REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Grzejniki niskotemperaturowe – sprawdzone rozwiązanie do systemów grzewczych

Grzejniki niskotemperaturowe zapewniają bardziej ekonomiczne i efektywne funkcjonowanie instalacji grzewczej niż inne rozwiązania, bez uszczerbku dla komfortu cieplnego. fot. PURMO
Grzejniki niskotemperaturowe zapewniają bardziej ekonomiczne i efektywne funkcjonowanie instalacji grzewczej niż inne rozwiązania, bez uszczerbku dla komfortu cieplnego. fot. PURMO

REKLAMA

REKLAMA

Według aktualnych przepisów Unii Europejskiej, nowo budowane i modernizowane budynki powinny spełniać wymagania dotyczące niskiego zapotrzebowania na zużycie energii. Przez to coraz częściej stosuje się najnowsze osiągnięcia w technologiach pozyskiwania energii z różnych źródeł, m.in.: kolektorów słonecznych, powietrznych lub gruntowych pomp ciepła, kondensacyjnych kotłów olejowych i gazowych o wysokiej sprawności.

Współczesne budynki mają coraz niższe zapotrzebowanie na ciepło, dzięki nowoczesnym technologiom i stosowaniu materiałów o coraz lepszych właściwościach izolacyjnych. Oprócz nowych budynków, dotyczy to także tych remontowanych. W budynkach poddanych termomodernizacji lub nowych wskaźnik obciążenia cieplnego wynosi często mniej niż 40 W/m2.

REKLAMA

Zobacz także: Jakie jest zapotrzebowanie na energię cieplną

REKLAMA

Do ogrzania takiego budynku do temperatury 20°C wystarczają niższe parametry wody, która zasila instalację grzewczą. Tradycyjna temperatura dla wody zasilającej to 70°C–75°C. W nowoczesnych budynkach można obniżyć obliczeniowe parametry wody zasilającej do 55°C czy nawet 45°C. Pozwala to na zastosowanie rozwiązań systemów grzewczych, które mogą wykorzystywać alternatywne źródła ciepła, jak np. pompy ciepła.

Udowodniono, że nowoczesne budynki są coraz bardziej „czułe termicznie” dzięki stosowaniu coraz lepszych i grubszych warstw materiałów izolacyjnych. Oznacza to, że dodatkowe zyski ciepła (od światła słonecznego, urządzeń elektrycznych i ludzi) mogą mieć duży udział w bilansie cieplnym pomieszczeń oraz bezpośrednio wpływają na temperaturę pomieszczeń. Grzejniki szybciej reagują na zmiany warunków termicznych niż inne emitery ciepła. Powoduje to wzrost efektywności całego systemu o 2–10%.

REKLAMA

„Grzejniki są perfekcyjnym emiterem ciepła, dostarczając ciepło zarówno na drodze konwekcji jak i promieniowania. Od zarania dziejów ludzie cieszyli się ciepłem pierwszych promieni słonecznych w chłodne dni, grzejniki dostarczają takiego samego komfortu. Dzięki nowoczesnej technologii sterowania, możliwe jest stworzenie przyjemnego klimatu wewnętrznego z grzejnikami w każdym z pomieszczeń budynku” - twierdzi profesor Leen Peeters z Uniwersytetu VUB w Brukseli

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Szwecji od ponad 20 lat grzejniki cieszą się dużą popularnością, gdyż warunki cieplne zmieniają się tam znacząco wraz z porą roku. Dyrektor Departamentu Systemów Energetycznych Fraunhofer Institute for Building Physics – Dr. Dietrich Schmidt twierdzi: „Patrząc na szwedzki system budowania, możemy łatwo nakreślić trendy w budownictwie dla reszty Europy. Regulacje europejskie dla uzyskania celu 2020 (redukcji efektu cieplarnianego poprzez ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 20%, zwiększenie udziału energii odnawialnej do 20% oraz podniesienie o 20% efektywności energetycznej), zmuszą wszystkie kraje do wprowadzenia rozwiązań będących powszechną praktyką w Szwecji. Nadszedł czas, aby rozważając wybór systemu grzewczego w naszych domach oprzeć się na tej stosowanej od ponad 20 lat praktyce i uznać grzejniki za najlepsze rozwiązanie”.

Zobacz także:  Jak montować instalację wodociągową i grzewczą?

Grzejniki niskotemperaturowe zapewniają bardziej ekonomiczne i efektywne funkcjonowanie instalacji grzewczej niż inne rozwiązania, bez uszczerbku dla komfortu cieplnego. Grzejniki te maja możliwość współpracy z odnawialnymi źródłami ciepła. Jest to ważna informacja dla osób, które zwracają uwagę na obniżanie poziomu emisji substancji szkodliwych dla środowiska. Grzejniki niskotemperaturowe spełniają wymagania ekonomicznej i efektywnej pracy.

Zastosowanie grzejników w niskotemperaturowych instalacjach grzewczych
Najważniejsze zalety energetycznie efektywnych niskotemperaturowych instalacji grzewczych:

Efektywność

Grzejniki niskotemperaturowe szybko reagują na sygnały z układu regulacji. Zapewniają przy tym ten sam, co inne systemy, poziom komfortu cieplnego. Dzięki ich stosowaniu zmniejszymy koszty eksploatacyjne instalacji i straty ciepła.

Komfort

Grzejniki niskotemperaturowe stwarzają korzystny mikroklimat w każdym pomieszczeniu. Dzieje się tak, ponieważ emitują ciepło na drodze promieniowania i konwekcji. Instalacja niskotemperaturowa z grzejnikami szybko i bezpośrednio reaguje na zmienne zapotrzebowanie użytkowników, nawet w najbardziej wymagających warunkach pracy.

Uniwersalność

Grzejniki niskotemperaturowe usprawnią działanie każdej instalacji grzewczej, w nowych oraz remontowanych budynkach, przy niskich parametrach cieplnych wody obiegowej. Współpracują z każdym rodzajem źródła ciepła, również ze źródłami alternatywnymi i odnawialnymi – wiatrem, wodą, energią słoneczną i biomasą. Nie wymagają przy tym wprowadzania zmian w zakresie dobranych grzejników.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA