REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Grzejniki niskotemperaturowe – sprawdzone rozwiązanie do systemów grzewczych

Subskrybuj nas na Youtube
Grzejniki niskotemperaturowe zapewniają bardziej ekonomiczne i efektywne funkcjonowanie instalacji grzewczej niż inne rozwiązania, bez uszczerbku dla komfortu cieplnego. fot. PURMO
Grzejniki niskotemperaturowe zapewniają bardziej ekonomiczne i efektywne funkcjonowanie instalacji grzewczej niż inne rozwiązania, bez uszczerbku dla komfortu cieplnego. fot. PURMO

REKLAMA

REKLAMA


Według aktualnych przepisów Unii Europejskiej, nowo budowane i modernizowane budynki powinny spełniać wymagania dotyczące niskiego zapotrzebowania na zużycie energii. Przez to coraz częściej stosuje się najnowsze osiągnięcia w technologiach pozyskiwania energii z różnych źródeł, m.in.: kolektorów słonecznych, powietrznych lub gruntowych pomp ciepła, kondensacyjnych kotłów olejowych i gazowych o wysokiej sprawności.

Współczesne budynki mają coraz niższe zapotrzebowanie na ciepło, dzięki nowoczesnym technologiom i stosowaniu materiałów o coraz lepszych właściwościach izolacyjnych. Oprócz nowych budynków, dotyczy to także tych remontowanych. W budynkach poddanych termomodernizacji lub nowych wskaźnik obciążenia cieplnego wynosi często mniej niż 40 W/m2.

REKLAMA

Zobacz także: Jakie jest zapotrzebowanie na energię cieplną

REKLAMA

Do ogrzania takiego budynku do temperatury 20°C wystarczają niższe parametry wody, która zasila instalację grzewczą. Tradycyjna temperatura dla wody zasilającej to 70°C–75°C. W nowoczesnych budynkach można obniżyć obliczeniowe parametry wody zasilającej do 55°C czy nawet 45°C. Pozwala to na zastosowanie rozwiązań systemów grzewczych, które mogą wykorzystywać alternatywne źródła ciepła, jak np. pompy ciepła.

Udowodniono, że nowoczesne budynki są coraz bardziej „czułe termicznie” dzięki stosowaniu coraz lepszych i grubszych warstw materiałów izolacyjnych. Oznacza to, że dodatkowe zyski ciepła (od światła słonecznego, urządzeń elektrycznych i ludzi) mogą mieć duży udział w bilansie cieplnym pomieszczeń oraz bezpośrednio wpływają na temperaturę pomieszczeń. Grzejniki szybciej reagują na zmiany warunków termicznych niż inne emitery ciepła. Powoduje to wzrost efektywności całego systemu o 2–10%.

REKLAMA

„Grzejniki są perfekcyjnym emiterem ciepła, dostarczając ciepło zarówno na drodze konwekcji jak i promieniowania. Od zarania dziejów ludzie cieszyli się ciepłem pierwszych promieni słonecznych w chłodne dni, grzejniki dostarczają takiego samego komfortu. Dzięki nowoczesnej technologii sterowania, możliwe jest stworzenie przyjemnego klimatu wewnętrznego z grzejnikami w każdym z pomieszczeń budynku” - twierdzi profesor Leen Peeters z Uniwersytetu VUB w Brukseli

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Szwecji od ponad 20 lat grzejniki cieszą się dużą popularnością, gdyż warunki cieplne zmieniają się tam znacząco wraz z porą roku. Dyrektor Departamentu Systemów Energetycznych Fraunhofer Institute for Building Physics – Dr. Dietrich Schmidt twierdzi: „Patrząc na szwedzki system budowania, możemy łatwo nakreślić trendy w budownictwie dla reszty Europy. Regulacje europejskie dla uzyskania celu 2020 (redukcji efektu cieplarnianego poprzez ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 20%, zwiększenie udziału energii odnawialnej do 20% oraz podniesienie o 20% efektywności energetycznej), zmuszą wszystkie kraje do wprowadzenia rozwiązań będących powszechną praktyką w Szwecji. Nadszedł czas, aby rozważając wybór systemu grzewczego w naszych domach oprzeć się na tej stosowanej od ponad 20 lat praktyce i uznać grzejniki za najlepsze rozwiązanie”.

Zobacz także:  Jak montować instalację wodociągową i grzewczą?

Grzejniki niskotemperaturowe zapewniają bardziej ekonomiczne i efektywne funkcjonowanie instalacji grzewczej niż inne rozwiązania, bez uszczerbku dla komfortu cieplnego. Grzejniki te maja możliwość współpracy z odnawialnymi źródłami ciepła. Jest to ważna informacja dla osób, które zwracają uwagę na obniżanie poziomu emisji substancji szkodliwych dla środowiska. Grzejniki niskotemperaturowe spełniają wymagania ekonomicznej i efektywnej pracy.

Zastosowanie grzejników w niskotemperaturowych instalacjach grzewczych
Najważniejsze zalety energetycznie efektywnych niskotemperaturowych instalacji grzewczych:

Efektywność

Grzejniki niskotemperaturowe szybko reagują na sygnały z układu regulacji. Zapewniają przy tym ten sam, co inne systemy, poziom komfortu cieplnego. Dzięki ich stosowaniu zmniejszymy koszty eksploatacyjne instalacji i straty ciepła.

Komfort

Grzejniki niskotemperaturowe stwarzają korzystny mikroklimat w każdym pomieszczeniu. Dzieje się tak, ponieważ emitują ciepło na drodze promieniowania i konwekcji. Instalacja niskotemperaturowa z grzejnikami szybko i bezpośrednio reaguje na zmienne zapotrzebowanie użytkowników, nawet w najbardziej wymagających warunkach pracy.

Uniwersalność

Grzejniki niskotemperaturowe usprawnią działanie każdej instalacji grzewczej, w nowych oraz remontowanych budynkach, przy niskich parametrach cieplnych wody obiegowej. Współpracują z każdym rodzajem źródła ciepła, również ze źródłami alternatywnymi i odnawialnymi – wiatrem, wodą, energią słoneczną i biomasą. Nie wymagają przy tym wprowadzania zmian w zakresie dobranych grzejników.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA