Apel – nie dokarmiajcie gołębi
REKLAMA
Zagrożenia dla zwierząt
REKLAMA
Dokarmianie gołębi i innych ptaków mimo okresów, w których samodzielnie mogłyby zdobywać pożywienie, powoduje wzrost ilości śmieci i ptasich odchodów. Warto natomiast pomyśleć o wirusach i chorobach bakteryjnych, których nosicielami mogą być gołębie. Ponadto, zwierzęta te przyzwyczajają się do łatwego pokarmu i stają się coraz śmielsze. A tym samym tracą naturalną zdolność zdobywania pożywienia.
Choroby spowodowane ptasimi odchodami
REKLAMA
Wiele chorób odzwierzęcych, tj. gruźlica ptasia i gruźlica ptasiopodobna, ornitoza oraz dolegliwości przewodu pokarmowego to rezultat styczności z gołębimi odchodami. Gołębie przenoszą szkodliwe mikroorganizmy: Campylobactera i Salmonellę. Miejsca gniazdowania gołębi to również źródło ektopasożytów: pcheł, roztoczy i ptaszyńców odpowiedzialnych za problemy alergiczne wielu ludzi. Upierzenie gołębi stanowi także silny czynnik alergenny.
Pełne zarazków odchody niejednokrotnie lądują również na przechodniach i samochodach. Wydatki na sprzątanie oraz ryzyko wystąpienia fizycznych uszkodzeń budynków z powodu nagromadzonych nieczystości to główne powody okrzyknięcia gołębi mianem ,,latających szczurów”. Podsumowując, karmienie gołębi w rzeczywistości przysparza gołębiom i mieszkańcom więcej problemów niż korzyści.
Polecamy: Powłoki malarskie na ścianach elewacyjnych
Zatem zanim zdecydujesz się na dokarmianie w pobliżu własnego domu gołębi czy innych ptaków obejrzyj miejskie kamienice zlokalizowane przy głównych placach. Czy chcesz, by w niedługim czasie gołębie poczuły się w Twoim ogródku jak u siebie w domu? Usunięcie gołębiej rodziny wcale nie jest takie proste – również z uwagi z częste wykluwanie się młodych.
Czytaj także: Tynki cienkowarstwowe
REKLAMA
REKLAMA