REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ekoenergia, czyli jak pozyskać energię słoneczną?

Subskrybuj nas na Youtube
Instalacja kolektorów słonecznych, jest najbardziej opłacalna dla tych, którzy zużywają dużo ciepłej wody. Przyjmuje się, że dzięki nim można obniżyć koszty podgrzania wody nawet o 60%.
Instalacja kolektorów słonecznych, jest najbardziej opłacalna dla tych, którzy zużywają dużo ciepłej wody. Przyjmuje się, że dzięki nim można obniżyć koszty podgrzania wody nawet o 60%.

REKLAMA

REKLAMA

Kolektory słoneczne to obecnie jedne z najczęstszych inwestycji w domach, w których liczy się oszczędzanie i ekologia. Dzięki solarom pozyskujemy energię słoneczną, którą możemy wykorzystać do ogrzania domu, czy wody. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w miejscach, gdzie wykorzystuje się dużo energii przez cały rok.

Najczęściej instaluje się je na dachu budynku, Tym samym ważne jest, by montaż kolektora nie powodował uszkodzeń pokrycia dachu.

REKLAMA

Ogrzej się mądrze

Ceny gazu, energii elektrycznej czy węgla rosną w zastraszającym tempie. Z tego też względu nasze rachunki za ogrzewanie domów są coraz wyższe. Warto więc może zastanowić się nad alternatywą grzewczą, która da nam niezależność od tego, co dyktują dostawcy standardowych źródeł energii.

Takim źródłem jest na pewno energia słoneczna. Możemy z niej korzystać do woli, o ile zaopatrzymy się kolektory słoneczne. Jednakże straty energii jakie mogą powstać przy nieprawidłowym przejściu przez przegrodę paro i termoizolacyjną dachu mogą stawiać pod znakiem zapytania faktyczny ekonomiczny cel całej inwestycji – mówi Artur Gałka, Manager Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.

Modne oszczędzanie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy dłużej się nad tym zastanowimy i przeanalizujemy wszystkie za i przeciw okazać się może, że montaż kolektora nie jest jedynie modą, ale faktycznym ukierunkowaniem się na oszczędność. Niezależnie jednak od tego, na jaki rodzaj energii się zdecydujemy, należy pamiętać o odpowiednim montażu urządzeń, które będą ją przetwarzać. W przypadku ogrzewania solarnego należ wiedzieć, że to kompatybilny układ, dobrze dobranych i pasujących do siebie elementów. Od ich montażu i późniejszego działania, zależy nasze zadowolenie i ciepło w domu. - Nie zdajemy sobie nawet sprawy, jakie koszty możemy ponieść w przypadku ich nieprawidłowego montażu. Tylko profesjonalny system montażowy daje gwarancję zadowolenia i długiej żywotności całej instalacji solarnej – dodaje Artur Gałka.

Zobacz także: Dopłata 45% na zakup i montaż kolektorów słonecznych - czy aby na pewno same plusy?

Właśnie systemowi montażu powinniśmy poświęcić czas i dłużej się nad nim zastanowić. Jeżeli nie będzie odpowiedniej jakości, jeżeli jakikolwiek jego element nie zadziała, wówczas nie pomoże nawet najlepszy kolektor. Bo kolektor to jedynie element całości, która powinna działać jak mechanizm zegarka – z precyzją i szwajcarską dokładnością.

Z matematycznego punktu widzenia

Planując rodzaj instalacji grzewczej domu, należy patrzeć przyszłościowo. Dom budujemy na lata, warto więc na początku zainwestować więcej, wiedząc że na przestrzeni kilku lat, inwestycja zwróci się i to z nawiązką. Szukając oszczędności, nie szukajmy ich w elementach, które mają służyć całe lata. Przyjęło się powiedzenie, że dach jest właśnie na lata. Owszem, ale na lata są również wszystkie elementy z nim związane. – Nie sądzę, by ktoś decydował się pochopnie na rodzaj ogrzewania. Pomijając inwestycję, koszty, to także nie jest to zabieg kosmetyczny, jak np. tapetowanie. Chcąc je zmienić, zmuszeni bylibyśmy do kucia ścian, a to już nie takie proste. Także w przypadku instalacji solarnej, montowanej na dachu odradzam pochopne decyzje i oszczędności.

Konsekwencje złych wyborów

Złe podłączenie, użycie słabych jakościowo elementów, grozi poważnymi konsekwencjami. W przypadku popełnienia tu błędów instalacyjnych, nie „wyprodukujemy” odpowiedniej ilości energii i tym samym nie ogrzejemy domu. W przypadku nieprawidłowego użycia systemu montażu mogą pojawić się przykre niespodzianki w postaci pęknięcia dachówek, zalania poddasza, zawilgocenia termoizolacji, która w konsekwencji traci izolacyjność, a zaczyna być termoprzewodnikiem. - Oprócz tego mogą pojawić się przetarcia przewodów montowanych w dachówkach wentylacyjnych, jeżeli nie użyjemy specjalnych szczelnych przejść przez dach – podsumowuje Artur Gałka.

Zobacz także: Jak ogrzać ogród zimowy?

Instalacja kolektorów słonecznych, jest najbardziej opłacalna dla tych, którzy zużywają dużo ciepłej wody. Przyjmuje się, że dzięki nim można obniżyć koszty podgrzania wody nawet o 60%. - Dodając do tego możliwość obniżenia kosztów ogrzewania o około 40%, w przypadku budynku jednorodzinnego, nie muszę chyba zbytnio tłumaczyć celowości tego rozwiązania.

Inwestycja na lata

REKLAMA

Trzeba się zastanowić nad taką instalacją, gdy mamy nieliczną rodzinę, a do tego oszczędnie korzystającą z wody. Wówczas oszczędności nie będą niebotyczne, a koszty poniesione na instalację solarną, mogą zwrócić się dopiero po kilkunastu latach. Jeżeli mamy basen, wówczas na pewno warto zainstalować kolektory słoneczne.

W momencie, gdy zdecydujemy się już na zakup solarów, zwróćmy się z tym pomysłem do urzędu miasta lub gminy. Od momentu wejścia do Unii Europejskiej wszystkie inwestycje proekologiczne są dofinansowanie. Dlatego po przedstawieniu dokładnego kosztorysu inwestycji w urzędzie, możemy uzyskać zwrot pieniędzy nawet do 40% wszystkich kosztów.

Energooszczędny dom

Aby dom był energooszczędny, konieczne jest spełnienie szeregu wymogów. Przede wszystkim należy pomyśleć o optymalnej termoizolacji ścian, fundamentów, a także pokrycia dachowego. – Akurat w przypadku dachu, nie mówiłbym także, a przede wszystkim! To ta część domu, przez którą może uciec najwięcej ciepła, jeżeli nie zadbamy o odpowiednią, najwyższą jakość materiałów, izolacji i użytych komponentów – przestrzega Artur Gałka. Jeżeli zadbamy o te kwestie możemy mieć pewność, że w znacznym stopniu zminimalizujemy straty ciepła i tym samym ograniczymy zużycie energii, a co za tym idzie zmniejszymy rachunki za ogrzewanie.

źródło: Materiały prasowe

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA