Poznaj wady i zalety wodnego ogrzewania podłogowego
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest wodne ogrzewanie podłogowe?
REKLAMA
Wodne ogrzewanie podłogowe to kompletny system, który może być stosowany jako ogrzewanie podstawowe, jak również dodatkowe, uzupełniające tradycyjne. Sprawdza się w takich obiektach jak np. domy jedno- i wielorodzinne, hale produkcyjne, czy baseny.
Na czym polega działanie systemu ogrzewania?
W ogrzewaniu podłogowym rolę grzejnika pełni posadzka o stosunkowo niskiej temperaturze powierzchni – około 70 % ciepła oddawane jest do otoczenia przez promieniowanie. Maksymalna temperatura grzejnika w strefie podstawowej nie przekracza 27–29 ºC oraz 31–35 ºC w tzw. strefie brzegowej lub łazience. W związku
z bardzo niską temperaturą grzejnika, emisja kurzu w pomieszczeniach ogrzewanych jest bardzo mała, a rozkład temperatur zbliżony do idealnego.
Najnowszym rozwiązaniem systemu ogrzewania podłogowego jest technika łączenia aksjalnego, na czym polega?
Specyfika połączenia aksjalnego w oparciu o tuleję zaciskową polega na tym, że właściwe uszczelnienie powstaje poprzez wprasowanie ścianki rury pomiędzy tuleję i złączkę, bez uszkodzenia samej rury. Nie są potrzebne żadne dodatkowe środki, jak np.: pierścienie samouszczelniające typu O-ring czy taśmy uszczelniające. Ta technika łączenia jest możliwa, dzięki szczególnej właściwości materiału rur – tzw. „efektu pamięci kształtu”. Dzięki temu efektowi rura zaciska się samoczynnie na króćcach złączek po rozszerzeniu, a następnie ścianki rury są dodatkowo wciskane w karby złączki poprzez nasuwanie tulei zaciskowej.
Zobacz także: Jak ocieplić wnętrza?
Jakich źródeł ciepła można użyć do zasilania ogrzewania podłogowego?
Doskonale sprawdzają się takie źródła jak: pompa ciepła, kocioł kondensacyjny, źródła geotermalne, klasyczne kotły gazowe i olejowe, czy kotły na paliwa stałe (jeżeli posiadają odpowiedni poziom kontroli procesu spalania, są to np. kotły retorowe i miałowe z elektronicznym sterownikiem procesu spalania i automatem zabezpieczającym przed przegrzaniem).
Jakie są największe zalety ogrzewania podłogowego?
Jest to system ogrzewania niskotemperaturowego, przez co eksploatacyjne nakłady energetyczne są niskie. W przypadku zastosowania pompy ciepła jako źródła ciepła, ogrzewanie podłogowe jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ zapewnia najniższy koszt użytkowania pompy ciepła. Pompa ciepła eliminuje konieczność użycia drogich mieszaczy, niezbędnych w przypadku innych źródeł ciepła. Ogrzewanie podłogowe umożliwia pracę pompy ciepła na najwyższej sprawności średniorocznej, przez co koszt ogrzewania domu jest najniższy z możliwych, gwarantuje ponadto zdecydowanie większy komfort cieplny niż w przypadku tradycyjnych grzejników – ciepło rozchodzi się równomiernie, traci znaczenie odległość od grzejnika.
Zobacz także: Ogrzewanie podłogowe - oszczędniejsza alternatywa?
Ogrzewanie podłogowe eliminuje także kłopoty związane z konserwacją grzejników umieszczonych np. pod parapetem. Posiada również zalety estetyczne – jest integralną częścią podłogi, przez co nie zakłóca ogólnego wyglądu pomieszczeń, pozwalając na swobodę aranżacji. Decydując się na ogrzewanie podłogowe, zyskujemy zdrową i przyjemną atmosferę w pomieszczeniach.
Źródło: materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA