REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak mądrze ogrzać dom?

W domach jednorodzinnych wytworzone ciepło przekazywane jest do pomieszczeń dzięki grzejnikom lub ogrzewaniu podłogowemu.
W domach jednorodzinnych wytworzone ciepło przekazywane jest do pomieszczeń dzięki grzejnikom lub ogrzewaniu podłogowemu.

REKLAMA

REKLAMA

Od systemu grzewczego oczekujemy zapewnienia komfortu cieplnego przy jak najniższych kosztach eksploatacji. Żeby osiągnąć, należy odpowiednio dobrać poszczególne elementy przy uwzględnieniu ich wzajemnego oddziaływania na siebie.

Wybór rodzaju ogrzewania

REKLAMA

W domach jednorodzinnych wytworzone ciepło przekazywane jest do pomieszczeń dzięki grzejnikom lub ogrzewaniu podłogowemu. Można też łączyć te dwa systemy. Najważniejsze różnice tych dwóch rozwiązań to: sposób przekazywania ciepła oraz temperatura wody zasilającej instalację. W ogrzewaniu podłogowym temperatura wody zasilającej wynosi najczęściej 30–40 stopni C. Natomiast grzejniki pracują zwykle przy temperaturze grzewczej sięgającej nawet 75 stopni C.

REKLAMA

W ogrzewaniu podłogowym elementem grzejnym jest cała podłoga. Przekazuje ona ciepło nagromadzone w wylewce przez promieniowanie, dzięki czemu ciepło dochodzi wszędzie równomiernie. Ponadto, rozkład temperatury zbliżony jest do idealnego dla organizmu człowieka – najcieplej jest w okolicach stóp, a chłodniej na wysokości głowy.

Tradycyjne grzejniki mają znacznie mniejszą powierzchnię w stosunku do ogrzewania podłogowego, a przez to wyższą temperaturę zasilania. Ciepło oddają przez konwekcję, która polega na ogrzewaniu powietrza opływającego grzejnik – ciepłe unosi się, a na jego miejsce napływa chłodne od dołu.

Zobacz także: Jak poprawnie zamontować centralne ogrzewanie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecane układy 

Instalację podłogową warto stosować do współpracy z takimi źródłami ciepła jak:

REKLAMA

• gazowy kocioł kondensacyjny. Rozbudowana powierzchnia wymiennika ciepła oraz niewysoka temperatura wody w instalacji sprawia, że kocioł pracuje w pełnej kondensacji. Kocioł VC ecoTEC plus, który zasila ogrzewanie podłogowe, osiąga wtedy sprawność 109%, a jeśli podłączymy go do instalacji grzejnikowej i zastosujemy automatykę pogodową – 106–107%;

• instalacja solarna. Kolektory słoneczne auroTHERM VTK 570/2 również mogą wspomagać ogrzewanie podłogowe. Jednak współpraca z grzejnikami byłaby za mało efektywna;
• pompa ciepła. W układzie grzewczym z pompą ciepła geoTHERM VWS plus i grzejnikami sezonowy współczynnik efektywności (COP) wyniesie 2,9. Natomiast, jeśli grzejniki zastąpimy w całym domu podłogówką możemy osiągnąć wartość 4,4. Zatem z każdej włożonej kWh prądu elektrycznego uzyskamy 4,4 kWh ciepła. Zatem dzięki zastosowaniu ogrzewania podłogowego, zamiast grzejników, roczne koszty ogrzewania budynku mogą być mniejsze o 34%.

Również chłodzenie

Jeśli zamontujemy specjalny model pompy ciepła geoTHERM exclusive razem z ogrzewaniem podłogowym, zyskamy możliwość chłodzenia pomieszczeń podczas upalnego lata. Moc elektryczna wszystkich urządzeń jest zatem znacznie niższa niż w przypadku standardowego klimatyzatora – nie przekracza 250 W. Ponadto, w tym rozwiązaniu pompa nie usuwa ciepła z pomieszczeń do powietrza wokół domu, a akumuluje je w ziemi. Dzięki temu podwyższamy temperaturę gruntu, z którego później będzie pobierane ciepło. Użytkownicy takiego systemu nie muszą obawiać się zbyt dużego obniżenia temperatury w pomieszczeniach czy roszenia się powierzchni podłogi. Aby uzyskać zadowalający efekt temperatura zasilania podłogi powinna wynosić 18–20 stopni C. Wartość ta cały czas jest kontrolowana przez układ elektroniczny pompy ciepła.

System grzewczy, w skład którego wchodzi ogrzewanie podłogowe oraz nowoczesne źródła ciepła, jest najbardziej polecanym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych. Podczas działania osiąga bardzo wysoką efektywność, dzięki czemu koszty ogrzewania budynku utrzymane są na zadowalającym poziomie. 

Zobacz także: Kilka słów o kotłach gazowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA