REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co to jest klimatyzacja?

Artur Nowotka

REKLAMA

Pojęcie „klimatyzacja” z reguły utożsamiane jest z chłodzeniem. Warto pamiętać jednak, że proces klimatyzacji nie polega na samym chłodzeniu. Klimatyzacja służy także do utrzymania temperatury i wilgotności powietrza na określonym poziomie.

Nie tylko chłodzenie

REKLAMA

W branży klimatyzacyjnej pojęcie to ma za zadanie „utrzymać parametry powietrza na danym poziomie”. Nie zawsze wiąże się to z chłodzeniem powietrza. Praca klimatyzacji zimą sprowadza się do podgrzewania powietrza do żądanej temperatury. W tym celu należy zainstalować specjalne typy klimatyzatorów z możliwością zamiany obiegu chłodniczego na grzewczy (inwertery). Właściwy proces klimatyzacji jest przeważnie realizowany przez centrale klimatyzacyjne. Ich zadaniem jest dostarczenie powietrza o określonej jakości. Zachodzą w niej takie procesy jak ogrzewanie, chłodzenie, osuszanie i nawilżanie powietrza. Całość tych procesów nazywamy procesami klimatyzacyjnymi.

A więc osuszanie i nawilżanie

REKLAMA

Ważną częścią procesu klimatyzacji jest dostosowanie parametrów wilgotnościowych powietrza. Jest to o wiele trudniejsze zadanie niż chłodzenie czy grzanie ponieważ pojemność cieplna wody, oraz inne jej parametry, jak gęstość, są wielokrotnie większe od parametrów powietrza. Powietrze osuszane jest najczęściej poprzez schłodzenie go do temperatury skraplania wody (tzw. temperatura punktu rosy). Nawilżanie powietrza realizowane jest poprzez np. wtrysk gorącej pary wodnej, lub poprzez tkaniny nasączane wodą (efekt mokrej ścierki na grzejniku).

Dlaczego zimnymi porankami w lecie możemy zauważyć rosę na trawie? Temperatura spadła poniżej temperatury punktu rosy, a wilgoć w nim zawarta wkropliła się na chłodniejszych powierzchniach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Klimatyzatory freonowe a osuszanie

Klimatyzatory naścienne chłodzą powietrze, lecz nie mają kontroli nad jego wilgotnością. W urządzeniu następuje takie ochłodzenie powietrza, że wykrapla się wilgoć i powietrze wyrzucane z jest bardziej suche niż zasysane z pomieszczenia. Ilość wilgoci, która została odebrana od powietrza jest wartością zmienną każdego dnia. Zależy ona głównie od wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Klimatyzatory pokojowe osuszają powietrze od 5% do 20%.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA