REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ekoenergia, czyli jak pozyskać energię słoneczną?

Instalacja kolektorów słonecznych, jest najbardziej opłacalna dla tych, którzy zużywają dużo ciepłej wody. Przyjmuje się, że dzięki nim można obniżyć koszty podgrzania wody nawet o 60%.
Instalacja kolektorów słonecznych, jest najbardziej opłacalna dla tych, którzy zużywają dużo ciepłej wody. Przyjmuje się, że dzięki nim można obniżyć koszty podgrzania wody nawet o 60%.

REKLAMA

REKLAMA

Kolektory słoneczne to obecnie jedne z najczęstszych inwestycji w domach, w których liczy się oszczędzanie i ekologia. Dzięki solarom pozyskujemy energię słoneczną, którą możemy wykorzystać do ogrzania domu, czy wody. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w miejscach, gdzie wykorzystuje się dużo energii przez cały rok.

Najczęściej instaluje się je na dachu budynku, Tym samym ważne jest, by montaż kolektora nie powodował uszkodzeń pokrycia dachu.

REKLAMA

Ogrzej się mądrze

Ceny gazu, energii elektrycznej czy węgla rosną w zastraszającym tempie. Z tego też względu nasze rachunki za ogrzewanie domów są coraz wyższe. Warto więc może zastanowić się nad alternatywą grzewczą, która da nam niezależność od tego, co dyktują dostawcy standardowych źródeł energii.

Takim źródłem jest na pewno energia słoneczna. Możemy z niej korzystać do woli, o ile zaopatrzymy się kolektory słoneczne. Jednakże straty energii jakie mogą powstać przy nieprawidłowym przejściu przez przegrodę paro i termoizolacyjną dachu mogą stawiać pod znakiem zapytania faktyczny ekonomiczny cel całej inwestycji – mówi Artur Gałka, Manager Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.

Modne oszczędzanie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy dłużej się nad tym zastanowimy i przeanalizujemy wszystkie za i przeciw okazać się może, że montaż kolektora nie jest jedynie modą, ale faktycznym ukierunkowaniem się na oszczędność. Niezależnie jednak od tego, na jaki rodzaj energii się zdecydujemy, należy pamiętać o odpowiednim montażu urządzeń, które będą ją przetwarzać. W przypadku ogrzewania solarnego należ wiedzieć, że to kompatybilny układ, dobrze dobranych i pasujących do siebie elementów. Od ich montażu i późniejszego działania, zależy nasze zadowolenie i ciepło w domu. - Nie zdajemy sobie nawet sprawy, jakie koszty możemy ponieść w przypadku ich nieprawidłowego montażu. Tylko profesjonalny system montażowy daje gwarancję zadowolenia i długiej żywotności całej instalacji solarnej – dodaje Artur Gałka.

Zobacz także: Dopłata 45% na zakup i montaż kolektorów słonecznych - czy aby na pewno same plusy?

Właśnie systemowi montażu powinniśmy poświęcić czas i dłużej się nad nim zastanowić. Jeżeli nie będzie odpowiedniej jakości, jeżeli jakikolwiek jego element nie zadziała, wówczas nie pomoże nawet najlepszy kolektor. Bo kolektor to jedynie element całości, która powinna działać jak mechanizm zegarka – z precyzją i szwajcarską dokładnością.

Z matematycznego punktu widzenia

Planując rodzaj instalacji grzewczej domu, należy patrzeć przyszłościowo. Dom budujemy na lata, warto więc na początku zainwestować więcej, wiedząc że na przestrzeni kilku lat, inwestycja zwróci się i to z nawiązką. Szukając oszczędności, nie szukajmy ich w elementach, które mają służyć całe lata. Przyjęło się powiedzenie, że dach jest właśnie na lata. Owszem, ale na lata są również wszystkie elementy z nim związane. – Nie sądzę, by ktoś decydował się pochopnie na rodzaj ogrzewania. Pomijając inwestycję, koszty, to także nie jest to zabieg kosmetyczny, jak np. tapetowanie. Chcąc je zmienić, zmuszeni bylibyśmy do kucia ścian, a to już nie takie proste. Także w przypadku instalacji solarnej, montowanej na dachu odradzam pochopne decyzje i oszczędności.

Konsekwencje złych wyborów

Złe podłączenie, użycie słabych jakościowo elementów, grozi poważnymi konsekwencjami. W przypadku popełnienia tu błędów instalacyjnych, nie „wyprodukujemy” odpowiedniej ilości energii i tym samym nie ogrzejemy domu. W przypadku nieprawidłowego użycia systemu montażu mogą pojawić się przykre niespodzianki w postaci pęknięcia dachówek, zalania poddasza, zawilgocenia termoizolacji, która w konsekwencji traci izolacyjność, a zaczyna być termoprzewodnikiem. - Oprócz tego mogą pojawić się przetarcia przewodów montowanych w dachówkach wentylacyjnych, jeżeli nie użyjemy specjalnych szczelnych przejść przez dach – podsumowuje Artur Gałka.

Zobacz także: Jak ogrzać ogród zimowy?

Instalacja kolektorów słonecznych, jest najbardziej opłacalna dla tych, którzy zużywają dużo ciepłej wody. Przyjmuje się, że dzięki nim można obniżyć koszty podgrzania wody nawet o 60%. - Dodając do tego możliwość obniżenia kosztów ogrzewania o około 40%, w przypadku budynku jednorodzinnego, nie muszę chyba zbytnio tłumaczyć celowości tego rozwiązania.

Inwestycja na lata

REKLAMA

Trzeba się zastanowić nad taką instalacją, gdy mamy nieliczną rodzinę, a do tego oszczędnie korzystającą z wody. Wówczas oszczędności nie będą niebotyczne, a koszty poniesione na instalację solarną, mogą zwrócić się dopiero po kilkunastu latach. Jeżeli mamy basen, wówczas na pewno warto zainstalować kolektory słoneczne.

W momencie, gdy zdecydujemy się już na zakup solarów, zwróćmy się z tym pomysłem do urzędu miasta lub gminy. Od momentu wejścia do Unii Europejskiej wszystkie inwestycje proekologiczne są dofinansowanie. Dlatego po przedstawieniu dokładnego kosztorysu inwestycji w urzędzie, możemy uzyskać zwrot pieniędzy nawet do 40% wszystkich kosztów.

Energooszczędny dom

Aby dom był energooszczędny, konieczne jest spełnienie szeregu wymogów. Przede wszystkim należy pomyśleć o optymalnej termoizolacji ścian, fundamentów, a także pokrycia dachowego. – Akurat w przypadku dachu, nie mówiłbym także, a przede wszystkim! To ta część domu, przez którą może uciec najwięcej ciepła, jeżeli nie zadbamy o odpowiednią, najwyższą jakość materiałów, izolacji i użytych komponentów – przestrzega Artur Gałka. Jeżeli zadbamy o te kwestie możemy mieć pewność, że w znacznym stopniu zminimalizujemy straty ciepła i tym samym ograniczymy zużycie energii, a co za tym idzie zmniejszymy rachunki za ogrzewanie.

źródło: Materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA