REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak w łatwy sposób ocieplić dom? Kilka słów o regulatorach temperatury

Nowoczesne regulatory temperatury optymalizują pracę systemów grzewczych, poprawiając jednocześnie jej efektywność. fot. LARS
Nowoczesne regulatory temperatury optymalizują pracę systemów grzewczych, poprawiając jednocześnie jej efektywność. fot. LARS

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli źle ogrzejemy pomieszczenia w domu, narazimy się niepotrzebne straty energii i wysokie rachunkami, ale nie tylko. Nieodpowiednia temperatura (za niska czy za wysoka) otoczenia powoduje kiepskie samopoczucie oraz negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Można tego uniknąć dzięki inteligentnym urządzeniem, które regulują temperaturę i zapewniają komfort cieplny.

Zazwyczaj regulację temperatury w naszych mieszkaniach i domach opieramy wyłącznie na termostatach, które są zamontowane na grzejnikach. Jednak ten system posiada wiele wad. Przede wszystkim dosyć trudno precyzyjnie ustawić wymaganą temperaturę, ponieważ podziałka na zaworze ma tylko kilka stopni. Poza tym pokrętła głowic termostatycznych musimy regulować ręcznie, o czym trzeba nieustannie pamiętać.

REKLAMA

Zobacz także: Jak poprawnie zamontować centralne ogrzewanie?

– Po każdej zmianie nastawy, system grzewczy potrzebuje określonego czasu na reakcję. Temperatura we wnętrzu regulowana jest więc z opóźnieniem, a jej poziom i tak zazwyczaj wymaga skorygowania oraz ponownego ustawienia zaworu – mówi Maciej Leonhard z firmy LARS. Takie rozwiązanie jest zupełnie niefunkcjonalne, a w dalszej perspektywie jest też dość kłopotliwe. – Dlatego warto pomyśleć o instalacji w domowym systemie grzewczym automatycznego regulatora temperatury, który sam zadba o komfort cieplny domowników – radzi Maciej Leonhard.

Praktyczne rozwiązanie 

REKLAMA

Dzięki urządzeniom, które automatycznie regulują temperaturę, unikniemy wszystkich wspomnianych wyżej problemów. – Nowoczesne regulatory temperatury optymalizują pracę systemów grzewczych, poprawiając jednocześnie jej efektywność – wyjaśnia Maciej Leonhard. Urządzenia regulacyjne są bardzo funkcjonale. Obsługa sterownika (a tym samym całej instalacji grzewczej) ograniczona jest do minimum, co zdecydowanie podnosi komfort codziennego życia domowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Korzystanie z regulatora temperatury jest niezwykle proste. Wystarczy wybrać i ustawić taki program, który będzie maksymalnie dopasowany do potrzeb i trybu życia użytkowników – dodaje Maciej Leonhard.

Parametry dotyczące ogrzewania można w łatwy sposób zmieniać, a Wszystkie informacje widoczne są na bardzo czytelnym wyświetlaczu LCD – Urządzenia (…) wyposażone zostały w kilka różnych programów ustawień. Użytkownik może więc wybrać jeden z typowych, najczęściej wykorzystywanych schematów lub ustawić własny, zgodny z indywidualnymi wymaganiami – zaznacza Maciej Leonhard.

Można też czasowo zmodyfikować poziom temperatury bez ingerencji w program. – Funkcja ta przydaje się szczególnie w nagłych sytuacjach, np. podczas przedłużającego się przyjęcia gości, które wymaga zwiększonego ogrzewania do godzin nocnych lub kilkugodzinnego, niespodziewanego wyjazdu – utrzymywanie wyższej temperatury w pomieszczeniach nie jest wtedy konieczne. – tłumaczy.

Prosta instalacja

Regulatory temperatury są praktyczne i funkcjonalne i bardzo łatwe w montażu.
– Jedne z najbardziej popularnych modeli (…) wymagają jedynie połączenia przewodem panelu sterującego z urządzeniem grzewczym – mówi Maciej Leonhard.

Zastosowanie regulatora bezprzewodowego jest jeszcze łatwiejsze. W tym przypadku nie trzeba będzie kuć ścian i prowadzić okablowania, gdyż sygnał do kotła grzewczego przesyłany jest drogą radiową.

– Urządzenia bezprzewodowe, jak AURATON 2005 TX Plus czy AURATON 2020 TX Plus, zostały wyposażone w obrotowe anteny teleskopowe, które ułatwiają dobranie optymalnej pozycji. Posiadają ponadto specjalne zabezpieczenie, minimalizujące ryzyko zakłócenia komunikacji wszędzie tam, gdzie łączność bezprzewodowa wykorzystywana jest również przez komputery czy telefony – dodaje Maciej Leonhard.

Zalety regulatorów temperatury

Inteligentne regulatory temperatury posiadają wiele zalet. Mają nowoczesny i minimalistyczny wygląd oraz zaawansowaną technologię. Są też wyjątkowo funkcjonalne, co zapewnia duży komfort użytkowania. Trzeba zaznaczyć, że oprócz względów technologicznych i estetycznych, są także korzyści ekonomiczne, co jest równie ważne. Jeśli zastosujemy właściwe urządzenie regulacyjne, szybko zauważymy oszczędności. Regulator kosztuje stosunkowo niewiele (ok. 200 – 300 zł), a wydatek zwraca się już po kilku miesiącach użytkowania. Skąd się biorą te oszczędności?

Zobacz także: Gdzie najlepiej umieszczać grzejniki?

– Regulacja temperatury za pomocą specjalnie zaprojektowanych urządzeń, umożliwia optymalne zarządzanie pracą całego systemu grzewczego i stałą kontrolę poziomu temperatury. W praktyce oznacza to obniżenie zużycia energii nawet o 30% i zdecydowanie niższe rachunki za ogrzewanie. – podkreśla Maciej Leonhard.

Regulatory temperatury są (...) bardzo łatwe w montażu (...) wymagają jedynie połączenia przewodem panelu sterującego z urządzeniem grzewczym. fot. LARS
Wszystkie informacje widoczne są na bardzo czytelnym wyświetlaczu LCD. fot. LARS
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkania w PRL. Ile nieruchomości można było legalnie posiadać? Ile kosztowała kawalerka w centrum Warszawy?

"W PRL mieszkanie było najbardziej deficytowym dobrem na rynku. Od 1989 r. realne zarobki Polaków wzrosły, ale i tak mieszkanie pozostaje towarem luksusowymi i trudno dostępnym dla znacznej części społeczeństwa" - powiedział PAP prof. Andrzej Zawistowski, historyk gospodarki, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

REKLAMA

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

REKLAMA

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA