Czym jest ekologiczne ogrzewanie?
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku kolektorów słonecznych korzystamy z darmowego źródła energii jakim są promienie słoneczne. Odnośnie pompy ciepła energia pobierana jest z ziemi. Obywa rodzaje instalacji można wykorzystać zarówno do podgrzewania ciepłej wody jak i ogrzewania samego budynku.
REKLAMA
Instalacje solarne
Kolektory słoneczne najczęściej montowane są na dachu budynku lub są wbudowane w połacie dachowe. Mogą być także, zamontowane na ścianie zewnętrznej budynku lub na konstrukcji wolno stojącej. Kolektory powinny być skierowane w kierunku południowym. Energia słoneczna, może służyć nam zarówno do podgrzewania c.w.u. (ciepła woda użytkowa) jak i do wspomagania centralnego ogrzewania. Źródłem energii są promienie słoneczne. Wewnątrz kolektorów znajduję się specjalna ciecz np.: glikol, która przy pomocy promieni słonecznych nagrzewa się a następnie oddaje zakumulowane ciepło wodzie w specjalnym zbiorniku. Instalacje solarne można zastosować praktycznie we wszystkich budynkach.
Korzystanie z odnawialnych źródłem energii chroni nie tylko środowisko, ale także dba o naszą kieszeń.
Zalety układów solarnych
- Czyste źródło odnawialnych energii (promienie słoneczne), to brak emisji zanieczyszczeń do atmosfery,
- Ogniwa słoneczne są praktycznie nie zawodne, wymagają jednak okresowego czyszczenia,
Wady układów solarnych
- W przypadku ogniw fotowoltaicznych, używa się pierwiastków toksycznych takich jak: kadm, arsen, selen, tellur.
- Instalacja solarna zajmuje stosunkowo sporo miejsca.
Pompy ciepła
Pompy ciepła działają przez cały rok i korzystają z ciepła zmagazynowanego np. w: gruncie, wodach podziemnych lub powierzchniowych. Pompa ciepła zbudowana jest z dwóch wymienników ciepła. Pierwszy z nich nazwany został parownikiem i dochodzi w nim do odparowania czynnika roboczego (freonu) na skutek doprowadzenia energii. W drugim wymienniku (skraplaczu), ciepło zostaje przekazane do obiegu grzewczego.
Zalety pompy ciepła
- Pompa pozwala na bycie całkowicie niezależnym od dostawców energii cieplnej.
- Ciepło pobierane jest np. z ziemi lub wód gruntowych, dzięki czemu koszty eksploatacyjne są niskie.
- Brak emisji spalin do atmosfery.
Wady pomp ciepła
- Stosunkowo wysokie koszty inwestycyjne. Cena uzależniona jest od mocy i funkcji urządzenia. Dodatkowo należy jeszcze doliczyć koszty montażu.
REKLAMA
REKLAMA