Co należy wiedzieć przed zakupem kolektora słonecznego?
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli nie masz ochoty na kolejne podwyżki cen energii zainwestuj w instalacje solarną. Warto się zastanowić nad tym rozwiązaniem, jeszcze przed wybudowaniem swojego domu przede wszystkim z ekonomicznego punktu widzenia. Co prawda ten rodzaj inwestycji wymaga stosunkowo dużego kapitału, nie mniej jednak zwrot zainwestowanych pieniędzy szacuje się na 7 do 10 lat.
REKLAMA
REKLAMA
Koszty montażu w wybudowanym już budynku, to wyższy koszt całej instalacji chociażby z tego względu że przewody wychodzące z kolektora, należy połączyć ze zbiornikiem na wodę, a to z kolei wiąże się z problemem przebicia ścian czy dachu. Ponadto, w polskich warunkach klimatycznych, układ solarny powinien być wspomagany przez drugie źródło ciepła. Jeżeli, już w czasie projektowania podejmujemy decyzje o zastosowaniu kolektorów słonecznych to pozwoli nam to zoptymalizować ich współprace.
W lecie, kolektor słoneczny nie ma większych problemów z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej. Zimną natomiast, potrzebna jest pomoc drugiego źródła ciepła. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na jeszcze jeden bardzo ważny element, jakim jest możliwość zamarzania wody. Aby tego uniknąć w naszym klimacie, należy zastosować odpowiedni rodzaj płynu odporny na niskie temperatury. Nośnikiem ciepła może być np.: niezamarzający roztwór glikolu propylenowego.
Kolektory słoneczne należy skierować na południową stronę. Bardzo ważnym aspektem jest kąt padania promieni słonecznych. Najbardziej uniwersalnym położeniem kolektorów jest kąt 45°.
W czasie zimy, kąt nachylenia kolektorów należy zmienić na około 60°. Latem najbardziej optymalny jest kąt 30°.
REKLAMA
REKLAMA