REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?

Subskrybuj nas na Youtube
Producenci pomp ciepła z reguły podają cztery podstawowe wartości: moc grzewczą, moc chłodniczą, moc elektryczną oraz współczynnik COP. Fot. materiały prasowe
Producenci pomp ciepła z reguły podają cztery podstawowe wartości: moc grzewczą, moc chłodniczą, moc elektryczną oraz współczynnik COP. Fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA


By pompa ciepła działała prawidłowo, musi być odpowiednio dopasowana do danego budynku. Wybór odpowiedniego urządzenia jest uzależniony od wielu czynników. Na co zwracać uwagę odpowiada Paweł Kocięba-Żabski, Prezes Nateo Sp. z o.o.

roducenci pomp ciepła z reguły podają cztery podstawowe wartości: moc grzewczą, moc chłodniczą, moc elektryczną oraz współczynnik COP. Aby odpowiednio dostosować urządzenie, należy zebrać jak najwięcej informacji dotyczących obiektu, w którym będzie zainstalowane. Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z danych dotyczących zapotrzebowania obiektu na ciepło, które uwzględnia się już na etapie projektu architektonicznego. Niestety w budynkach prywatnych rozwiązanie to jest wciąż mało popularne ze względu na dość wysoką cenę. Alternatywną metodą jest własnoręczne zebranie informacji na temat budynku, takich jak: powierzchnia, kubatura, zastosowane rozwiązania z zakresu termoizolacji itd. Warto też uwzględnić prognozy dotyczące średniej temperatury, jaka będzie panowała w domu czy zużycia wody.

REKLAMA

Czym jest moc grzewcza Pg?

Moc grzewcza pompy (Pg) określa energię, z jaką sprężarka dostarcza ciepło do instalacji. Ma ona kluczowe znaczenie dla działania systemu, ponieważ urządzenie o niewystarczającej mocy nie będzie w stanie ogrzać budynku, natomiast zbyt duża wartość spowoduje nadmierne zużycie prądu. 

Dostosowując wartość Pg, można przyjąć dwa warianty:

REKLAMA

Pg równe maksymalnemu zapotrzebowania na ciepło. Dzięki temu pompa będzie w stanie skutecznie ogrzewać dom przy najniższych temperaturach panujących na zewnątrz. Z reguły przyjmuje się, że jest to ok –20˚C. Wybierając ten wariant nie trzeba korzystać z dodatkowych urządzeń grzewczych, jednak przy wyższych temperaturach na zewnątrz pompa będzie zużywała więcej energii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pg stanowiące ok. 70% maksymalnego zapotrzebowania. W takim wypadku stosuje się dodatkowe urządzenie grzewcze. Może być to np. grzałka zintegrowana z pompą lub niezależny system np. kominek. Rozwiązanie to pozwala zapewnić optymalne koszty eksploatacji.

Zobacz także: Który podgrzewacz do wody wybrać – na gaz czy na prąd?

Pg można wstępnie obliczyć mnożąc powierzchnię obiektu przez zapotrzebowanie na moc. Przykładowo, jeżeli mamy energooszczędny dom o zapotrzebowaniu 40 W/m2 i powierzchni 100 m2 to 40 x 200 = 8 KW., Jeżeli pompa będzie służyć także do podgrzewania CWU, należy to uwzględnić. Jako średnie zużycie energii potrzebne do tego celu można założyć 250 W na osobę, czyli, dla czteroosobowej rodziny do sumy dolicza się średnio 1 KW.

Jaka jest moc elektryczna Pe?

Pe określa maksymalną ilość energii, którą wykorzystuje sprężarka. Z reguły prąd elektryczny stanowi 25% zapotrzebowania energetycznego pompy ciepła. Pozostała część pochodzi ze źródła dolnego. Im mniejszy wskaźnik, tym tańsza będzie eksploatacja urządzenia.

Jaka jest moc chłodnicza Pch? 

Pch informuje o mocy, z którą sprężarka może maksymalnie pobierać ciepło ze źródła dolnego. Wartość parametru oblicza się odejmując moc elektryczną od mocy grzewczej urządzenia. W praktyce w dużej mierze zależy ona od temperatury panującej na, zewnątrz, bo im jest ona niższa, tym słabsza również jest sprawność układu. Pch zyskuje dodatkowe znaczenie, jeśli pompa będzie używana również do chłodzenia pomieszczeń. W takim przypadku powinniśmy zadbać, by jego wartość była możliwie najwyższa.

Zobacz także: Jak za pomocą termostatu regulować temperaturę w pomieszczeniu?

Co wyznacza współczynnik COP?

Ostatnim, ale bardzo istotnym, parametrem jest tzw. współczynnik wydajności cieplnej COP, (coefficient of performance). Wyraża on stosunek pomiędzy mocą grzewczą pompy a energią potrzebną do zasilenia jej układu. Im wyższa wartość współczynnika, tym pompa jest bardziej efektywna. Współczynnik osiąga najwyższe wartości, gdy różnica temperatur systemu grzewczego oraz źródła dolnego jest najmniejsza.

Źródło: materiały prasowe

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA