REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dobrać odpowiedni zasobnik ciepłej wody?

VAILLANT
Takie urządzenie wizualnie przypomina lodówkę i jest polecane do małego domu, w którym trudno o miejsce na oddzielny montaż kotła i zasobnika. fot. VAILLANT
Takie urządzenie wizualnie przypomina lodówkę i jest polecane do małego domu, w którym trudno o miejsce na oddzielny montaż kotła i zasobnika. fot. VAILLANT

REKLAMA

REKLAMA

Należy bardzo starannie dobrać pojemność zasobnika ciepłej wody. Jeśli zasobnik będzie za mały, nie dostarczy odpowiednie ilości wody do mycia i kąpieli. Jeśli będzie za duży, spowoduje wzrost kosztów eksploatacji.

Pojemność zasobnika należy dostosować do ilości osób, które mieszkają w domu. Trzeba też zwrócić uwagę, z ilu punktów jednocześnie będzie pobierana woda. Najłatwiej określić pojemność zbiornika na podstawie jednoczesnego zużycia wody przez dwa największe punkty. Przykładowo dla domu z dwiema łazienkami będą to wanna i prysznic.

REKLAMA

REKLAMA

Żeby napełnić małą wannę, potrzeba 100 l, dużą – nawet 250 l. Natomiast w ciągu dziesięciu minut pod prysznicem możemy zużyć od 70 do 250 l (w zależności od zamontowanej baterii). Przed wyborem zasobnika musimy też sprawdzić przepływ wody. W standardowym natrysku wynosi on 7–8 l/min; w panelu z hydromasażem – od 15–25 l/min. Następnie należy dodać obie wartości. Potrzebujemy takiego zasobnika, który w ciągu dziesięciu minut zapewni co najmniej taki przepływ wody. Producenci nazywają ten parametr wydajnością początkową lub chwilową.

Jak obliczyć wydajność początkową?
Napełnienie małej wanny – 100 l
Zużycie wody pod prysznicem – 7 l/min
Zużycie wody pod prysznicem w ciągu 10 minut – 7 x 10 = 70 l
100 + 70 = 170 l
Zatem potrzebujemy zasobnika, który w ciągu 10 minut dostarczy co najmniej 170 litrów wody.

Przy wyborze zasobnika trzeba też zwrócić uwagę na sposób, w jaki podgrzewa wodę. Na rynku istnieje kilka rozwiązań, jednak najpopularniejsze są zbiorniki z wężownicą oraz warstwowe.

Tradycyjne zbiorniki z wężownicą

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wężownica to długa rura w postaci spirali, umieszczana w dolnej części zasobnika. Podczas podgrzewania przepływa przez nią gorąca woda z kotła, która przekazuje ciepło do wody użytkowej. Dobre zasobniki powinny cechować się dużą mocą wężownicy i wysoką wytrzymałością. Ponadto powinny posiadać anodę magnezową, która zapobiega korozji oraz króciec spustowy i króciec cyrkulacji ciepłej wody. Takie rozwiązanie zapewni szybkie podgrzanie wody, jeśli będzie współpracować z odpowiednio dobranym kotłem. Ponadto, dzięki izolacji termicznej, znacznie zmniejszy koszty eksploatacji.

Zasobniki mogą różnić się pod względem kształtu. Obudowa zewnętrzna może mieć kształt walca lub prostopadłościanu. Pozwala to na estetyczny montaż urządzenia.

W niektórych zasobnikach zamontowano wskaźnik stanu anody magnezowej, co znacznie ułatwia kontrolę jej zużycia. Dzięki temu nie trzeba już co roku demontować anody. Wymiany i oczyszczania dokonujemy dopiero, gdy zapali się odpowiednia dioda.

Zbiorniki warstwowe

W urządzeniach tych nie stosuje się wężownicy. Posiadają one natomiast dodatkowy wymiennik ciepła oraz małą pompę obiegową. Zimna woda z dolnej części zasobnika przetłaczana jest przez pompę do wymiennika ciepła, gdzie podgrzewana jest do oczekiwanej temperatury. Stamtąd trafia do górnej części zasobnika. Tym sposobem cała zawartość zasobnika zostanie podgrzana do ustawionej przez użytkownika temperatury. Dzięki temu uzyskamy większą akumulację ciepła w mniejszej objętości wody. Dlatego też zasobnik warstwowy o pojemności 100 l może zastąpić zasobnik z wężownicą o pojemności 150 l. Mniejsza pojemność zasobnika zapewni integrację z kotłem.

Zobacz także: Jak bezpiecznie korzystać z kotła gazowego?

Takie urządzenie wizualnie przypomina lodówkę i jest polecane do małego domu, w którym trudno o miejsce na oddzielny montaż kotła, zasobnika oraz instalacji, która łączy oba elementy.

Trzeba również podkreślić, że czas oczekiwania na ciepłą wodę po całkowitym schłodzeniu zasobnika jest o wiele krótszy w zasobnikach warstwowych. Jest to ich niewątpliwą zaletą. Dzieje się tak dlatego, że nie ogrzewają wody równomiernie w całej objętości (jak zasobniki z wężownicą), a małymi partiami podgrzewają ją od razu do żądanej temperatury. Dzięki temu nawet, gdy zużyjemy całą wodę, już po kilku minutach ciepła woda znów będzie do naszej dyspozycji.

Efektywne połączenie

Istnieją również zasobniki warstwowe z dodatkową wężownicą solarną oraz pompą obiegową i sterownikiem. Urządzenie to ma dużą wydajność wody, wykorzystuje energię słoneczną, przy czym zachowuje kompaktowe wymiary.

Zobacz także: Jak dobrać moc kotła?

Mniejsza pojemność zasobnika zapewni integrację z kotłem. fot. VAILLANT
Zasobniki mogą różnić się pod względem kształtu. Obudowa zewnętrzna może mieć kształt walca lub prostopadłościanu. fot. VAILLANT
Czas oczekiwania na ciepłą wodę po całkowitym schłodzeniu zasobnika jest o wiele krótszy w zasobnikach warstwowych. fot. VAILLANT
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA