REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak bezpiecznie korzystać z kotła gazowego?

VAILLANT
Jeśli chcemy podnieść poziom bezpieczeństwa, podczas modernizacji instalacji grzewczej możemy zastosować kocioł z zamkniętą komorą spalania.
Jeśli chcemy podnieść poziom bezpieczeństwa, podczas modernizacji instalacji grzewczej możemy zastosować kocioł z zamkniętą komorą spalania.

REKLAMA

REKLAMA

Współczesne urządzenia gazowe tylko nie są zbyt podobne do tych z lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Przypominają stare konstrukcje w małym stopniu. Są o wiele sprawniejsze i bezpieczniejsze. Jednak nadal zdarza się dużo tragicznych wypadków, które spowodowane są nierozważną eksploatacją instalacji.

Przypominamy, jakie są zagrożenia i jak zminimalizować ryzyko wypadku.

REKLAMA

Zagrożenia

Każdego roku wiele osób ginie w swoich mieszkaniach z powodu zatrucia tlenkiem węgla. Podczas właściwej eksploatacji urządzenia gazowego w spalinach znajdują się tylko śladowe ilości tlenku węgla. Gaz ziemny, którego składa się głównie z metanu, pod wpływem powietrza spala się do dwutlenku węgla i pary wodnej. Niewłaściwa praca urządzenia może spowodować, zwiększenie ilości tlenku węgla. Jeśli część spalin dostanie się do pomieszczenia, wówczas stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo.

Zobacz także: Grzejniki niskotemperaturowe – sprawdzone rozwiązanie do systemów grzewczych

Zła praca urządzenia najczęściej spowodowana jest niedbałością lub niewiedzą użytkowników. Trzeba pamiętać, że gazowe kotły atmosferyczne pobierają powietrze potrzebne do spalania gazu z pomieszczenia. W przypadku ogrzewania domu jednorodzinnego wymagana ilość świeżego powietrza może wynosić nawet 25–30 m3/godzinę. Taka ilość musi być na bieżąco dostarczana do pomieszczenia. Służy do tego kratka nawiewna. Niezbędny jest również komin o odpowiedniej średnicy i wysokości, który wytwarza niewielkie podciśnienie i „zasysa” spaliny z kotła. Jeśli cały układ jest okresowo konserwowany i kontrolowany, pracuje bardzo dobrze. Niestety często jest inaczej. Najczęstsze błędy popełniane podczas eksploatacji instalacji to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatykanie kratek nawiewnych

REKLAMA

Kocioł często znajduje się w pomieszczeniu, z którego korzystają domownicy, np. w małej toalecie czy łazience. Zimą przez kratkę ciągle napływa zimne powietrze do pomieszczenia. Staramy się temu zaradzić przez zaklejanie lub przysłanianie kratki nawiewnej. Powoduje to wzrost temperatury w pomieszczeniu, ale do kotła nie dopływa odpowiednia ilość powietrza. Co za tym idzie w spalinach pojawia się trujący czad. Ponadto, jeśli do pomieszczenia nie dopływa powietrze, spaliny nie mogą uchodzić do komina. Dlatego też zaczynają wypływać do pomieszczenia. Na szczęście gazowe kotły atmosferyczne muszą posiadać czujnik ciągu kominowego, który identyfikuje wypływ spalin i awaryjnie wyłącza kocioł. Gorzej jednak, gdy urządzenie jest stare i wyeksploatowane. W tym przypadku czujnik ciągu może reagować z opóźnieniem. Zdarza się też, że znajdziemy sposób na blokowanie czujnika ciągu, by kocioł nie wyłączał się przy zamkniętych kratkach. Powoduje to niekontrolowany wypływ spalin do pomieszczenia i dużo większe ryzyko zatrucia tlenkiem węgla.

Samowolne przeróbki instalacji wentylacyjnej to kolejna przyczyna zatruć tlenkiem węgla. Wielokrotnie montujemy dodatkowe wentylatory wyciągowe w kuchni lub łazience, ponieważ chcemy wzmocnić działanie wentylacji grawitacyjnej. Podciśnienie, które wytwarzają, jest o wiele wyższe od wartości ciągu panującego w kominie. Powoduje to wyciąganie spalin z kotła do pomieszczenia i ich migrację po całym mieszkaniu, co stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo.

Podobnie dzieje się w przypadku, gdy zamontujemy w salonie kominek i nie doprowadzimy do niego osobnego nawiewu powietrza. Wówczas rozgrzany kominek może wytwarzać intensywny ciąg, przez co zasysa powietrze do kotła gazowego. Wówczas włączenie się kotła gazowego oznacza wypływ spaliny do pomieszczenia.

Brak przeglądów urządzeń gazowych jest kolejną ważną przyczyną zaczadzeń. Wieloletnie użytkowanie kotła bez okresowej konserwacji powoduje intensywne zanieczyszczenie urządzenia. Wielokrotnie spaliny nie są w stanie przepłynąć przez zanieczyszczony wymiennik ciepła. Uchodzą wówczas z urządzenia przez boczną obudowę, przez co omijają czujnik ciągu kominowego. Skutki mogą być tak samo niebezpieczne jak w pozostałych przypadkach.

Prawidłowe postępowanie

Należy okresowo przeprowadzać kontrolę drożności i czyścić komin oraz kratkę nawiewną i wywiewną. Bezwzględnie zakazane jest stosowanie wentylacji mechanicznej wywiewnej. Trzeba regularnie konserwować urządzenia gazowe (według prawa co najmniej raz w roku).
Nie wolno też zapomnieć o doprowadzaniu osobnego nawiewu powietrza do kominka.

Dodatkowe działania w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa

Zobacz także: Kilka słów o kotłach gazowych

REKLAMA

Jeśli chcemy podnieść poziom bezpieczeństwa, podczas modernizacji instalacji grzewczej możemy zastosować kocioł z zamkniętą komorą spalania. Posiada on wbudowany wentylator, przez co pobiera powietrze do spalania gazu osobną rurą z zewnątrz, a nie z pomieszczenia. Z takiego urządzenia nie ma też możliwości wypływu spalin do wnętrza domu. Dodatkowo dzięki zastosowaniu kotła kondensacyjnego, sprawność wzrośnie nawet o 15-20% i wysoki komfort eksploatacji (o wiele niższy poziom hałasu).

Żeby zapewnić sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwo, nie wolno eksperymentować. Nie instalujmy dodatkowych wentylatorów i nie zatykajmy kratek. Pamiętajmy, żeby dbać o stan techniczny urządzeń i instalacji. Jeśli wymieniamy urządzenie, wybierzmy nieco droższy, ale bezpieczniejszy model.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA