REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak używać cieczy roboczych?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Orzechowska
Ciecze robocze. Fot. Fotolia
Ciecze robocze. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ciecze robocze to roztwory stosowane w instalacjach grzewczych i chłodniczych jako przekaźniki ciepła/chodu pomiędzy ośrodkami. Dobrze dobrane pozwalają na zachowanie bezpiecznej i stabilnej pracy układu. Warto zainwestować w sprawdzone produkty, które nie uszkodzą instalacji.

Jak wybrać najlepszą ciecz?

REKLAMA

Najkorzystniejsze są roztwory alkoholu dihydroksylowego, czyli glikole propylenowe. Należy jednak pamiętać, że mają on większą korozyjność niż woda oraz wysoką utlenialność, dlatego nie mogą być stosowane jako czysty roztwór. Muszą być wzbogacone o środki przeciwpienne, przeciwutleniające, stabilizujące, etc. Stężenie roztworu powinno wynosić minimum 30%, niższe oznacza, że zbyt słabe będzie działanie substancji antykorozyjnych. Warto zwrócić uwagę na te płyny, które w składzie mają dodatki organiczne (chłodziwa OAT – Organic Acid Technology). Ich zaletą jest lepsza rozpuszczalność, a także ze względu na dodatkowe właściwości - dłuższa żywotność.

Zobacz także: Ciecze niezamarzające – co to takiego?

Jak stosować glikole?

Glikole przedawane są zwykle w jednostkach 1 kg, często można również kupić je w litrach, ale należy pamiętać o tym, że ich objętość zależy od temperatury. Dostępne są w formie roztworu (łatwiejszego i szybszego w użyciu) oraz koncentratu. Jeżeli decydujemy się na to drugie rozwiązanie musimy pamiętać, że woda, której do tego celu używamy mysi mieć określone parametry:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • twardość max. 0,96 mmol/l (czyli 5,4 d)
  • maksymalna ilość chlorków 0,25.

Aby uniknąć komplikacji (zbyt dużej ilości tlenków, korozji instalacji) najlepiej wykorzystać w tym celu wodę demineralizowaną. Roztwór należy bardzo dokładnie wymieszać. Proporcje i dokładne instrukcje znajdują się na opakowaniu.

Zobacz także: Biokominki na biopaliwo, alternatywa dla kominka


Dostępne są glikole o różnej temperaturze krystalizacji -15, -20, -25, -30, -35oC, co pozwala dopasować produkt do określonych potrzeb. Temperaturom odpowiadają stężenia – 34, 41, 44, 50, 54%.

REKLAMA

Jeżeli stosujemy glikole w używanej okresowo instalacji grzewczej, najlepiej zdecydować się na roztwór o temperaturze krystalizacji do –15oC, w instalacjach słonecznych do –35oC (ze względu na powiązaną z tym wyższą temperaturę wrzenia). W instalacjach chłodniczych można używać glikolu propylenowego oraz etylenowego, a stężenie należy dopasować do temperatury środowiska.

Korzystanie z cieczy roboczych wiąże się z przeprowadzaniem okresowych kontroli, ponieważ ich jakość ulega z czasem pogorszeniu, zwłaszcza, kiedy pracują one w ekstremalnej temperaturze lub poddawane są niekorzystnym czynnikom. Uwagę należy zwrócić na rezerwę alkaliczną, pH oraz gęstość roztworu.

I wreszcie – na co uważać?

Zdecydowanie niepolecane jest kupowanie nieznanych, niesprawdzonych cieczy, bo mogą one uszkodzić instalację. Często producenci z tzw. “firm – krzaków” oszczędzają na uszlachetniaczach – stabilizatorach, środkach przeciwpiennych i przeciwutleniających. Zdarza się również, że taki roztwór składa się prawie wyłącznie z wody i minimalnej ilości glikolu, brak w nim odpowiedniej ilości dodatku antykorozyjnego, co może zniszczyć cały układ.

Zobacz także: Tanie ogrzewanie – jak je wybrać

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA