REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Grzejniki niskotemperaturowe – sprawdzone rozwiązanie do systemów grzewczych

Grzejniki niskotemperaturowe zapewniają bardziej ekonomiczne i efektywne funkcjonowanie instalacji grzewczej niż inne rozwiązania, bez uszczerbku dla komfortu cieplnego. fot. PURMO
Grzejniki niskotemperaturowe zapewniają bardziej ekonomiczne i efektywne funkcjonowanie instalacji grzewczej niż inne rozwiązania, bez uszczerbku dla komfortu cieplnego. fot. PURMO

REKLAMA

REKLAMA

Według aktualnych przepisów Unii Europejskiej, nowo budowane i modernizowane budynki powinny spełniać wymagania dotyczące niskiego zapotrzebowania na zużycie energii. Przez to coraz częściej stosuje się najnowsze osiągnięcia w technologiach pozyskiwania energii z różnych źródeł, m.in.: kolektorów słonecznych, powietrznych lub gruntowych pomp ciepła, kondensacyjnych kotłów olejowych i gazowych o wysokiej sprawności.

Współczesne budynki mają coraz niższe zapotrzebowanie na ciepło, dzięki nowoczesnym technologiom i stosowaniu materiałów o coraz lepszych właściwościach izolacyjnych. Oprócz nowych budynków, dotyczy to także tych remontowanych. W budynkach poddanych termomodernizacji lub nowych wskaźnik obciążenia cieplnego wynosi często mniej niż 40 W/m2.

REKLAMA

Zobacz także: Jakie jest zapotrzebowanie na energię cieplną

REKLAMA

Do ogrzania takiego budynku do temperatury 20°C wystarczają niższe parametry wody, która zasila instalację grzewczą. Tradycyjna temperatura dla wody zasilającej to 70°C–75°C. W nowoczesnych budynkach można obniżyć obliczeniowe parametry wody zasilającej do 55°C czy nawet 45°C. Pozwala to na zastosowanie rozwiązań systemów grzewczych, które mogą wykorzystywać alternatywne źródła ciepła, jak np. pompy ciepła.

Udowodniono, że nowoczesne budynki są coraz bardziej „czułe termicznie” dzięki stosowaniu coraz lepszych i grubszych warstw materiałów izolacyjnych. Oznacza to, że dodatkowe zyski ciepła (od światła słonecznego, urządzeń elektrycznych i ludzi) mogą mieć duży udział w bilansie cieplnym pomieszczeń oraz bezpośrednio wpływają na temperaturę pomieszczeń. Grzejniki szybciej reagują na zmiany warunków termicznych niż inne emitery ciepła. Powoduje to wzrost efektywności całego systemu o 2–10%.

REKLAMA

„Grzejniki są perfekcyjnym emiterem ciepła, dostarczając ciepło zarówno na drodze konwekcji jak i promieniowania. Od zarania dziejów ludzie cieszyli się ciepłem pierwszych promieni słonecznych w chłodne dni, grzejniki dostarczają takiego samego komfortu. Dzięki nowoczesnej technologii sterowania, możliwe jest stworzenie przyjemnego klimatu wewnętrznego z grzejnikami w każdym z pomieszczeń budynku” - twierdzi profesor Leen Peeters z Uniwersytetu VUB w Brukseli

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Szwecji od ponad 20 lat grzejniki cieszą się dużą popularnością, gdyż warunki cieplne zmieniają się tam znacząco wraz z porą roku. Dyrektor Departamentu Systemów Energetycznych Fraunhofer Institute for Building Physics – Dr. Dietrich Schmidt twierdzi: „Patrząc na szwedzki system budowania, możemy łatwo nakreślić trendy w budownictwie dla reszty Europy. Regulacje europejskie dla uzyskania celu 2020 (redukcji efektu cieplarnianego poprzez ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 20%, zwiększenie udziału energii odnawialnej do 20% oraz podniesienie o 20% efektywności energetycznej), zmuszą wszystkie kraje do wprowadzenia rozwiązań będących powszechną praktyką w Szwecji. Nadszedł czas, aby rozważając wybór systemu grzewczego w naszych domach oprzeć się na tej stosowanej od ponad 20 lat praktyce i uznać grzejniki za najlepsze rozwiązanie”.

Zobacz także:  Jak montować instalację wodociągową i grzewczą?

Grzejniki niskotemperaturowe zapewniają bardziej ekonomiczne i efektywne funkcjonowanie instalacji grzewczej niż inne rozwiązania, bez uszczerbku dla komfortu cieplnego. Grzejniki te maja możliwość współpracy z odnawialnymi źródłami ciepła. Jest to ważna informacja dla osób, które zwracają uwagę na obniżanie poziomu emisji substancji szkodliwych dla środowiska. Grzejniki niskotemperaturowe spełniają wymagania ekonomicznej i efektywnej pracy.

Zastosowanie grzejników w niskotemperaturowych instalacjach grzewczych
Najważniejsze zalety energetycznie efektywnych niskotemperaturowych instalacji grzewczych:

Efektywność

Grzejniki niskotemperaturowe szybko reagują na sygnały z układu regulacji. Zapewniają przy tym ten sam, co inne systemy, poziom komfortu cieplnego. Dzięki ich stosowaniu zmniejszymy koszty eksploatacyjne instalacji i straty ciepła.

Komfort

Grzejniki niskotemperaturowe stwarzają korzystny mikroklimat w każdym pomieszczeniu. Dzieje się tak, ponieważ emitują ciepło na drodze promieniowania i konwekcji. Instalacja niskotemperaturowa z grzejnikami szybko i bezpośrednio reaguje na zmienne zapotrzebowanie użytkowników, nawet w najbardziej wymagających warunkach pracy.

Uniwersalność

Grzejniki niskotemperaturowe usprawnią działanie każdej instalacji grzewczej, w nowych oraz remontowanych budynkach, przy niskich parametrach cieplnych wody obiegowej. Współpracują z każdym rodzajem źródła ciepła, również ze źródłami alternatywnymi i odnawialnymi – wiatrem, wodą, energią słoneczną i biomasą. Nie wymagają przy tym wprowadzania zmian w zakresie dobranych grzejników.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA