjmowana w przypadku do pokryć dachowych niepalnych lub trudno zapalnych.
Dla pokryć łatwo zapalnych, minimalna odległość wylotu komina od połaci dachowej powinna wynosić min. 60 cm przy zachowaniu poziomej odległości od połaci dachowej równej 100 cm.
Wysokość wyprowadzenie komina ponad dach.
Zobacz także: Czym są biokominki i jak je zaaranżować?
REKLAMA
REKLAMA