REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak bezpiecznie korzystać z kotła gazowego?

VAILLANT
Jeśli chcemy podnieść poziom bezpieczeństwa, podczas modernizacji instalacji grzewczej możemy zastosować kocioł z zamkniętą komorą spalania.
Jeśli chcemy podnieść poziom bezpieczeństwa, podczas modernizacji instalacji grzewczej możemy zastosować kocioł z zamkniętą komorą spalania.

REKLAMA

REKLAMA

Współczesne urządzenia gazowe tylko nie są zbyt podobne do tych z lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Przypominają stare konstrukcje w małym stopniu. Są o wiele sprawniejsze i bezpieczniejsze. Jednak nadal zdarza się dużo tragicznych wypadków, które spowodowane są nierozważną eksploatacją instalacji.

Przypominamy, jakie są zagrożenia i jak zminimalizować ryzyko wypadku.

REKLAMA

Zagrożenia

Każdego roku wiele osób ginie w swoich mieszkaniach z powodu zatrucia tlenkiem węgla. Podczas właściwej eksploatacji urządzenia gazowego w spalinach znajdują się tylko śladowe ilości tlenku węgla. Gaz ziemny, którego składa się głównie z metanu, pod wpływem powietrza spala się do dwutlenku węgla i pary wodnej. Niewłaściwa praca urządzenia może spowodować, zwiększenie ilości tlenku węgla. Jeśli część spalin dostanie się do pomieszczenia, wówczas stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo.

Zobacz także: Grzejniki niskotemperaturowe – sprawdzone rozwiązanie do systemów grzewczych

Zła praca urządzenia najczęściej spowodowana jest niedbałością lub niewiedzą użytkowników. Trzeba pamiętać, że gazowe kotły atmosferyczne pobierają powietrze potrzebne do spalania gazu z pomieszczenia. W przypadku ogrzewania domu jednorodzinnego wymagana ilość świeżego powietrza może wynosić nawet 25–30 m3/godzinę. Taka ilość musi być na bieżąco dostarczana do pomieszczenia. Służy do tego kratka nawiewna. Niezbędny jest również komin o odpowiedniej średnicy i wysokości, który wytwarza niewielkie podciśnienie i „zasysa” spaliny z kotła. Jeśli cały układ jest okresowo konserwowany i kontrolowany, pracuje bardzo dobrze. Niestety często jest inaczej. Najczęstsze błędy popełniane podczas eksploatacji instalacji to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatykanie kratek nawiewnych

REKLAMA

Kocioł często znajduje się w pomieszczeniu, z którego korzystają domownicy, np. w małej toalecie czy łazience. Zimą przez kratkę ciągle napływa zimne powietrze do pomieszczenia. Staramy się temu zaradzić przez zaklejanie lub przysłanianie kratki nawiewnej. Powoduje to wzrost temperatury w pomieszczeniu, ale do kotła nie dopływa odpowiednia ilość powietrza. Co za tym idzie w spalinach pojawia się trujący czad. Ponadto, jeśli do pomieszczenia nie dopływa powietrze, spaliny nie mogą uchodzić do komina. Dlatego też zaczynają wypływać do pomieszczenia. Na szczęście gazowe kotły atmosferyczne muszą posiadać czujnik ciągu kominowego, który identyfikuje wypływ spalin i awaryjnie wyłącza kocioł. Gorzej jednak, gdy urządzenie jest stare i wyeksploatowane. W tym przypadku czujnik ciągu może reagować z opóźnieniem. Zdarza się też, że znajdziemy sposób na blokowanie czujnika ciągu, by kocioł nie wyłączał się przy zamkniętych kratkach. Powoduje to niekontrolowany wypływ spalin do pomieszczenia i dużo większe ryzyko zatrucia tlenkiem węgla.

Samowolne przeróbki instalacji wentylacyjnej to kolejna przyczyna zatruć tlenkiem węgla. Wielokrotnie montujemy dodatkowe wentylatory wyciągowe w kuchni lub łazience, ponieważ chcemy wzmocnić działanie wentylacji grawitacyjnej. Podciśnienie, które wytwarzają, jest o wiele wyższe od wartości ciągu panującego w kominie. Powoduje to wyciąganie spalin z kotła do pomieszczenia i ich migrację po całym mieszkaniu, co stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo.

Podobnie dzieje się w przypadku, gdy zamontujemy w salonie kominek i nie doprowadzimy do niego osobnego nawiewu powietrza. Wówczas rozgrzany kominek może wytwarzać intensywny ciąg, przez co zasysa powietrze do kotła gazowego. Wówczas włączenie się kotła gazowego oznacza wypływ spaliny do pomieszczenia.

Brak przeglądów urządzeń gazowych jest kolejną ważną przyczyną zaczadzeń. Wieloletnie użytkowanie kotła bez okresowej konserwacji powoduje intensywne zanieczyszczenie urządzenia. Wielokrotnie spaliny nie są w stanie przepłynąć przez zanieczyszczony wymiennik ciepła. Uchodzą wówczas z urządzenia przez boczną obudowę, przez co omijają czujnik ciągu kominowego. Skutki mogą być tak samo niebezpieczne jak w pozostałych przypadkach.

Prawidłowe postępowanie

Należy okresowo przeprowadzać kontrolę drożności i czyścić komin oraz kratkę nawiewną i wywiewną. Bezwzględnie zakazane jest stosowanie wentylacji mechanicznej wywiewnej. Trzeba regularnie konserwować urządzenia gazowe (według prawa co najmniej raz w roku).
Nie wolno też zapomnieć o doprowadzaniu osobnego nawiewu powietrza do kominka.

Dodatkowe działania w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa

Zobacz także: Kilka słów o kotłach gazowych

REKLAMA

Jeśli chcemy podnieść poziom bezpieczeństwa, podczas modernizacji instalacji grzewczej możemy zastosować kocioł z zamkniętą komorą spalania. Posiada on wbudowany wentylator, przez co pobiera powietrze do spalania gazu osobną rurą z zewnątrz, a nie z pomieszczenia. Z takiego urządzenia nie ma też możliwości wypływu spalin do wnętrza domu. Dodatkowo dzięki zastosowaniu kotła kondensacyjnego, sprawność wzrośnie nawet o 15-20% i wysoki komfort eksploatacji (o wiele niższy poziom hałasu).

Żeby zapewnić sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwo, nie wolno eksperymentować. Nie instalujmy dodatkowych wentylatorów i nie zatykajmy kratek. Pamiętajmy, żeby dbać o stan techniczny urządzeń i instalacji. Jeśli wymieniamy urządzenie, wybierzmy nieco droższy, ale bezpieczniejszy model.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA