Najczęstsze problemy z ogrzewaniem
REKLAMA
REKLAMA
Przeczytaj instrukcję obsługi
Instalacje c.o. są zasilane z różnych źródeł ciepła takich jak:
REKLAMA
-
kotły węglowe;
-
kotły olejowe;
-
kotły gazowe.
Każdy z tych systemów funkcjonuje nieco inaczej. Dlatego jeśli ogrzewanie nie działa prawidłowo, należy przeczytać instrukcję obsługi. Problemy z ogrzewaniem w większości są takie same dla wszystkich typów instalacji i zazwyczaj łatwo ustalić ich źródło.
Zobacz także: Uchroń się przed czadem!
Regulowanie temperatury
Jeżeli z kotła nie wypływa woda w odpowiedniej temperaturze, należy sprawdzić, czy dobrze nastawiliśmy regulator kotłowy. W przypadku termostatów pokojowych kocioł nastawiamy na najwyższą temperaturę. Wtedy będziemy mieć pewność, że w czasie mrozów pomieszczenia będą wystarczająco ogrzane.
Jeżeli regulator jest dobrze nastawiony, a woda nadal jest zimna, oznacza to usterkę w kotle, złe paliwo lub zbyt małą moc kotła w stosunku do potrzebnego ciepła.
Główne problemy
Najczęściej grzejniki nie działają prawidłowo, ponieważ są zapowietrzone. Wtedy tylko ich część jest ciepła. Czasem można usłyszeć, jak w grzejnikach przepływa woda. Aby odpowietrzyć urządzenie, trzeba odkręcić odpowietrznik na tyle, aby woda wypłynęła. Jednocześnie należy pamiętać o odpowiednim ciśnieniu w instalacji.
Czasem grzejnik jest zimny, ponieważ zablokował się zawór regulacyjny. Problem można rozwiązać, delikatnie opukując zawór. Jeżeli to nie pomoże, należy wezwać hydraulika.
Zobacz także: Jak wyliczyć moc kotła?
REKLAMA
Niska temperatura w grzejnikach, zwłaszcza tych oddalonych od kotła, może być także spowodowana nieprawidłową regulacją instalacji. Zawory przygrzejnikowe mają zawór podwójnej regulacji, który reaguje na nastawioną temperaturę oraz wyrównuje jej przepływ w poszczególnych grzejnikach. Równomierne nagrzewanie grzejników można uzyskać, zmieniając tzw. wstępną regulację.
Po sezonie grzewczym należy nastawić przygrzejnikowe zawory termostatyczne na najwyższą temperaturę. Dzięki temu zabezpieczymy zawór przed sklejeniem się z grzybkiem, a głowicę przed uszkodzeniem.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.