REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odwierty pod pompy ciepła – wykonanie

REKLAMA

REKLAMA

Systemy grzewcze oparte na pompie ciepła wykorzystują energię odnawialną, która pochodzi ze złóż geotermalnych. Aby dotrzeć do złóż geotermalnych, należy wykonać odwierty o głębokości 130 m. Sprawdź, jak prawidłowo wykonać odwierty pod pompę ciepła.

Ciepło z wnętrza ziemi doprowadzane jest do urządzeń grzewczych za pomocą tzw. kolektorów pionowych. Są to systemy składające się z sond geotermalnych oraz długich rur polietylenowych. Atutem tego rozwiązania jest to, że zapewnia stabilny dostęp do energii przez cały rok.

REKLAMA

Kiedy wykonywać odwierty?

Odwierty powinno się wykonywać w temperaturach dodatnich, dlatego zwykle prace prowadzone są pomiędzy marcem a listopadem. W przypadku nowych obiektów najlepiej rozpocząć je jeszcze przed wylaniem fundamentów. Co prawda, można zrobić to w dowolnym momencie, jednak ze względu na duże gabaryty wykorzystywanych w tym celu urządzeń, w późniejszych etapach budowy jest to utrudnione. Wiertnica najczęściej ulokowana jest na samochodzie ciężarowym. Można też spotkać mniejsze maszyny przymocowane do przyczep o wielkości auta osobowego, ale ich wydajność jest niższa, w związku z czym są rzadziej wykorzystywane.

Wykonawca prac wiertniczych

Prace wiertnicze na potrzeby źródła dolnego wykonywane są przez specjalistyczne firmy. Warto korzystać z usług renomowanych przedsiębiorstw z długoletnim doświadczeniem, ponieważ wszelkie błędy będą miały niekorzystny wpływ na efektywność instalacji grzewczej, a ich ewentualne usunięcie jest wyjątkowo problematyczne.

Zobacz także: Czy pompy ciepła staną się w Polsce popularniejsze?

REKLAMA

– Wybierając wykonawcę, powinniśmy dowiedzieć się, czy zapewnia wszystkie niezbędne świadczenia, takie jak projekt geologiczny czy dokumentacja wykonawcza. Są na rynku firmy, które rezygnują z nich, by obniżyć cenę usługi, co może znacząco odbić się na jakości wykonania. Warto też zapytać o szczegóły dotyczące gwarancji na wykonane źródło dolne – mówi Paweł Kocięba-Żabski, prezes Nateo sp. z o.o.

Wykonawca na podstawie dokumentacji powinien zarekomendować nam głębokość oraz liczbę odwiertów, które dostosowuje się do mocy wybranej pompy. Pamiętajmy, że jeden głęboki otwór zapewnia znacznie stabilniejszy odzysk niż kilka płytszych dających łącznie tę samą głębokość. Warto też jednak wykonać pewien zapas: o 10–15% więcej niż zaleca producent.

Prace wiertnicze

Sposób, w jaki będą wykonywane odwierty uzależniony jest od rodzaju podłoża. W standardowych warunkach prace odbywają się metodą płuczkową. Urobek, czyli pozostałości ziemi, który powstaje w trakcie wiercenia, jest wypłukiwany wodą i przenoszony do otworu płuczkowego. Do wykonanych odwiertów opuszcza się sondy geotermalne. Najlepiej, jeżeli wykorzysta się do tego ich własny ciężar, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia. Urządzenie następnie mocuje się np. za pomocą obsypki kwarcowej.

Zobacz także: Jakie są rodzaje pompy ciepła?

Rury polietylenowe są układane podwójnie, w kształcie litery „U”, co zapewnia większą niezawodność połączeń. Na zakończenie wykonuje się próbę ciśnieniową, która pozwala zweryfikować, czy wszystko zostało właściwie wykonane. Wywiercenie 100 metrowego otworu z założeniem orurowania powinno potrwać maksymalnie kilka godzin.

Źródło: Nateo

Aby dotrzeć do złóż geotermalnych, należy wykonać odwierty o głębokości 130 m. Fot. Nateo
Nateo
Nateo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mieszkanie dla studenta. Kupić czy wynajmować?

