REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pompy ciepła a technologie hybrydowe

Subskrybuj nas na Youtube
Pompy ciepła z wykorzystaniem technologii hybrydowych mają zwiększyć wydajność instalacji grzewczych.
Pompy ciepła z wykorzystaniem technologii hybrydowych mają zwiększyć wydajność instalacji grzewczych.
Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła

REKLAMA

REKLAMA

Pompy ciepła z wykorzystaniem technologii hybrydowych mają zwiększyć wydajność instalacji grzewczych. Technologie hybrydowe łączą różne źródła ciepła, co pozwala osiągnąć efekt synergii.

Technologie hybrydowe przynoszą znaczące korzyści ekonomiczne oraz ekologiczne. Najczęściej stosowane są układy biwalentne, czyli takie, w których wykorzystano dwa rodzaje źródeł energii (np. pompa ciepła i kocioł gazowy lub olejowy). Wyróżnia się pośród nich dwa podstawowe systemy: alternatywny – urządzenia pracują naprzemiennie i równoległy – przy niekorzystnych warunkach termicznych załącza się dodatkowe urządzenie wspomagające np. kocioł olejowy.

REKLAMA

REKLAMA

– Koncepcja hybrydowych instalacji grzewczych rozwijana jest już od jakiegoś czasu i szybko zdobywa nowych zwolenników. Doceniła ją m.in. Europejska Platforma Technologiczna: Renewable Heating and Cooling (RHC-Platform) wspierana przez UE, która planuje wdrożenie działań wspomagających m. in. rozwój tego typu rozwiązań – mówi Paweł Lachman, prezes PORT PC.

W okresie przejściowym – aż do roku 2020 – wykorzystywane systemy hybrydowe mogłyby korzystać z nieodnawialnych źródeł ciepła, które służyłyby jako wsparcie lub zabezpieczenie awaryjne.

Zobacz także: Pompy ciepła – wydajność

Istotną funkcję w wymogu stosowania energii ze źródeł odnawialnych pełnią dyrektywy Parlamentu Europejskiego: Dyrektywa RES (OZE) z 2009 i Dyrektywa EPBD recast z 2010 r. We wszystkich krajach UE, w których wprowadzono już implementację dyrektywy OZE w postaci ustawy, narzucono obligatoryjne zastosowanie energii odnawialnej w nowopowstających budynkach np. na poziomie 15–30% całego zużycia w budynku.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

– Również i w Polsce możemy spodziewać się zastosowania podobnego mechanizmu. Dyrektywa EPBD narzucająca obowiązek budowy domów okołozeroenergetycznych po 2018 (nowe budynki publiczne) i 2020 (wszystkie nowe budynki) spowoduje wprowadzenie jeszcze bardziej rygorystycznych kryteriów stosowania urządzeń korzystających z OZE. Czynniki te są istotne dla rozwoju technologii hybrydowych i pomp ciepła stanowiących ważny element w większości z nich – dodaje Lachman.

Warto tu przypomnieć, że zgodnie z dyrektywą RES w przypadku sprężarkowych pomp ciepła około 70–75% przekazywanej przez nią energii grzewczej stanowi energia ze źródeł odnawialnych, pobierana z otoczenia, czyli z powietrza, gruntu lub wody.

Wykorzystanie pompy ciepła z innymi technologiami

Istnieje szeroki zakres możliwości integrowania wybranych rozwiązań, jednak nie wszystkie zostały zastosowane sprawdzone w praktyce.

Energetyka wiatrowa

Pompy ciepła pozwalają uzyskiwać zadawalające rezultaty przy współpracy z energetyką wiatrową. Gdy nie występują wystarczające ruchy powietrza do zasilania układu, pompy ciepła będą mogły wyłączać się automatycznie, redukując zużycie prądu. Umożliwią to systemy inteligentnego sterowania energią elektryczną, tzw. technologia Smart Grid.

Zobacz także: Odwierty pod pompy ciepła – wykonanie

Fotoogniwa

Fotoogniwa mogą służyć do zasilania pomp obiegowych centralnego ogrzewania i dolnego źródła. Zredukują one zużycie energii pierwotnej przez pompy ciepła i zwiększą udział energii odnawialnej przekazywanej do instalacji grzewczej. Już w tym momencie stosuje się rozwiązania, w których układ ten zapewnia 100% energii ze źródeł odnawialnych dla budynku.


Gaz ziemny

Gaz może stać się źródłem zasilania dla pompy ciepła, zastępując powszechnie stosowany w tym celu prąd elektryczny. Prace nad wdrożeniem gazowych pomp absorpcyjnych na bazie amoniaku są obecnie w toku. Większość dotychczasowych konstrukcji współpracuje z kotłami gazowymi jako szczytowymi źródłami ciepła.

Kolektory słoneczne

Połączenie technologii gruntowych pomp ciepła (typu solanka – woda) z kolektorami słonecznymi pozwala w uzasadnionych przypadkach znacznie zwiększyć efektywność systemu grzewczego. W większości układów solarnych stosowanych do podgrzewania wody użytkowej sprawność nie przekracza wartości 30–35%. Integracja z dolnymi źródłami ciepła pozwala podwoić ich wydajność. W typowych polskich warunkach jednostkowy uzysk energii solarnej rzadko przekracza 300–350 kWh/m2 kolektora solarnego. W przypadku zastosowania technologii hybrydowej jest możliwe osiągnięcie wartości 600–650 kWh/m2 kolektora słonecznego, co oznacza sprawność systemu na poziomie ponad 60%.

Zobacz także: Jak starać się o dofinansowanie na kolektory słoneczne?

Kotły na biomasę

Biomasę można wykorzystać jako źródło energii napędowej dla sprężarkowych oraz napędzanych termicznie pomp ciepła. Rozwiązanie to pozwoliłoby na maksymalne zwiększenie wydajności procesu spalania biomasy.

Sieci ciepłownicze

W polskich warunkach warto korzystać z pomp ciepła w systemach ciepłowniczych. Z reguły dotyczy to tzw. „końcówek sieci”. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie pomp ciepła typu powietrze – woda do systemów podgrzewania wody użytkowej w okresie letnim. Szacuje się, że realny okres zwrotu inwestycji w pompę ciepła sięga maksymalnie 7 lat lat. Biorąc pod uwagę duży udział energii odnawialnej przekazywanej przez pompę ciepła, jest to rozwiązanie w wielu przypadkach korzystniejsze niż zastosowanie np. kolektorów słonecznych.

Zobacz także: Pozyskiwanie energii słonecznej przez kolektory

Kogeneracja ciepła i prądu

Zastosowanie w jednym budynku urządzeń kogeneracji ciepła i prądu z pompą ciepła pozwala na uzyskanie zwielokrotnienia efektu ekologicznego i ekonomicznego. Wyjątkowo dobre wyniki można tym sposobem uzyskać dzięki kogeneracji z biogazu.

We wszystkich pokazanych przykładach pompy ciepła stanowią wiodącą technologią łączącą różne technologie oparte o kopalne lub odnawialne źródła energii.

Źródło: Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

REKLAMA

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA