Gdzie najlepiej umieszczać grzejniki?
REKLAMA
REKLAMA
Takimi miejscami są strefy okienne i miejsca w pobliżu drzwi.
REKLAMA
Okna i drzwi
Wówczas nie następuje zakłócenie w cyrkulacji i masz zapewnioną stabilność termiczną pomieszczenia. Jeżeli przewidujesz okna duże, sięgające samej podłogi to najkorzystniej jest zastosować grzejnik kanałowy lub konwektorowy w odpowiednio przygotowanym kanale osłoniętym kratką. Jeśli nie ma takiej możliwości to należy umieścić po obu stronach okna grzejniki. Niekorzystne jest umieszczeni jednego dużego grzejnika po jednej stronie okna.
Grzejnik na ścianie wewnętrznej
Nad grzejnikiem należy umieścić osłony odchylające. Jest to konstrukcja przypominająca parapet. Jej zadaniem jest skierowanie strumienia ciepła do środka pomieszczenia. W innym wypadku strumień ciepłą popłynie pionowo tworząc smugi kurzu na ścianie i efekt zróżnicowanego rozkładu ciepła.
Grzejnik na ścianie zewnętrznej
Jeśli grzejnik umieścisz na ścianie zewnętrznej ciepłe powietrze powędruje ku górze ogrzewając sufit a następnie opadnie na dół w drugiej części pomieszczenia.
Polecamy: Ułatwienia na zimę
Nie ograniczaj przekazywania ciepła
Należy pamiętać, że obudowanie grzejnika lub nadmierne przysłonięcie go zasłonami bardzo ograniczy efektywność przekazywania przez niego ciepła dochodzącą do 5 % - 30% w sytuacji długich grubych zasłon. Należy również pamiętać o tym, że obudowując grzejnik nie należy osłaniać zaworu termostatycznego. Taki czujnik powinien być na zewnątrz obudowy. W innej sytuacji dodatkowa izolacja w postaci obudowy zakłóca pracę czujnika i może doprowadzić do zakłócenia również pracy podzielników na grzejnikach.
Czytaj także: Kilka słów o dachach
W nowych instalacjach domowych przeważają grzejniki z zasilaniem dolnym. Lepszym rozwiązaniem jest prowadzenie rur do grzejnika znajdujących się na ścianie, gdyż nie wymaga to docinania posadzki. Każdy grzejnik warto wyposażyć w zestawy przyłączeniowe umożliwiające szybki i łatwy montaż i demontaż grzejnika.
REKLAMA
REKLAMA