REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pompa do centralnego ogrzewania – jak dobrać odpowiednią?

Artur Nowotka
Pompa do centralnego ogrzewania zagwarantuje dopłynięcie czynnika grzewczego do wszystkich odbiorników ciepła. Fot. materiały prasowe
Pompa do centralnego ogrzewania zagwarantuje dopłynięcie czynnika grzewczego do wszystkich odbiorników ciepła. Fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Instalacja centralnego ogrzewania dostarczająca i utrzymująca ciepło w naszych domach do właściwego działania potrzebuje sprawnej i dobrze dobranej pompy. Pompa do centralnego ogrzewania zagwarantuje dopłynięcie czynnika grzewczego do wszystkich odbiorników ciepła jakim są grzejniki lub instalacje ogrzewania podłogowego. Dowiedzmy się jak dobrać pompę do zamkniętych instalacji centralnego ogrzewania.

Instalacja wodociągowa a instalacja ogrzewania

REKLAMA

Choć w swojej budowie instalacja centralnego ogrzewania jest bardzo podobna do instalacji wodociągowej, są jednak pewne różnice, które decydują o odmiennym charakterze i oprzyrządowaniu instalacji. Przede wszystkim instalacja centralnego ogrzewania to obieg zamknięty, w którym krążąca woda może mieć nawet 900C. Wymusza to nas zastosowanie pompy odpowiednio odpornej na temperaturę. Dodatkowo woda podgrzewana z temperatury 600C do 900C znacząco zwiększa swoją objętość, co wymusza zastosowanie odpowiednio wydajniejszej pompy. Dodatkową różnicą pomiędzy instalacjami jest to, że w instalacji ogrzewania należy system odpowiednio wyregulować, zaś przy instalacjach wodociągowych jest to dość uproszczone.

Zobacz także:  10 najważniejszych kroków do bezpiecznego i niezawodnego nowego ogrzewania

Pompa do centralnego ogrzewania

Aby właściwie dobrać pompę w systemach wodnych, np. ogrzewania, należy określić wymagane ciśnienie jakie ma generować. Wartość ta nazywana jest wysokością podnoszenia pompy (czyli wysokością na jaką pompa jest w stanie wtłoczyć ciecz). Ponieważ wysokość ta jest równoznaczna z ciśnieniem dyspozycyjnym, wynika z budowy i charakterystyki instalacji. Im instalacja ma większe opory, tym pompa musi mieć wyższe ciśnienie na tłoczeniu. Opory na instalacji wynikają z chropowatości wewnętrznej rur, spadków miejscowych ze względu na kształtki (kolana, trójniki itp.) oraz spadku ciśnienia na odbiornikach ciepła (grzejniki). Opory na odcinkach prostych możemy założyć około 150 Pa/mb rury. Straty ciśnienia miejscowe to około 30–35% strat liniowych. Straty na odbiornikach ciepła (małych) to spadek ciśnienia rzędu 4–7 kPa. Dodatkowo pompa musi mieć siłę na przeciwstawienie się siłom grawitacji aby wtłoczyć ciecz na pewną wysokość. Ciśnienie wymagane do tego jest równe wysokości na jaką chcemy wtłoczyć ciecz wyrażoną w Pa. Przykładowo 1 m to 1 kPa. Sumując wszystkie straty ciśnienia na instalacji oraz inne opory związane z pracą instalacji otrzymujemy sumaryczną wysokość podnoszenia pompy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Dom energooszczędny: jak oszczędzić na ogrzewaniu?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

REKLAMA

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

REKLAMA

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA