REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Instalacja centralnego ogrzewania – z czego się składa?

Artur Nowotka
Instalacja centralnego ogrzewania jest niezbędna w naszych domach.
Instalacja centralnego ogrzewania jest niezbędna w naszych domach.
Atlantic Polska Sp z.o.o
Atlantic Polska Sp z.o.o

REKLAMA

REKLAMA

Instalacja centralnego ogrzewania jest niezbędna w naszych domach. Zapobiega spadkowi temperatury, ale również jest barierą dla wilgoci z zewnątrz. Instalacja centralnego ogrzewania jako jedna z najbardziej niezbędnych instalacji jest złożona z wielu elementów, których odpowiednia współpraca gwarantuje prawidłową pracę instalacji grzewczej.

Pompa ciepła

REKLAMA

Sercem każdego systemu ogrzewania jest pompa napędzająca czynnik grzewczy (przeważnie woda). Dzięki ciśnieniu przez nią przekazywanym, czynnik jest w stanie dotrzeć do obiegu najbardziej niekorzystnego pod względem hydraulicznym (najczęściej najdalej oddalony odbiornik). Dzięki pompie czynnik grzewczy przepływa przez odbiorniki ciepła z określoną prędkością, tak by nastąpiła wymiana ciepła między czynnikiem a otoczeniem (pomieszczeniem).

Odbiornik ciepła – grzejnik

W każdym pomieszczeniu usytuowany jest odbiornik ciepła – najczęściej grzejnik. Gorąca woda, która do niego wpływa, wymienia swoją energię z otoczeniem poprzez powierzchnię grzejnika (wymiennika ciepła). Przekazywanie ciepła odbywa się na postawie procesów przejmowania i przenikania ciepła. Na odbiorniku ciepła następuje znaczący spadek ciśnienia – od 4 do 6 kPa, co należy uwzględnić projektując pompę.

Kotły kondensacyjne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródłem ciepła dla instalacji ogrzewania jest przeważnie kocioł lub wymiennik ciepła, do którego dostarczane jest centralnie ciepło z sieci ciepłowniczej naszego miasta. Kotły jako źródła ciepła mogą być zasilane węglem, gazem, biomasą lub olejem opałowym. Najbardziej wydajnymi źródłami ciepła są kotły kondensacyjne o sprawności bliskiej 100% (sprawności konwersji energii chemicznej na termiczną). W przypadku dostarczania ciepła z elektrociepłowni, naszym źródłem ciepła będzie wymiennik ciepła pomiędzy wodą instalacyjną a sieciową.

Zobacz także: Jak mądrze ogrzać dom?

Armatura

Na każdej instalacji centralnego ogrzewania powinna znaleźć się stosowna armatura regulująca przepływ czynnika grzewczego w instalacji. Wyróżniamy armaturę regulującą (zawory trójdrogowe, mieszające, odcinające), zabezpieczającą (zawory bezpieczeństwa, zawory odpowietrzające). Właściwy dobór i zastosowanie armatury jest warunkiem poprawnego działania instalacji.

Zobacz także: Jak poprawnie zamontować centralne ogrzewanie?

Naczynia wzbiorcze

Ostatnim elementem instalacji grzewczych są naczynia wzbiorcze. Ich zadaniem jest przejmowanie nadwyżki objętości cieczy, która wynika z wzrostu temperatury czynnika. Zapobiega to nadmiernemu i niepożądanemu wzrostowi ciśnienia w instalacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

REKLAMA

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

Hipoteka odwrócona - fakty i mity

Hipoteka odwrócona wzbudza kontrowersje. Wiele osób nie wie, że taka hipoteka może być w modelu sprzedażowym (renta dożywotnia) lub w modelu kredytowym (odwrócony kredyt hipoteczny). Co z kwestiami prawnymi?

REKLAMA

Rozliczanie podatku CIT z zastosowaniem obniżonej stawki 9% - zmiana interpretacji indywidualnej

Szef KAS potwierdził, że mały podatnik CIT, może stosować preferencyjną stawkę podatkową w wysokości 9% do obliczania zaliczek na podatek, ale jedynie do momentu przekroczenia ustawowego limitu przychodów. Po przekroczeniu limitu w określonym miesiącu/kwartale, zaliczkę na podatek dochodowy za ten okres oraz kolejne powinien obliczać już według stawki 19%.

Z czym mierzy się sektor budowlany w Polsce?

Z czym musi się mierzyć sektor budowlany w Polsce? To niepewność rynkowa, poważne wyzwania ekonomiczne i niedobór kadr. Jak przebiega zmiana pokoleniowa w budownictwie?

REKLAMA