    Sytuacja mieszkaniowa studentów staje się w ostatnich latach coraz bardziej skomplikowana. W największych miastach w Polsce brakuje aż 700 tys. mieszkań na wynajem. Jednocześnie ceny najmu wzrosły, w porównaniu do poprzedniego roku, nawet o kilkanaście procent. Malejąca opłacalność najmu sprawia, że coraz więcej studentów (przy częstym wsparciu rodziców) rozważa zakup mieszkania. Co skłania do podjęcia decyzji zakupowej oraz jakich mieszkań szukają obecnie studenci?

    Ile kosztuje wykończenie nowego mieszkania w II połowie 2023 roku?

    Ile dzisiaj (październik 2023 r.) zapłacimy za wykończenie nowego lokalu w stanie deweloperskim? Czy opłaca się kupić już wykończone mieszkanie "pod klucz"?

    Wszyscy kupują mieszkania. Czy wynajem nadal się opłaca w październiku 2023 roku?

    Rok 2023 przyniósł wyraźny wzrost liczby sprzedanych mieszkań – w 2 kwartale br. wśród deweloperów z GPW sprzedaż mieszkań wzrosła o 33% względem analogicznego okresu w 2022 r. Bez wątpienia przyczynił się do tego start programu Pierwsze Mieszkanie (bezpieczny kredyt 2%), który wspiera młodych Polaków w zakupie pierwszej nieruchomości. Dziś, nieco ponad 2 miesiące od startu programu, wyraźnie widać zwiększony popyt na mieszkania. Czy w obecnej sytuacji wynajem dalej się opłaca?

    Sprzedaż ogródka działkowego – ceny, umowa, formalności, PCC i podatek dochodowy

    W Polsce jest prawie milion ogródków działkowych działających na podstawie ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1073). Z roku na rok ich ceny rosną. Sprawdźmy więc jakie formalności towarzyszą sprzedaży takiego ogródka i czy trzeba zapłacić od sprzedaży pcc i podatek dochodowy.

    REKLAMA

    Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu

    Echmea wstęgowata, to ciekawa roślina doniczkowa bez specjalnych wymagań, która dodatkowo potrafi oczyszczać powietrze w naszym mieszkaniu z formaldehydu. Kwitnie tylko raz w życiu (ale za to długo i efektownie) a po przekwitnieniu wytwarza 2-3 nowe rozety, które można przesadzić do oddzielnych doniczek i cykl życia zaczyna się na nowo. Młode rozety zakwitają po ok. 2 latach.

    Podatek od nieruchomości 2023/2024 – kto płaci podatek od mieszkania i gruntu, ile, kiedy, jakie deklaracje i informacje trzeba składać?

    Kto ma obowiązek płacić podatek od nieruchomości? Za co płaci się podatek od nieruchomości? Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2023 roku a ile w 2024 roku? Kiedy trzeba zapłacić ten podatek?

    Wrzosy – uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany

    Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie, na balkonie i tarasie, by cieszyć się ich urokliwymi kwiatami jesienią? Jaką glebę przygotować pod wrzosy? Czy wrzosy w doniczkach przetrwają zimę na balkonie lub tarasie? Czy wrzosy trzeba przycinać? 

    Windy, parkingi, tereny zielone - co obiecuje program Przyjazne osiedle?

    Premier Mateusz Morawiecki w piątek w Strzegomiu mówił o szczegółach programu Przyjazne osiedle. Celem jest podniesienie komfortu życia mieszkańców blokowisk.

    REKLAMA

    Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu

    Obok mięty i kilku innych ziół, melisa lekarska ma swoje ważne miejsce w „zestawie obowiązkowym” dobroczynnych, leczniczych roślin, które powinny rosnąć w naszych ogrodach. Uprawa melisy nie jest żadnym problemem, jest niewymagająca, mrozoodporna – sadzimy raz i …. mamy spokój. Nie tylko dlatego, że herbatka ze świeżych liści melisy działa najlepiej na skołatane nerwy. Również z tego powodu, że melisa sama doskonale rozsiewa się po naszym ogrodzie i znajduje sobie dogodne miejsca. 

    Jeżówka purpurowa (echinacea purpurea) – uprawa w ogrodzie i właściwości zdrowotne

    Bardzo dekoracyjną rośliną ogrodową jest jeżówka purpurowa. Przy okazji jest to zioło, które ma niebagatelne zalety zdrowotne i lecznicze. Jak uprawiać jeżówkę purpurową w ogrodzie i jaki pożytek możemy mieć z niej oprócz uroczych kwiatów?

    REKLAMA