REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak bezpiecznie korzystać z kotła gazowego?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
VAILLANT
Jeśli chcemy podnieść poziom bezpieczeństwa, podczas modernizacji instalacji grzewczej możemy zastosować kocioł z zamkniętą komorą spalania.
Jeśli chcemy podnieść poziom bezpieczeństwa, podczas modernizacji instalacji grzewczej możemy zastosować kocioł z zamkniętą komorą spalania.

REKLAMA

REKLAMA


Współczesne urządzenia gazowe tylko nie są zbyt podobne do tych z lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Przypominają stare konstrukcje w małym stopniu. Są o wiele sprawniejsze i bezpieczniejsze. Jednak nadal zdarza się dużo tragicznych wypadków, które spowodowane są nierozważną eksploatacją instalacji.

Przypominamy, jakie są zagrożenia i jak zminimalizować ryzyko wypadku.

REKLAMA

Zagrożenia

Każdego roku wiele osób ginie w swoich mieszkaniach z powodu zatrucia tlenkiem węgla. Podczas właściwej eksploatacji urządzenia gazowego w spalinach znajdują się tylko śladowe ilości tlenku węgla. Gaz ziemny, którego składa się głównie z metanu, pod wpływem powietrza spala się do dwutlenku węgla i pary wodnej. Niewłaściwa praca urządzenia może spowodować, zwiększenie ilości tlenku węgla. Jeśli część spalin dostanie się do pomieszczenia, wówczas stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo.

Zobacz także: Grzejniki niskotemperaturowe – sprawdzone rozwiązanie do systemów grzewczych

Zła praca urządzenia najczęściej spowodowana jest niedbałością lub niewiedzą użytkowników. Trzeba pamiętać, że gazowe kotły atmosferyczne pobierają powietrze potrzebne do spalania gazu z pomieszczenia. W przypadku ogrzewania domu jednorodzinnego wymagana ilość świeżego powietrza może wynosić nawet 25–30 m3/godzinę. Taka ilość musi być na bieżąco dostarczana do pomieszczenia. Służy do tego kratka nawiewna. Niezbędny jest również komin o odpowiedniej średnicy i wysokości, który wytwarza niewielkie podciśnienie i „zasysa” spaliny z kotła. Jeśli cały układ jest okresowo konserwowany i kontrolowany, pracuje bardzo dobrze. Niestety często jest inaczej. Najczęstsze błędy popełniane podczas eksploatacji instalacji to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatykanie kratek nawiewnych

REKLAMA

Kocioł często znajduje się w pomieszczeniu, z którego korzystają domownicy, np. w małej toalecie czy łazience. Zimą przez kratkę ciągle napływa zimne powietrze do pomieszczenia. Staramy się temu zaradzić przez zaklejanie lub przysłanianie kratki nawiewnej. Powoduje to wzrost temperatury w pomieszczeniu, ale do kotła nie dopływa odpowiednia ilość powietrza. Co za tym idzie w spalinach pojawia się trujący czad. Ponadto, jeśli do pomieszczenia nie dopływa powietrze, spaliny nie mogą uchodzić do komina. Dlatego też zaczynają wypływać do pomieszczenia. Na szczęście gazowe kotły atmosferyczne muszą posiadać czujnik ciągu kominowego, który identyfikuje wypływ spalin i awaryjnie wyłącza kocioł. Gorzej jednak, gdy urządzenie jest stare i wyeksploatowane. W tym przypadku czujnik ciągu może reagować z opóźnieniem. Zdarza się też, że znajdziemy sposób na blokowanie czujnika ciągu, by kocioł nie wyłączał się przy zamkniętych kratkach. Powoduje to niekontrolowany wypływ spalin do pomieszczenia i dużo większe ryzyko zatrucia tlenkiem węgla.

Samowolne przeróbki instalacji wentylacyjnej to kolejna przyczyna zatruć tlenkiem węgla. Wielokrotnie montujemy dodatkowe wentylatory wyciągowe w kuchni lub łazience, ponieważ chcemy wzmocnić działanie wentylacji grawitacyjnej. Podciśnienie, które wytwarzają, jest o wiele wyższe od wartości ciągu panującego w kominie. Powoduje to wyciąganie spalin z kotła do pomieszczenia i ich migrację po całym mieszkaniu, co stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo.

Podobnie dzieje się w przypadku, gdy zamontujemy w salonie kominek i nie doprowadzimy do niego osobnego nawiewu powietrza. Wówczas rozgrzany kominek może wytwarzać intensywny ciąg, przez co zasysa powietrze do kotła gazowego. Wówczas włączenie się kotła gazowego oznacza wypływ spaliny do pomieszczenia.

Brak przeglądów urządzeń gazowych jest kolejną ważną przyczyną zaczadzeń. Wieloletnie użytkowanie kotła bez okresowej konserwacji powoduje intensywne zanieczyszczenie urządzenia. Wielokrotnie spaliny nie są w stanie przepłynąć przez zanieczyszczony wymiennik ciepła. Uchodzą wówczas z urządzenia przez boczną obudowę, przez co omijają czujnik ciągu kominowego. Skutki mogą być tak samo niebezpieczne jak w pozostałych przypadkach.

Prawidłowe postępowanie

Należy okresowo przeprowadzać kontrolę drożności i czyścić komin oraz kratkę nawiewną i wywiewną. Bezwzględnie zakazane jest stosowanie wentylacji mechanicznej wywiewnej. Trzeba regularnie konserwować urządzenia gazowe (według prawa co najmniej raz w roku).
Nie wolno też zapomnieć o doprowadzaniu osobnego nawiewu powietrza do kominka.

Dodatkowe działania w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa

Zobacz także: Kilka słów o kotłach gazowych

REKLAMA

Jeśli chcemy podnieść poziom bezpieczeństwa, podczas modernizacji instalacji grzewczej możemy zastosować kocioł z zamkniętą komorą spalania. Posiada on wbudowany wentylator, przez co pobiera powietrze do spalania gazu osobną rurą z zewnątrz, a nie z pomieszczenia. Z takiego urządzenia nie ma też możliwości wypływu spalin do wnętrza domu. Dodatkowo dzięki zastosowaniu kotła kondensacyjnego, sprawność wzrośnie nawet o 15-20% i wysoki komfort eksploatacji (o wiele niższy poziom hałasu).

Żeby zapewnić sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwo, nie wolno eksperymentować. Nie instalujmy dodatkowych wentylatorów i nie zatykajmy kratek. Pamiętajmy, żeby dbać o stan techniczny urządzeń i instalacji. Jeśli wymieniamy urządzenie, wybierzmy nieco droższy, ale bezpieczniejszy model.


Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA