REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pompa do centralnego ogrzewania – jak dobrać odpowiednią?

Artur Nowotka
Pompa do centralnego ogrzewania zagwarantuje dopłynięcie czynnika grzewczego do wszystkich odbiorników ciepła. Fot. materiały prasowe
Pompa do centralnego ogrzewania zagwarantuje dopłynięcie czynnika grzewczego do wszystkich odbiorników ciepła. Fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Instalacja centralnego ogrzewania dostarczająca i utrzymująca ciepło w naszych domach do właściwego działania potrzebuje sprawnej i dobrze dobranej pompy. Pompa do centralnego ogrzewania zagwarantuje dopłynięcie czynnika grzewczego do wszystkich odbiorników ciepła jakim są grzejniki lub instalacje ogrzewania podłogowego. Dowiedzmy się jak dobrać pompę do zamkniętych instalacji centralnego ogrzewania.

Instalacja wodociągowa a instalacja ogrzewania

REKLAMA

Choć w swojej budowie instalacja centralnego ogrzewania jest bardzo podobna do instalacji wodociągowej, są jednak pewne różnice, które decydują o odmiennym charakterze i oprzyrządowaniu instalacji. Przede wszystkim instalacja centralnego ogrzewania to obieg zamknięty, w którym krążąca woda może mieć nawet 900C. Wymusza to nas zastosowanie pompy odpowiednio odpornej na temperaturę. Dodatkowo woda podgrzewana z temperatury 600C do 900C znacząco zwiększa swoją objętość, co wymusza zastosowanie odpowiednio wydajniejszej pompy. Dodatkową różnicą pomiędzy instalacjami jest to, że w instalacji ogrzewania należy system odpowiednio wyregulować, zaś przy instalacjach wodociągowych jest to dość uproszczone.

Zobacz także:  10 najważniejszych kroków do bezpiecznego i niezawodnego nowego ogrzewania

Pompa do centralnego ogrzewania

Aby właściwie dobrać pompę w systemach wodnych, np. ogrzewania, należy określić wymagane ciśnienie jakie ma generować. Wartość ta nazywana jest wysokością podnoszenia pompy (czyli wysokością na jaką pompa jest w stanie wtłoczyć ciecz). Ponieważ wysokość ta jest równoznaczna z ciśnieniem dyspozycyjnym, wynika z budowy i charakterystyki instalacji. Im instalacja ma większe opory, tym pompa musi mieć wyższe ciśnienie na tłoczeniu. Opory na instalacji wynikają z chropowatości wewnętrznej rur, spadków miejscowych ze względu na kształtki (kolana, trójniki itp.) oraz spadku ciśnienia na odbiornikach ciepła (grzejniki). Opory na odcinkach prostych możemy założyć około 150 Pa/mb rury. Straty ciśnienia miejscowe to około 30–35% strat liniowych. Straty na odbiornikach ciepła (małych) to spadek ciśnienia rzędu 4–7 kPa. Dodatkowo pompa musi mieć siłę na przeciwstawienie się siłom grawitacji aby wtłoczyć ciecz na pewną wysokość. Ciśnienie wymagane do tego jest równe wysokości na jaką chcemy wtłoczyć ciecz wyrażoną w Pa. Przykładowo 1 m to 1 kPa. Sumując wszystkie straty ciśnienia na instalacji oraz inne opory związane z pracą instalacji otrzymujemy sumaryczną wysokość podnoszenia pompy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Dom energooszczędny: jak oszczędzić na ogrzewaniu?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkania w PRL. Ile nieruchomości można było legalnie posiadać? Ile kosztowała kawalerka w centrum Warszawy?

"W PRL mieszkanie było najbardziej deficytowym dobrem na rynku. Od 1989 r. realne zarobki Polaków wzrosły, ale i tak mieszkanie pozostaje towarem luksusowymi i trudno dostępnym dla znacznej części społeczeństwa" - powiedział PAP prof. Andrzej Zawistowski, historyk gospodarki, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

REKLAMA

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

REKLAMA

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA