REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pompa do centralnego ogrzewania – jak dobrać odpowiednią?

Artur Nowotka
Pompa do centralnego ogrzewania zagwarantuje dopłynięcie czynnika grzewczego do wszystkich odbiorników ciepła. Fot. materiały prasowe
Pompa do centralnego ogrzewania zagwarantuje dopłynięcie czynnika grzewczego do wszystkich odbiorników ciepła. Fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Instalacja centralnego ogrzewania dostarczająca i utrzymująca ciepło w naszych domach do właściwego działania potrzebuje sprawnej i dobrze dobranej pompy. Pompa do centralnego ogrzewania zagwarantuje dopłynięcie czynnika grzewczego do wszystkich odbiorników ciepła jakim są grzejniki lub instalacje ogrzewania podłogowego. Dowiedzmy się jak dobrać pompę do zamkniętych instalacji centralnego ogrzewania.

Instalacja wodociągowa a instalacja ogrzewania

REKLAMA

Choć w swojej budowie instalacja centralnego ogrzewania jest bardzo podobna do instalacji wodociągowej, są jednak pewne różnice, które decydują o odmiennym charakterze i oprzyrządowaniu instalacji. Przede wszystkim instalacja centralnego ogrzewania to obieg zamknięty, w którym krążąca woda może mieć nawet 900C. Wymusza to nas zastosowanie pompy odpowiednio odpornej na temperaturę. Dodatkowo woda podgrzewana z temperatury 600C do 900C znacząco zwiększa swoją objętość, co wymusza zastosowanie odpowiednio wydajniejszej pompy. Dodatkową różnicą pomiędzy instalacjami jest to, że w instalacji ogrzewania należy system odpowiednio wyregulować, zaś przy instalacjach wodociągowych jest to dość uproszczone.

Zobacz także:  10 najważniejszych kroków do bezpiecznego i niezawodnego nowego ogrzewania

Pompa do centralnego ogrzewania

Aby właściwie dobrać pompę w systemach wodnych, np. ogrzewania, należy określić wymagane ciśnienie jakie ma generować. Wartość ta nazywana jest wysokością podnoszenia pompy (czyli wysokością na jaką pompa jest w stanie wtłoczyć ciecz). Ponieważ wysokość ta jest równoznaczna z ciśnieniem dyspozycyjnym, wynika z budowy i charakterystyki instalacji. Im instalacja ma większe opory, tym pompa musi mieć wyższe ciśnienie na tłoczeniu. Opory na instalacji wynikają z chropowatości wewnętrznej rur, spadków miejscowych ze względu na kształtki (kolana, trójniki itp.) oraz spadku ciśnienia na odbiornikach ciepła (grzejniki). Opory na odcinkach prostych możemy założyć około 150 Pa/mb rury. Straty ciśnienia miejscowe to około 30–35% strat liniowych. Straty na odbiornikach ciepła (małych) to spadek ciśnienia rzędu 4–7 kPa. Dodatkowo pompa musi mieć siłę na przeciwstawienie się siłom grawitacji aby wtłoczyć ciecz na pewną wysokość. Ciśnienie wymagane do tego jest równe wysokości na jaką chcemy wtłoczyć ciecz wyrażoną w Pa. Przykładowo 1 m to 1 kPa. Sumując wszystkie straty ciśnienia na instalacji oraz inne opory związane z pracą instalacji otrzymujemy sumaryczną wysokość podnoszenia pompy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Dom energooszczędny: jak oszczędzić na ogrzewaniu?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

Amarylis – najpiękniejszy kwiat na Boże Narodzenie. Wystaw cebulkę, a zakwitnie na Święta [Wskazówki]

Oto najpiękniejszy kwiat na Boże Narodzenie. Wystaw cebulkę w listopadzie i zacznij podlewać, a zakwitnie w grudniu na Święta. Jaką ziemię powinien mieć? Czy uprawa jest trudna? Oto kilka wskazówek.

10 największych miast świata [LISTA]

Są dane na 2024 rok. Największe miasta świata pod względem liczby mieszkańców znajdują się w Japonii, Indiach, Chinach, Bangladeszu, Brazylii, Egipcie i Meksyku. Które miasto jest największe na świecie?

REKLAMA

Rządowy Portal DOM - czy będzie pomocny dla kupujących nieruchomości?

Portal DOM to jeden z pomysłów projektu nowelizacji ustawy deweloperskiej. Ma on poprawić przejrzystość rynku m.in. w zakresie cen transakcyjnych mieszkań deweloperskich i z rynku wtórnego. Jak oceniają ten pomysł deweloperzy? W jakim stopniu portal może rzeczywiście pomóc kupującym? 

Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

REKLAMA

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

REKLAMA